Iako je kupovala kod poznatog ribara, a i sama provjerila da je skuša svježa "jer je imala bistre oči i crvene škrge", žena je ostala u šoku kada je ribu krenula pripremati.
"Nakon otvaranja utrobe iz unutrašnjih organa počeli su gmizati crvići i osjetila sam smrad. Bio je to prizor od kojeg mi se digao želudac. Pokušala sam očistiti i drugu ribu, ali dogodila se ista stvar. Bacila sam obje i treću neočišćenu, a kako sam ogulila krumpire za pećnicu, na kraju smo za ručak jeli tikvice umjesto skuše", opisuje čitateljica Jutarnjeg.
Čest parazit u više ribljih vrsta
Toni Dokupil, vlasnik ribarskog obrta Hobotnica s Raba, komentirao je što je vjerojatno bio problem. U skuši, koju je gospođa kupila kod ribara, vjerojatno se naselio čest nametnik anisakis.
"Riječ je o ribljem parazitu koji nije opasan za ljude ako se riba termički obradi. Prizor nakon otvaranja utrobe je ružan za vidjeti, ali to ne znači da ribu treba baciti. I kupci znaju da ga prodavači ribe ne mogu uočiti ako riba nije očišćena, pa tu neugodnu situaciju okončamo tako da im vratimo novac ili damo neku drugu ribu " kaže Toni. Dodaje kako se parazit najčešće nalazi u uvoznoj skuši iz Španjolske i Francuske, a u ribi iz Jadranskog mora znao se pronaći u osliću.
Termička obrada pa i smrzavanje rješava problem
Mario Mandac, vlasnik tvrtke Ora Adriatica, ističe kako je najvažnije dobro ispeći, ispržiti ili skuhati ribu, a već i smrzavanje rješava problem. "To vam je kao kad u trešnji nađete crva kojeg ne možete vidjeti prije nego što je zagrizete. Parazit je opasan za ljude ako se jede svježa riba, i tu treba biti oprezan, ali nakon termičke obrade ili zamrzavanja on se uništi", kaže.
To potvrđuje i stručna literatura, a dobre su šanse da ste tog parazita već pojeli, a da ni ne znate.