U emisiji "Otvoreno" HRT-a sinoć se govorilo o tome zašto predsjednik Zoran Milanović ne želi dati potporu nijednom od kandidata za predsjednika Vrhovnoga suda, može li predložiti svog kandidata mimo procedure, je li to u skladu s njegovim ustavnim ovlastima ili ga ipak obvezuje i Zakon o sudovima, je li riječ "o drami na proceduralni način", kako tvrdi premijer, ili o pokušaju da se uvedu kvalitetne promjene u radu sudova.
Saborski zastupnik HDZ-a, Dražen Bošnjaković, rekao je da Milanović treba poštivati zakon kao i svi ostali građani. "Ustav je rekao da predsjednik Hrvatske predlaže kandidata, ali ga bira Hrvatski sabor. To je jedna načelna, generalna odredba. Zakon o sudovima propisuje detaljnu proceduru", kazao je.
Istaknuo je da je javni poziv ugrađen u izmjenu Zakona 2018. zbog bolje transparentnosti. Dodao je kako se za izbor predsjednika Vrhovnog suda mora primijeniti i Zakon o Državnom sudbenom vijeću, jer se njime propisuju uvjeti za predsjednika Vrhovnog suda.
"Meni je ova situacija jasna, uveli smo da ide javni poziv, da se ne bi pričalo da nije transparentno. Predsjednik može ne izabrati nekoga od troje kandidata, ali onda opet ide javni poziv. Ako on smatra da je to neustavno, onda treba pokrenuti postupak ustavnosti toga zakona", dodao je Bošnjaković i naglasio da HDZ neće pokretati pitanje ustavnosti, jer smatra da je stvar jasna i da je zakon ustavan.
Zastupnici u nezgodnoj situaciji
Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja rekao je u "Otvorenom" da će saborski zastupnici braniti zakone koji su doneseni u Hrvatskom saboru, bez obzira na to što sadašnji zastupnici za ovaj zakon nisu glasovali.
Smatra da je sasvim jasno ono što govori predsjednik SDP- a Peđa Grbin, kako je potreban čovjek koji će "protresti" u potpunosti hrvatski pravosudni sustav. Naglasio je kako se Most za to zalaže i da su više puta skretali pažnju upravo na tu problematiku.
Kazao je da Hrvatska ima puno problema u pravosuđu i ako će Milanović predložiti čovjeka s kredibilitetom, a za kojeg Most procijeni da može napraviti što je potrebno, odnosno "protresti" sustav, Most će tada razmisliti što će napraviti.
"Mislim da se ovo moglo elegantnije riješiti. Predsjednik je mogao kandidatu kojeg želi reći da se javi na javni poziv. Nisam siguran da je on u tom trenutku imao kandidata dok je javni poziv trajao. Vjerojatno nije, i još razgovara. Mi smo sada kao zastupnici u nezgodnoj situaciji", istaknuo je.
Nepovjerenje u sustav
Predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe, Mišel Jakšić, iz SDP-a istaknuo je da ne zna ime kandidata kojeg će Milanović predložiti. Naglasio je da građani nemaju povjerenje u pravosudni sustav, da su problem i dugi sudski procesi, te smatra da treba mijenjati taj sustav.
Jakšić je rekao kako predsjednik Hrvatske predlaže kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, ali da je zakon vrlo nedorečen. Poručio je kako mu je čudno da Državno sudbeno vijeće sada izigrava samo poštara, ali predsjednik sada konzumira svoje ovlasti.
Bošnjaković je rekao da je zakon jasan i ako predsjednik ne izabere i obavijesti DVS ići će novi javi poziv. "Ako i onda ne odabere, a istekne mandat sadašnjem predsjedniku Vrhovnog suda, Zakon o sudovima kaže tko nastavlja do izboru novoga - nastavlja zamjenik određen godišnjim rasporedom. Mi imamo rješenje, ako do toga dođe", poručio je Bošnjaković, dodavši da bi se trebalo precizirati situaciju ako bude potrajala.
'Milanović nema dovoljno znanja i hrabrosti'
Ustavni stručnjak Mato Palić je rekao kako u ovom trenutku nije prekršen ni jedan zakon u Republici Hrvatskoj. Naglasio je ako Milanović predloži kandidata koji se nije javio na javni poziv, prekršit će zakon, ako zastupnici u Hrvatskom saboru podrže takvu odluku ta odluka bi bila srušena.
Palić je rekao da se transparentnost izbora kandidata za predsjednika Vrhovnog suda postiže ne samo raspisanim javnim pozivom, već i da DSV ima obavezu da objavi na svojim mrežnim stranicama životopise tih kandidata s četverogodišnjim programima.
