Najtopliji tjedan u povijesti još nije završio, a već stiže novi, moguće i smrtonosni temperaturni udar.
Opasni toplinski val hara Španjolskom, Italijom, Grčkom, a na popisu zemalja s upaljenim alarmom i Hrvatska, piše Danas.hr. U paklenom tjednu bit će i plus 40. Za Splitsku, Dubrovačku i Riječku regiju izdano je upozorenje.
'Kad je vruće onda prevruće je'
Unatoč svim preporukama i upozorenjima plaža je nešto iza podne i dalje puna.
"Mislim da je dobro, pa ljeto je", kaže Andrea Budayova iz Slovačke za RTL. Riječko područje danas je u žutom, a sutra će biti narančasto s još višim temperaturama.
"Dva dana kiše pa joj ta kiša! Kad je vruće onda prevruće je. Kad je jesen – e, što nije zima! I tako dalje. Sad je ljeto i ima da bude toplo i doviđenja", govori Ana Emili Odović iz Rijeke.
"Da nisam cijeli dan u moru, ne bi izdržao ovu vrućinu", kaže Mahir Huzeferović iz Slovenije.
"U more! Nema druge. U more. Pod tuš, ne znam. U lavor. Bilo šta! I rashladite se. Druge nema", kaže Angelina Nanić iz Rijeke.
Zagrepčani se hlade u fontani
Savjet su poslušali turisti u Zagrebu i rashladili se u fontani.
"Prevruće je. Mi smo iz Poljske i kod nas nije ovako vruće", govore Andrew i Vojtek iz Poljske.
"Vrlo nam je vruće, ali imamo sreće. Upravo sam razgovarao sa suprugom u Istanbulu i toplije je negdje ovdje. Zato kažem da imamo sreće", kaže Volgan iz Turske.
Ta sreća u glavnom gradu mjeri se s 32 Celzijeva stupnja. Na središnjem trgu od jakog sunca se brane kišobranima.
"Baš je užasno vruće, ali eto. Pokušavamo da nađemo mjesto u kafiću da popijemo nešto. Hlad i dobra kava", govori Antea Mostarac iz Njemačke.
I dok se u Hrvatskoj tek očekuju visoke temperature, ostatak Europe gori. Grčka je zatvorila glavne turističke atrakcije između 12 i 17 sati - zbog vrućine.
"Vrućina je baš jaka. Ima puno ljudi i nadam se da se nitko neće razboljeti", kaže Horavard Flo iz Norveške.
Pokraj Akropole vozila hitne pomoći - intervenirali su 40-ak puta.
"Danas smo ponovno ovdje kako bismo ljudima dali vodu, ali i letke koji se tiču visokih temperatura u Grčkoj. Dajemo upute svima da vide što trebaju izbjegavati", govori volonterka u Crvenom križu Anastasia Morou za RTL.
U Italiji temperature idu i preko 48 °C
U Italiji crveno upozorenje - temperature bi mogle rasti iznad 48 stupnjeva. Turisti kao da ne mare. Britanci svoje upozoravaju na toplinski val na Mediteranu.
"Vrućina je stvarno štetna za nas jer u gondoli temperatura doseže 50 °C. Već smo je pokušali izmjeriti", kaže gondolijer iz Venecije Vincezo.
Za razliku od drugih europskih središta - u Zagrebu hitna zbog vrućina nije imala više posla.
"Možemo reći da je bilo pojedinačnih intervencija – koje bismo mogli povezati u smislu neke slabosti malaksalosti, pada tlaka i kolapsa i obično na javnim mjestima. Radi se pretežno o starijim našim sugrađanima", govori voditeljica smjene Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba Ljupka Hitrova.
Lipanj je bio najtopliji na globalnoj razini s nešto više od 0,5 °C iznad prosjeka od 1991. do 2020.
"Idući tjedan će nas zahvatiti još jedan toplinski val. U Dalmaciji će se nadovezati na prethodni I upravo su u Dalmatinskoj zagori moguće 40., po kotlinama I standardnim mjestima gdje se to očekuje. Sve veći problem bit će sve toplije u noći na srijedu ponegdje u Dalmaciji – temperature može ostati oko 30 stupnjeva", kaže meteorologinja Damjana Ćurkov Majaroš.
Zbog visokih temperatura prošle godine je u Europi umrlo više od 60 0000 ljudi. Najviše u Italiji, Grčkoj, Španjolskoj i Portugalu.