Čeka nas jesen brutalnih poskupljenja, koja su već sad itekako vidljiva - od goriva do prehrane. Profesor matematike i financijski stručnjak Toni Milun gostovao je u RTL Direktu gdje je savjetovao kako preživjeti krizu.
U samom uvodu kazano je kako Hrvati nisu loši u financijskoj pismenosti kada ih se usporedi s ostalim narodima. "Mjerenja iz 2020. godine kažu da ispadamo prosječno ili iznad prosjeka. Ne znamo se ponašati, ponašanje i stavovi su dva elementa financijske pismenosti u kojoj smo loši", kazao je Milun.
Dodaje kako je teško ljude naučiti da štede kada nemaju od čega štedjeti. "Svi mi mislimo da se ponašamo dobro, ali to ne vidimo na onom drugom", kazao je.
Savjeti za ublažavanje udara
Otkrio je svoje savjete za ublažavanje udara inflacije. Smatra da bi ovo svatko mogao napraviti. "Svatko može napraviti nešto, svatko ima negdje gdje mu curi novac. Možda nam curi struja jer je držimo upaljenom. Iza 22 sata je jeftinija struja, a možemo i kupovati neke jeftinije šampone recimo, koje nismo do sada koristili, a četiri su kune jeftiniji", objasnio je Milun.
Dodao je i da se pametno voditi parolom "prvo plati sebi", objasnivši kako to znači da se dio plaće izdvoji u dobrovoljnu mirovinsku štednju ili neki drugi način investiranja.
"Izdvoji ako možeš, ali popravit će se situacija, krize su bile i prošle, proći će i ova", dodao je Milun.
Optimalno je imati tri do šest plaća
Na pitanje koliko plaća savjetuje imati u zalihama, kaže kako je optimalno imati tri do šest plaća. U recesiji se gube poslovi, ali se pretpostavlja da se novi može pronaći u nekoliko mjeseci.
Građanima savjetuje i da zapisuju troškove, što je i sam radio. Zaključio je da "možemo imati samo određen broj užitaka koje si možemo dopustiti."
“Moramo znati potrebe i želje. Moramo vidjeti koliko želja možemo ispuniti. Uz inflaciju, moramo smanjiti broj želja. Postoje poslovi čišćenja, zašto to ne bismo radili?", zaključio je Milun.