Kako je objasnila Marijana Puljak, predsjednica Gradskog kotara Žnjan, Grad Split je još 2000. godine donio odluku o držanju pasa i postupanju sa psima i mačkama lutalicama, a u istoj odluci u članku 21 piše kako je "posjednik psa dužan očistiti javnu i drugu površinu koju je onečistio njegov pas".
Kazne od 100 do 2.000 kuna
"Svjesni ste i sami situacije u vezi s ovim pitanjem, grad je jednostavno pretvoren u jedno veliko smetlište, na svakom koraku pseći izmet. Mislimo da nema druge nego ljude navesti da se drže propisa, a to se može jedino provođenjem zakona, odnosno naplatom kazni koje su već definirane", kazala je Puljak za Slobodnu Dalmaciju.
A kazne o kojima govori kreću se od petsto do dvije tisuće kuna za pravne osobe, odnosno od sto do pet stotina kuna za fizičke osobe.
'Samo mi objasnite na koji način da ih kazne...'
"Kazne su presmiješne za fizičke osobe, treba ih svakako postrožiti, ali činjenica je da kad bi se i ovakve, postojeće provodile, bilo bi manje problema, uvjereni smo", komentirao je Jakov Prkić, predsjednik Gradskog kotara Lokve.
Pročelnik Komunalnog odjela Pave Zaninović, koji je dobio poziv za zajedničku akciju komunalnih redara i policije na razini cijeloga grada, kazao je kako se slaže s prijedlozima, ali je objasnio da je akciju moguće izvesti samo ako predsjednici kotareva dogovore suradnju sa svojim kvartovskim policajcem.
"Samo mi objasnite na koji način da komunalni redar kazni vlasnika, i to napominjem samo onda kad uhvati psa da je izvršio nuždu, kada nema ovlasti niti legitimirati stranku. Tu ovlast ima jedino policija koja kaže da nema dovoljno djelatnika da bi uvijek jedan policajac bio s komunalnim redarom na terenu", kazao je Zaninović.