Hrvatska prvog siječnja postaje 20. članica eurozone, poznat je i fiksni tečaj po kojem se kune mijenjaju u eure, no ekonomska stručnjakinja Marijana Ivanov za RTL upozorava kako bi prelazak mogao dodatno zabrinuti građane, iako će nas učiniti financijski sigurnijima.
Vrlo je nezgodno vrijeme kada ćemo uvoditi euro, kaže stručnjakinja, jer cijene nisu transparentne ni sada, a neće biti ni tada jer mi ne znamo koliko što vrijedi. "Inflacija nam zamagljuje sliku", tvrdi Ivanov. "Nema razloga za plakati jer je Europa cijela pod utjecajem geopolitičkih rizika, a taj rizik će se smanjiti kada uvedemo euro", kazala je Ivanov, ali ističe veću opasnost.
'Cijeli svijet je u stanju inflacije'
"Cijeli svijet je u stanju inflacije i kada ćemo uvoditi euro je izgledno da će cijene biti u uzlaznom stanju te da će u to smislu naša plaće vrijediti sve manje. To će bit i utjecaj svjetskog rasta cijena", objašnjava profesorica.
"Da je inflacija ostala na nekakvih dva posto godišnje tada bi učinak eura na cijene bio oko 0,25 - 0,50 posto. Međutim, kada je stopa inflacije veća, upravo te okolnosti netransparentnosti na svim tržištima mogle bi povećati cijene za čak jedan posto, a možda čak i do 1,5 posto", pojasnila je ekonomska stručnjakinja i dodala da će prelazak na euro najviše pogoditi one koji imaju niske plaće.
'Mnogima još nije jasno zašto napuštamo kunu'
Na pitanje je li država dovoljno učinila da se pripremi za uvođenje eura, Ivanov je odgovorila da su se državne institucije zadnje dvije godine intenzivno bavile institucionalnom pripremom države za uvođenje eura. "Po mom mišljenju, kampanja je bila poprilično slaba. Mnogim građanima još uvijek nije jasno zašto napuštamo kunu i uplašeni su zbog inflacije i uvođenja eura. Mislim da ne razumiju makroekonomske koristi koje dolaze s uvođenjem eura, a one su daleko veće od troškova. Građani neće prvih nekoliko godina na svojoj koži osjetiti pozitivne efekte uvođenja eura", kazala je Ivanov.