Hrvatska je zabilježila prvi slučaj zaraze majmunskim boginjama. Riječ o muškarcu srednjih godina koji je boravio u Italiji i Španjolskoj.
"Čvrsta sumnja je da je čovjek bio u inozemstvu, da je imao određene spolne kontakte s više osoba što je veći rizik za majmunske boginje", kazala je infektologinja Adriana Vince iz Klinike za infektivne bolesti za Dnevnik Nove TV. Objasnila je kako osoba prestaje biti zarazna kada se sve promjene na koži sasuše i otpadnu te kako to kod majmunskih boginja traje i do četiri tjedna.
'Po danu primamo do tri osobe'
Vince se osvrnula i na trenutnu situaciju s koronavirusom u infektivnoj klinici.
"Kod nas u bolnici je blagi porast u broju testova. Što se tiče hospitalizacija tu isto bilježimo blagi porast. Po danu primamo do tri osobe i tako u zadnjih nekoliko dana", rekla je Vince pa pojasnila i podvarijantu omikrona.
"Postotak nove varijante omikrona je još uvijek nizak u našim uzorcima. Zadnjih nekoliko dana ima nešto više osoba koje imaju visoku temparaturu kroz nekoliko dana. Što se tiče hospitaliziranih, to su uglavnom bile starije osobe sa brojnim komorbiditetima i nije bilo puno potrebe za liječenjem u jedinicama intenzivnog liječenja", kazala je Vince.
Istaknula je kako ECDC smatra tu varijantu zabrinjavajućom. "Na nekim eksperimentima pokazuje da mi mogla imati veću transmisibilnost, da bi mogla napraviti težu kliničku sliku i izbjegavati imunološki odgovor koji smo već stekli."
Dolazak do tamnocrvene zone
Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac za N1 je rekla kako moramo voditi računa da se ne nađemo u tamnocrvenoj zoni na karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti.
“Mi smo proteklih godina ovim projektom dokazali i turistima i građanima da smo odgovorna turistička destinacija. Moramo voditi računa da nismo tamnocrveni na karti. Prema zadnjoj karti nismo i mislim da zajedno možemo voditi računa da ne dođemo u tu kritičnu situaciju”, rekla je Brnjac.
Prema najnovijim podacima ECDC-a objavljenim u četvrtak 23. lipnja na karti Europe Hrvatska je trenutno obojana dvjema bojama. Dalmacija i Istra nalaze se u narančastom dok su središnja, sjeverna i istočna Hrvatska u sivoj boji. To znači da priobalje ima 100 do 300 novozaraženih na 100.000 ljudi, a u sivom području se ne testira dovoljno za točne podatke, odnosno testira se manje od 600 osoba na 100.000.
Gotovo cijela Italija, Francuska, Portugal i veći dio Austrije nalaze se u tamnocrvenoj zoni. To znači da te zemlje imaju više od 300 novozaraženih na 100.000 ljudi.