'Čačić lupeta gluposti, mogli bismo ga zvati Biserko'

Hrvatska već sada može početi sa solarizacijom, koja bi nam se višestruko isplatila. Ali ne, Čačić inzistira na Ombli i Plominu.

4.7.2012.
21:55
VOYO logo

"Nalazimo se na 20 posto rezerve, na granici smo pucanja sustava", dramatično je jučer govorio Radimir Čačić o hrvatskim rezervama električne energije, gorljivo uvjeravajući da ekološki sporni energetski projekti Ombla i Plomin zbog toga "moraju ići dalje".

No, član našeg Stručnog tima ekolog Vjeran Piršić pita se – tko tu nas pravi budalama?!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Hrvatska već sada može početi sa solarizacijom'

"Zalažu se za Plomin, koji bi se po dokumentima HEP-a trebao početi graditi tek 2014., a 2017. bi se isporučili prvi megavatsati. Znači, struja bi se dobila tek za pet godina, a sustav je, navodno, već sada na rubu raspada", upozorava Piršić na Čačićevu nevjerodostojnost.

Hrvatska bi s druge strane već sada mogla početi s projektom solarizacije, čime bi se automatski smanjilo opterećenje elektromreže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naime, treba znati da fotonaponski paneli na krovovima naših kuća i pogotovo na ravnim krovovima naših hotela znače proizvodnju na mjestu potrošnje i najveću proizvodnju kad je najveća potrošnja, a to je kad su ukopčani svi klima-uređaji", objašnjava na Piršić.

Danas će, kaže nam, pola hotela u Hrvatskoj grijati toplu vodu za goste na naftu, što je bizarno i dokazuje, poentira, da Hrvati nisu u stanju otkriti toplu vodu (od sunca).

Tko još misli da će HEP napraviti projekt u zadanim rokovima i predviđenim sredstvima?

Što se tiče Omble, objašnjava nam ekolog, prema podacima koji su objavljeni, ta hidroelektrana trebala bi predstavljati 1,3 posto hrvatske potrošnje struje i 1,7 posto proizvodnje HEP-a.

"Ombla ruši sve teze o navodnoj skupoći obnovljivih izvora energije jer je to toliko skup projekt da bi se za te novce mogla napraviti dvostruko snažnija fotonaponska elektrana na Srđu. Pored toga, HEP je pri izgradnji HE Dobra potrošio duplo više novca i duplo više vremena, te se može pretpostaviti da HEP nije u stanju napraviti projekt u zadanim rokovima i predviđenim sredstvima. Te HEP-ove izjave, zaista, provociraju pitanje tko tu nas pravi budalama, pogotovo kad znamo da su nedavno u Njemačkoj i Austriji puštene u pogon termoelektrane na plin koje daju 50 posto više iskoristivosti u odnosu na Plomin (odnosno oko 60 posto), a koštale su upola manje nego Plomin", doznajemo u razgovoru s Piršićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov zaključak je sljedeći: "Izgleda da je farbanje tunela bio kikiriki posao prema zaradama koje se očekuju na Plominu."

Čačićeva podvala teorija zavjere

Piršića smo pitali i o Čačićevim izjavama da "samo laici tvrde da je ugljen užas, a plin OK" jer da i plin emitira CO2, no Piršićev odgovor na to kratak je i jasan: "Čačić lupeta gluposti! Sve razvijene zemlje rade konverziju iz ugljena u plin zbog manje CO2 koje emitira."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitali smo ga i o najnovijim "teorijama zavjere" koje promovira Čačić, a prema kojima, ukratko, EU ne priznaje hidroelektrane kao obnovljive izvore energije jer želi prodati svoju tehnologiju.

"Čačića bismo slobodno mogli zvati Biserko. Naime, velike hidroelektrane rade dramatične utjecaje na okoliš. Kina je s Tri kanjona – najvećom hidroelektranom na svijetu – razorila lokalnu klimu. Jednostavno one se odbacuju svugdje na svijetu zbog katastrofalnog utjecaja na okoliš, te ispada da su one daleko skuplje nego dobivena struja", objašnjava nam Piršić.

Brana na rijeci Jangce uzrokuje ekološku katastrofu

Naime, prema podacima koji se mogu pronaći na internetu, HE Tri kanjona s branom na rijeci Jangce uzrokovala je raseljavanje 1,3 milijuna ljudi, velike ekološke promjene, sve veća klizanja tla te potapanja mnogih arheoloških i povijesnih mjesta. Osim dramatičnog utjecaja na biljni i životinjski svijet rijeke, ono što je posebno indikativno s najvećom branom na svijetu, a na što stručnjaci upozoravaju, jest bojazan da bi povećana težina uzrokovana nakupljanjem vode i sedimenata mogla reaktivirati rasjednu zonu na kojoj se nalazi akumulacijsko jezero, što bi moglo uzrokovati portes koji bi mogao ošteti ili srušiti branu. Uostalom, već se bilježi pojačana seizmička aktivnost na tom području. Ne zaboravimo, brojni stručnjaci upozoravaju da bi za trusno dubrovačko područje HE Ombla bila posebno opasna, pogotovo zbog toga što bi se radila podzemno u jako kršnom području. Dodajmo usto i da je čitavo naselje Mokošica izgrađeno na klizištu, te bi se realizacijom projekta ugrozila sigurnost građana i stabilnost tog naselja.

Sve razumne zemlje, priča nam Piršić, shvaćaju da je to kriva investicija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hidroelektrana doista jest obnovljiv izvor energije, ali manje snage. Pogotovo su u tom smislu korisne reverzibilne hidroelektrane. Ipak, dokazano je, a i sve razumne države su prihvatile da su velike hidroelektrane katastrofalne za okoliš i rade veliku štetu gospodarstvu u odnosu na proizvedenu količinu struje."

Švedska kao ne zna, a Hrvatska kao zna?

Za primjer Piršić nam daje, naravno, uređenu državu Kraljevinu Švedsku, čiji je parlament zatražio od njihovog HEP-a da izračuna kolika je vrijednost bioraznolikosti u četiri preostale njihove rijeke koje nisu pregrađene visokim branama. Upravo na temelju tih izračuna donijeli su odluku o tome da se zabrani pregrađivanje tih rijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, za Čačića je Švedska očito u zabludi. Tko može, uostalom, Prvom i "nezamjenjivom" objasniti da nije u pravu?

Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo