Kuće na Banovini ruše se same od sebe - krov potresom oštećene zgrade probio je zaštitnu skelu i završio na cesti. "Potres – to mi je prvo što sam pomislila, i onda sam izašla vani, vidjela oblak prašine. Užas, da sam prolazila u tom trenutku, mislim da ne bih preživjela", kaže Iva Pajduh iz Siska za RTL.
Zgrada se nalazi nedaleko od željezničkog i autobusnog kolodvora, na pet minuta od osnovne i srednje škole pa je prava sreća da nitko nije stradao. "Što se tiče tih starijih zgrada, sve bi ih trebalo srušiti. Djeca prolaze tuda, idu u školu – prolaze, gledaju – moglo je neko dijete poklopit", kaže Iva Pajduh iz Siska.
Nakon urušavanja, koje se dogodilo u radnim jutarnjim satima, na mjesto događaja stigle su sve žurne službe. "Čovjek je tu nekada živio, ali već duže vremena ovdje ne živi. Nije bilo nikoga u zgradi, vatrogasci su sve detaljno pregledali", kaže Željko Prpić iz Centra 112 iz Sisačko-moslavačke županije.
Rušenje stopirali konzervatori?
Urušena zgrada, čije su pročelje krasili brojni ukrasi, izgrađena je početkom 20. stoljeća i jedan je od rijetkih primjera tako oblikovane secesije u Sisku te zaštićeno kulturno dobro. Statičari su je u dva navrata proglasili opasnom i zahtijevali rušenje, ali konzervatori su željeli sačuvati njezino pročelje. "Znam da je Konzervatorski odjel u Sisku trebao provesti podupiranje, a Državni inspektorat hitno uklanjanje, kao što je u skladu sa svim procedurama, ali na žalost nemam informacije zašto je došlo do zastoja i gdje su nastali problemi u tom odnosu između njih", kaže Alen Kadić, član Upravnog odbora Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo.
Gradonačelnica Siska danas nije odgovarala na pozive. Grad Sisak odgovornost prebacuje na Ministarstvo kulture: tvrde da je Državni inspektorat izdao elaborat za hitno rušenje objekta, no sve je prema njihovim riječima stopiralo Ministarstvo kulture, točnije konzervatori.
Odbijena suglasnost za učvršćenje zida
Ministrica je reagirala na optužbe. Kaže da je za učvršćivanje pročelja odobreno milijun i 200 tisuća kuna, a za početak radova suglasnost je trebao dati vlasnik. "Zadnji odgovor od zadnjeg suvlasnika je došao u ovaj ponedjeljak, i oni su dali odgovor da ne žele dati suglasnost da se taj zid učvrsti. Temeljem izmjena zakona, sada će se moći pristupiti uklanjanju zgrade i rušenju", rekla je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija.
Građani Siska su zgroženi. "Treba službe prozvat, treba Vladu prozvat! Treba prozvati idiote koji nam kroje sudbine", rekla je Sanja Žunić iz Siska.
"Nitko ništa ne poduzima, kada dođu teške kiše – Sisak će se srušiti kao kula od karata", kaže Višnja Benčić iz Siska.
Zgrada će danas biti uklonjena, unatoč svim elaboratima i unatoč tome što je pod zaštitom kulture jer je opasna za ljude - i to posljednje dvije godine.