Palić je naglasio da svojim postupcima Milanović šteti Republici Hrvatskoj i može se dogoditi da se predsjednik Vrhovnog suda ne izabere. "Ako predsjednik smatra da je zakon neustavan, to je njegov subjektivni stav. Njegovo mišljenje nema pravni učinak. Odredbe zakona koje su po njemu neustavne može jedinu ukinuti Ustavnu sud", dodao je Palić.
Rekao je da Milanović neće predati zahtjev za neustavnost zakona, jer nema dovoljno znanja i hrabrosti. "On je dovodio u pitanje ustavnost nekih drugih akata u Republici Hrvatskoj, pa nije reagirao pred Ustavnim sudom. Kada je vidio da nije u pravu o tome više nije ni pričao", kazao je Palić.
Poslušnički mentalitet
Bivši predsjednik Vrhovnog suda RH, Krunoslav Olujić, istaknuo je kako reforma hrvatskog pravosuđa ne počinje, ali i ne završava s izborom predsjednika Vrhovnog suda. Naglasio je kako su se građani umorili od silnih zahtjeva za reformom.
"Dosta smo svjedoci od sredine devedesetih godina do sada da je svaka Vlada gotovo pokušavala provoditi uvjetno rečeno neke reforme hrvatske sudbene vlasti. Hrvatsko pravosuđe je jedna od najslabijih poluga hrvatske državne vlasti", poručio je.
Olujić je rekao da skoro svi predsjednici Vrhovnog suda imaju poslušnički mentalitet u kojem su predsjednici Vrhovnog suda, uvjetno rečeno, ne samo predsjednici najvišeg suda u državi, nego i čelni ljudi sudbene vlasti.
Dodao je da oni osluškuju što se događa na Pantovčaku i na Markovom trgu, pa se sukladno tome i ponašaju. Olujić je rekao kako ne dijeli mišljenje Palića, već da je za njega predsjednik države hrabra osoba koja poznaje struku.
Dodao je kako ne vidi nikakvu ulogu Državnog sudbenog vijeća u izboru predsjednika Vrhovnog suda, jer u Ustavu nema takve kategorije i uopće se ne spominje DSV. Bivši predsjednik Vrhovnog suda rekao je kako smatra da je Milanović u pravu da izbor predlaganja kandidata ne smije i ne može biti ograničen nikakvim zakonskim normama.
Jakšić želi biti ustavni sudac?
Jakšić je poručio kako Palić vodi svoju kampanju da postane sudac Ustavnog suda u Republici Hrvatskoj, samo se pita koju iskaznicu će za to mjesto koristiti. "Hoće li to biti HDSSB-ova, Škorina, HDZ-ova ili neka druga", pita se Jakšić.
Palić je dodao da nije član ni jedne političke stranke, te da je njegova karijera rezultat njegovog rada. Dodao je da se još uvijek ne vidi kao kandidat za suca Ustavnog suda, jer smatra da mu je potrebno još znanja.
Blokada izbora
Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave, u emisiji "Studio 4" HRT-a govoreći o izboru predsjednika Vrhovnog suda rekao je danas da od predsjednika Republike Zorana Milanovića očekuje da poštuje zakonsku proceduru. "Svakako se radi o blokadi izbora predsjednika Vrhovnog suda. Ustav je jasan, ali i zakon o sudovima je jasan. Zakon se mijenjao 2018. i on je uveo proceduru izbora predsjednika Vrhovnog suda. Od 2018. do danas nitko nije problematizirao takav način izbora, doduše od 2018. do danas prvi put biramo predsjednika Vrhovnog suda", rekao je Malenica.
Mandat aktualnom predsjedniku Vrhovnog suda istječe 15. srpnja, ali Malenica vjeruje da do blokade rada suda neće doći. Napominje kako postoji i zamjenik predsjednika Vrhovnog suda koji može obnašati funkciju po isteku mandata.
Malenica dodaje kako predsjednik ima pravo na svoje mišljenje te da je on u svom mandatu dobro surađivao sa Đurom Sessom. "Mislim da je svima u interesu da imamo predsjednika Vrhovnog suda. Smatram da je predsjednik dužan poštivati Ustav i zakone. Ne mogu shvatiti tu predsjednika koji kaže da će kršiti zakon, a poštivati zakon. On ima određene pravne mehanizme gdje je dosad mogao pokrenuti pitanje ocjene ustavnosti zakona o sudovima ako smatra da nije ustavan", kazao je Malenica.
"Vrhovni sud je u piramidi sudbene vlasti na samom vrhu. Ne vidim zašto predsjednik tvrdi da je sve posloženo da Vrhovni sud ne bi trebao ništa raditi. Mislim da Vrhovni sud radi", rekao je ministar.