Prva godišnjica Schengena /

Točio se šampanjac, skidale table. Sada? Dokumenti na pregled, a od 31. ožujka i važna promjena

Godinu dana smo u Schengenu, točio se šampanjac, skidale table pa Slovenci uveli kontrole. Koliko su nam se promijenila putovanja?

1.1.2024.
23:37
VOYO logo

Prije točno godinu dana ušli smo u Schengen. Posljednji putnik je dobio dar, točio se šampanjac, skidale table.

Otkako je Hrvatska dio zone slobodnog kretanja, imala je manje putnika. Tijekom 2023. granicu je prešlo više od 62 milijuna ljudi, što je 3,17 posto manje nego godinu prije. Ali, Schengen su iskoristili ilegalni migranti. Policija je lani postupala prema više od 69 tisuća osoba, dok se u 2022. radilo o 50 tisuća što je rast od 38 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija u listopadu suspendirala Schengen

Policija je bila uspješnija u lovu na krijumčare. Ulovila ih je 1880, ali to je čak 94 posto više! Zbog situacije s migrantima te zbog sukoba u Gazi i straha od terorizma, Slovenija je u listopadu suspendirala Schengen.

Image
POLICIJA IMA PUNE RUKE POSLA /

Unosnije je krijumčariti migrante nego drogu, čak 5000 eura za prijelaz preko susjedne države

Image
POLICIJA IMA PUNE RUKE POSLA /

Unosnije je krijumčariti migrante nego drogu, čak 5000 eura za prijelaz preko susjedne države

"Već smo se bili navikli da nema stajanja, sada je malo teže", kaže Vlado iz Zenice za RTL Danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemam ništa protiv", kaže Jure iz Zagreba. "Bilo je lakše kad samo prođeš, ali i ovo je ok. Tu i tamo nekoga pitaju papire, što im je sumnjivo."

"Ma nije problem, nema gužve zasad", kaže Dragan iz Prijedora. "Možda je bilo prije ovih praznika, ali sada nema."

A nije ih trebalo biti ni u jednom trenu. Slovenija se triput odlučila na produljenje kontrole granica, a treća odluka na snazi je sve do ljeta.

'Iste mjere može poduzimati i Hrvatska'

Stručnjaci za sigurnost kažu da takve kontrole nisu ništa neuobičajeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad su sigurnosne prilike takve da na neki način postoji ugroza za nacionalnu sigurnost određene države prema njihovim procjenama, u ovom slučaju recimo od terorizma, različitih oblika ekstremizama, organiziranog kriminaliteta, tada države poduzimaju takozvane kompenzacijske mjere. Te iste mjere može poduzimati i Hrvatska", pojašnjava Tonći Prodan s Odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu.

Bugarska i Rumunjska već dugo pokušavaju biti dio i ovakvog djelomičnog prostora slobodnog kretanja. Od 31. ožujka za njih prestaju granične kontrole u zračnom i pomorskom prometu, ali ne i cestovnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatska je apsolutno dobar čuvar vanjskih granica Europske unije što čini prije svega zbog sebe, ali naravno i kao članica Europske unije i članica Schengena", rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u intervjuu za RTL.

Cijeli intervju pogledajte u videu u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo