NEKI JAVNO PALILI RAČUNE /

Evo kako je u Europi: Kruh plaćaju 30, a piletinu 150 kuna! 'Grijanje i topla voda poskupjeli su za 800 kn'

Image
Foto: Screenshot/RTL

Skupoća je opasno zaprijetila egzistenciji građanima diljem kontinenta

14.9.2022.
14:02
Screenshot/RTL
VOYO logo

Europske vlade, pa tako i hrvatska, bore se s brzorastućom inflacijom koja izaziva ogromne probleme građanima koji je sve teže podnose.

U Belgiji bankrotiraju pekari, u Portugalu je voće skuplje nego ikad, u Njemačkoj je grijanje u kućanstvima dvostruko skuplje, a u Napulju su građani na prosvjedu javno palili račune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAJVEĆI PAD U OVOM STOLJEĆU /

Pogubna kriza: Minimalac raste, ali radnici od toga nemaju ništa - 'pojede' ih inflacija! Pogledajte stanje u cijeloj Uniji

Image
NAJVEĆI PAD U OVOM STOLJEĆU /

Pogubna kriza: Minimalac raste, ali radnici od toga nemaju ništa - 'pojede' ih inflacija! Pogledajte stanje u cijeloj Uniji

Prosjek inflacije u Europskoj uniji je 9,1 posto, u Hrvatskoj 12,3, ali sve te brojke su dosta relativne. Ovise o tome kako trošite, pa je tako britanski zavod za statistiku izbacio osobni inflacijski kalkulator gdje upišete što najčešće kupujete i u kojim količinama i onda vidite koliko je vaša osobna stopa inflacije, istražuje RTL Direkt.

"Biste li dali 4,5 ili pet eura za kruh?", pita Jonathan Mahy, pekar iz Châteleta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne bih, ionako je već skupo", odgovara mu Belgijka koja vjerojatno uskoro neće imati izbora.

Skoro 35 kuna 800 grama kruha - kupcima previše, pekarima neodrživo. Ovog mjeseca mora platiti gotovo 9000 eura za struju. Prošle godine je račun bio tri puta manji. U Belgiji, šestoj po veličini euroekonomiji inflacija dostiže 40-godišnji rekord.

"Imam 75 godina i ponovno vidim ljude koji kupuju jedan krumpir, jednu mrkvu, jednu repu…", govori Leontina Esteves, umirovljenica iz Portugala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kupci su ogorčeni cijenama namirnica.

Ogorčeni cijenama

"Trideset posto nam je mjesečna košarica skuplja. Vidljivo su porasle cijene svih namirnica, isto tako i glatko brašno. Ono što nas je zaista dotaklo je cijena mesa, piletine, struje, goriva… S obzirom na to da smo već četiri godine izvan Hrvatske, svaki put kad dođem u Hrvatsku se šokiram cijenama. Zaista sam ostala u šoku kad sam shvatila da sa 100 kuna ne mogu ništa kupiti", govori Iva Hržić koja živi u Lisabonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Napulju su građani palili račune za struju.

"Plin se povisio za 80 posto. Voće i povrće je nenormalno skočilo. Poskupjela je piletina… Piletina s osam eura za kilu na 20 eura", govori Amra Nadarević iz Bergama.

Kako su za 12 dana izbori u Italiji - inflacija je glavna tema. "Desnica iskorištava priliku i jedan dio njihova programa je da žele eliminirati sankcije za Rusiju", govori Amra.

"Žrtve smo sankcija koje je nametnuo Zapad", kaže Barbara. Ova umirovljenica pokazuje račune - cijene energenata su narasle za kućanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za grijanje i toplu vodu smo ranije plaćali 160 eura mjesečno. Sada je račun 268 eura, dakle mjesečno 108 eura više", svjedoči umirovljenica.

U Irskoj narasle cijene

U Irskoj su cijene narasle. I energenata i namirnica, ali…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To se, čini mi se, korigiralo u zadnje vrijeme. Ovdje se puno radi na tome, novinari, emisije stalno savjetuju ljudima kako da drže svoju potrošnju pod kontrolom i gomila emisija sa savjetima koje proizvode kupiti i kako štedjeti. Nitko ne želi taj naš novac bacati i tako podizati cijene još više", kazuje Ana Hota iz Dublina.

"Klasične namirnice, papirnati ubrusi, toaletni papir, kava i mlijeko… Kava je postala skup sport. Općenito, ucijene sluga su jako porasle, kafići, restorani i frizeri. Cijene se vidno mijenjaju na mjesečnoj bazi", prepričava Josipa Crikveni iz Amsterdama.

A koliko su se u zbroju promijenile u Hrvatskoj doznat ćemo za par dana kada će statistički zavod objaviti stopu inflacije za kolovoz.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo