SLUŽBENO JE /

Hrvatska ulazi u eurozonu od prvog dana 2023.: Usvojen je i konačni tečaj po kojem ćemo mijenjati kune

Image
Foto: Profimedia

Ministri financija potpisuju odluku o ulasku Hrvatske u eurozonu

12.7.2022.
13:32
Profimedia
VOYO logo

Hrvatska ulazi u eurozonu 1. siječnja 2023. godine, upravo je potvrđeno na sastanku Ecofina. Tako je i službeno da ćemo uvesti euro od spomenutog datum. Tečaj po kojem će se mijenjati kune za euro jest 7,53450 kuna za jedan euro.

Vijeće za ekonomske i financijske poslove EU-a (Ecofin) usvojilo je u utorak tri konačna pravna akta koja su potrebna kako bi Hrvatska mogla uvesti euro 1. siječnja 2023., među kojima je i odluka o stopi konverzije kune u euro po središnjem paritetu jedan euro = 7,53450 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Definitivni tečaj je jednak onome po kojem je kuna prije dvije godine uključena u Europski tečajni mehanizam (ERM II).

Image
OSTAO JE UVIJEK ISTI /

Pogledajte kako se Marić mijenjao kroz godine: Promjenu smo skužili tek kad je došla korona pa je stavio masku

Image
OSTAO JE UVIJEK ISTI /

Pogledajte kako se Marić mijenjao kroz godine: Promjenu smo skužili tek kad je došla korona pa je stavio masku

Hrvatska će postati 20. članica eurozone

Uz uredbu kojom se utvrdio definitivni tečaj konverzije kune u euro, Ecofin je usvojio još dva pravna akta - odluku o prihvaćanju eura u Hrvatskoj te dopunu uredbe u kojoj će se popisu 19 članica europodručja dodati Hrvatska kao 20. članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnjim odlukama dovršen je postupak donošenja odluka u Vijeću i Hrvatska od 1. siječnja 2023. postaje 20. članica europodručja.

"Želio bih čestitati svojem kolegi Zdravku Mariću i cijeloj Hrvatskoj na tome što su postali 20. zemlja koja se pridružila europodručju. Uvođenje eura nije utrka, već odgovorna politička odluka. Hrvatska je uspješno ispunila sve potrebne gospodarske kriterije te će od 1. siječnja 2023. plaćati u eurima", izjavio je češki ministar financija Zbynek Stanjura, koji predsjeda Ecofinom.

"Veliki dan za Hrvatsku, usudio bih se reći i povijesni. Jako je mnogo neizvjesnosti pred nama u mjesecima i godinama ispred nas, tečaj dolara i eura jako su se približili, tržišta šalju različite vrste signala. U moru takvih informacija sigurno je da je hrvatski ulazak u europodručje pozitivna vijest", kazao je danas ministar financija u odlasku Zdravko Marić.

Donesen i etički kodeks

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u suradnji s Koordinacijskim odborom za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača uspostavilo je jučer Etički kodeks, koji će pridonijeti stvaranju sigurnog okruženja za potrošače te omogućiti pouzdano i transparentno uvođenje eura u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi poslovni subjekti koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima pozvani su pristupiti Etičkom kodeksu, jer činom pristupanja svojim potrošačima jamče da će transparentno i pouzdano poslovati. Od svakog poslovnog subjekta očekuje se da posluje u skladu s načelima Etičkog kodeksa te na taj način kontinuirano pridonosi transparentnosti i zaštiti potrošača u procesu uvođenja eura. Inicijativa Etički kodeks provodi se pod sloganom "Svaki cent se broji, svaka kuna se računa", a cilj je da potrošači budu sigurni da se svaka njihova kuna zaista računa.

Što će biti s 'kunama u čarapama'?

Kada je riječ je o čuvanju gotovine "ispod madraca" ili "u čarapama", punih godinu dana banke, FINA i Hrvatska pošta će bez ikakve naknade mijenjati kune u eure. "Građani će bez naknade moći zamijeniti 100 novčanica kuna i 100 kovanica kuna po jednoj transakciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon proteka 12 mjeseci zamjena će se vršiti u Hrvatskoj narodnoj banci, bez naknade i to zamjena novčanica bez vremenskog ograničenja, a kovanica do isteka tri godine od datuma uvođenja eura", rekao je nedavno ministar Marić. Iz Hrvatske narodne banke (HNB) su savjetovali građanima kako bi bilo dobro da se tijekom ove godine što više tog novca položi u banke kako bi se logistički olakšala sama konverzija.

Radi navikavanja, od kolovoza kreće dvojno iskazivanje plaća i mirovina. "Obveza dvojnog iskazivanja će se uz to odnositi i na poslodavce koji će morati dvojno iskazati ukupan iznos isplaćen radniku na račun i to za plaću i za druge isplate temeljem radnog odnosa", stoji u Zakona o o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo