Kontrolori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje prošle godine zatvorili su 35 posto kontroliranih bolovanja za koje su ocijenili da su radnici na bolovanju, iako za to nema razloga.
U HZZO-u su lani obavili 12.195 kontrola i pregledali 49.265 osiguranika, što je 14 posto više nego u 2020. godini. Rijetki su oni koji se mogu pohvaliti tako dobrim zdravljem da baš nikada nisu otvorili bolovanje, a trošak bolovanja u jednoj godini iznosi tri milijarde kuna.
Ako bolovanje traje kraće od 42 dana otvara se na račun poslodavca, dok za ona dulja teret snosi HZZO. Prošle godine i jednih i drugih je bilo znatno više nego godinu ranije. Točnije, svaki dan zbog bolovanja na teret poslodavca s posla izostane 64.430 zaposlenika, a na teret HZZO-a 31.744 osobe - ukupno gotovo 100.000 osoba, doznaje Dnevnik Nove TV.
Najčešće bolesti
Najviše se boluje u Rijeci, Zagrebu, Gospiću, Čakovcu i Krapini, koji su iznad hrvatskog prosjeka. Najmanje bolovanja otvara se u Dubrovniku, Virovitici, Požegi, Vinkovcima i Šibeniku.
No, od čega radnici u Hrvatskoj najviše boluju? Dnevnik Nove TV iz resornog Ministarstva doznaje da su u pitanju "generalne bolesti", a najčešća je "bolest lokomotornog sustava", u narodu poznatija kao "ukočilo me".
U ovu kategoriju spadaju sve bolesti i ozljede te na takvu vrstu bolovanja ide 66 posto ljudi. Zbog komplikacija u trudnoći 20 posto, sedam posto su izolacije, a šest posto pratnja i njega člana obitelji.
Iz ministarstva su, upitani kako planiraju riješiti problem neopravdanih bolovanja u zdravstvu, poručili da planiraju "češće i žurne kontrole" te da planiraju "osnažiti HZZO kako bi bilo manje manipulacija". Sve je to, ističu, dio zdravstvene reforme.