Hladan start nepovoljan je za automobilski motor, jer je zbog hladnog i zgusnutog motornog ulja otežano podmazivanje, a u vitalnim dijelovima motora nastaju temperaturne razlike koje povećavaju dinamičko opterećenje. Zbog toga je intenzitet habanja motora po svakom okretaju višestruko veći nego kad se motor zagrije. Najgori su prvi trenuci dok je temperatura motornog ulja niska te se uvjeti za dobro podmazivanje počinju ostvarivati tek kad prosječna temperatura ulja prijeđe 40 Celzijevih stupnjeva, savjetuje prometni stručnjak Željko Marušić.
Za motor je najbolje da se postupno, do minimalne radne temperature zagrijava na mjestu, ali se pritom troši gorivo, zagađuje okoliš i gubi vrijeme. Zbog toga treba naći kompromis između dva suprotna zahtjeva, zagrijavanje hladnog motora na mjestu koristi, pogotovo uz postupno povećanje brzine okretaja od minimalnih do donjih-srednjih ali, nije poželjno, niti dopušteno, jer se pritom dodatno zagađuje okoliš i troši gorivo, a i vrijeme, kaže Marušić.
Priče kako je za motor štetno postupno zagrijavanje na mjestu utemeljene su samo ako bi se to radilo držeći motor pritom stalno pri brzini vrtnje praznog hoda, 800-900/min, jer to dulje vrijeme nije preporučljivo. Optimalno bi bilo, u minutu-dvije (ovisno o vanjskoj temperaturi i početnom opterećenju, primjerice ako vožnja počinje usponom) postupno na mjestu povećavati okretaje od 800-900/min do 1500-1600/min te krenuti kad se kazaljka temperature počne pomicati iz početnog lijevog prema središnjem položaju.
Postupno zagrijavanje korisno je i za mijenjač
Početno postupno zagrijavanje korisno je i za mjenjač, kako bi se poboljšalo podmazivanje ležajeva i omogućilo funkcioniranje prstenova za sinkronizaciju (spriječilo trošenja i oštećenja mehaničkih spojki pri uključivanju stupnjeva prijenosa), a posebice za automatski mjenjač, koji hidrodinamičkim efektom ulja (niska temperatura je zbog povećane viskoznosti štetna), povećava pogonski okretni moment te prenosi snagu, objavljeno je na Autoportalu.
Ali takvo, za hladan motor i mjenjač optimalno zagrijavanje početnim radom motora na mjestu nije preporučljivo, prvenstveno iz ekoloških i financijskih razloga (dodatno se zagađuje okoliš i troši gorivo), pa treba postupiti na sljedeći način:
1. Uključite klimatizacijski uređaj i postavite na ručno podešavanje te nakon umetanja ključa, ako nije paljenje gumbom, pričekajte nekoliko sekundi i pokrenite motor.
2. Pustite motor da radi 10-15 sekundi na mjestu, u praznom hodu te istodobno, po potrebi, obrišite prozore od vlage.
3. Postavite ventilator zraka na 70 posto intenziteta i strujanje usmjerite k vjetrobranu.
4. Lagano pokrenite automobil i viši stupanj prijenosa uključujte, ovisno o opterećenju, kod dizelaša pri 1400 do 1600/min, kod benzinca pri 1600-1800/min.
5. Vozite umjereno, posebice prve minute vožnje te brzinu vrtnje motora postupno povisujte do srednje razine.
6. Kad se kazaljka temperature motora počne pomicati iz krajnjeg lijevog položaja, rad klimatizacijskog uređaja postavite na automatski, a temperaturu na 20-22 Celzijeva stupnja.
POGLEDAJTE VIDEO: Vožnja od tek 40 kilometara na sat, ali za motocikliste - posljedice kobne po život