'ULJE NA VATRU' /

Stručnjakinja: 'Kriza dobavnih lanaca veća nego u pandemiji. Zbog rata u Ukrajini 7,6 milijuna tvrtki je u riziku'

Image

Velik broj globalnih tvrtki ovisi o ruskim dobavljačima, direktno njih 14.745, a indirektno 7,6 milijuna firmi. Sve koje nisu pronašle alternativne dobavljače, riskiraju teškoće u poslovanju

28.3.2022.
7:48
VOYO logo

Svijet se još nije oporavio od pandemijskih lockdowna, a nastupila je nova velika kriza - ruska agresija na Ukrajinu. Sve to prijeti poremećajem cijele industrije i globalne opskrbne lance koji se oslanjaju na sirovine, logistiku, naftu i transport - piše za Poslovni dnevnik Mirna Marović predsjednica Hrvatske Private Equity i Venture Captal asocijacije.

''Sada sa nalazimo u krizi dobavnih lanaca, ujedno i energetskoj krizi, koji nisu nastali samo kao posljedica rata u Ukrajini. Kriza dobavnih lanaca traje od početka pandemije, a cijene plina, nafte i ostalih energenata počele su značajno rasti već prošlo ljeto, prije svega kao odgovor na povećanu potražnju bržeg gospodarskog rasta, smanjenu ponudu i iscrpljene zalihe'', tvrdi ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'ZAŠTO HEP ŠUTI O TOME?' /

Stručnjak tvrdi da će cijena struje opet rasti: 'Po Europi bankrotiraju opskrbljivači, moramo krenuti u investicije'

Image
'ZAŠTO HEP ŠUTI O TOME?' /

Stručnjak tvrdi da će cijena struje opet rasti: 'Po Europi bankrotiraju opskrbljivači, moramo krenuti u investicije'

'Nema djelatnosti koja neće osjetiti krizu'

Geopolitički rizik mogućeg rata u Ukrajini, kaže ona, nije bio toliko težak za predvidjeti, jer Rusija je gomilala svoje trupe na granici s Ukrajinom mjesecima prije invazije.

''Gledajući unazad, svi ti geopolitički rizici značajno su bili podcijenjeni od EU-a i SAD-a, ali ne i od sudionika tržišta'', ističe i naglašava da je kriza dobavnih lanaca sada značajno veća nego što je bila na početku pandemije. A najveća je u proizvodima gdje Rusija i Ukrajina zajedno predstavljaju velike globalne i europske dobavljače, prije svega o sirovinama i energentima.
Negativni efekti već su prisutni i na hrvatskom i na globalnim tržištima. Marović ističe kako nema djelatnosti i ulagača koji krizu neće osjetiti, ali pojedine industrije poput autoindustrije, metalurgije i poljoprivrede bit će značajnije pogođene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I prodaja ruskog udjela u Fortenovi 'preko noći'?

''Dun & Bradstreet predviđa da je veliki broj globalnih tvrtki ovisi o ruskim dobavljačima, direktno njih 14.745, a indirektno 7,6 milijuna firmi. Sve one firme koje nisu na vrijeme pronašle alternativne dobavljače, riskiraju teškoće u poslovanju što posljedično može značiti i val stečaja poduzeća izvan Rusije. Sasvim izvjesno, i neke hrvatske firme naći će se u financijskim teškoćama, naročito one iz automobilskog sektora i metalurgije, ali i drugih'', piše Marović i dodaje kako već svjedočimo odlasku mnogih globalnih kompanija iz Rusije, ali i propadanju ruskih izvan nje.

''Sberbank u Hrvatskoj i Sloveniji je preko noći promijenio vlasnika, a isto se događa sa čak 40 posto udjela te banke u Fortenova grupi. Kupac je već pronađen, a umjesto mjeseca pregovora i due diligenca, transakcija je izgledna da se također zaključi preko noći'', napisala je Mirna Marović za Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo