Sabor u četvrtak raspravlja o konačnom prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti potrošača, koji je pripremilo Ministarstvo gospodarstva.
Najviše zanimanja izazvala je novost da građani koji kasne s plaćanjem više neće morati plaćati opomene koje ih upozoravaju na kašnjenje, a čija je cijena varirala od 20 pa sve do 400 kuna.
Sada se to zabranjuje svim trgovcima, a među njih spadaju svi oni koji djeluju na tržištu i izdaju račune, uključujući teleoperatere, javna poduzeća i bankare, koji su se pobunili protiv ukidanja ovog njihovog prihoda. Zasad nisu naišli na razumijevanje.
"Na djelu je bankarski mobing građana, i ono što se događalo s švicarskim frankom je također bankarski mobing", kazao je HDSSB-ov zastupnik Boro Grubišić. Posvjedočio je i kako je jednom prilikom bio banci dužan 50 kuna i to samo zato što su mu vodili račun, neovisno o činjenici da u razdoblju u kojem je nastao dug nije imao ni uplata na račun niti isplata s tog računa.
U raspravu se uključio i bivši ministar financija Ivan Šuker (HDZ) koji je kritizirao Vladu, ali i udruge potrošača koji ne reagiraju kada se udara an standard građana.
"Najprije su nas derali oni koji prodaju benzin, a sad će nas derati Vlada. Isto se odnosi na mobilne operatere kojima ja Vlada ukinula posebni porez, a sad pojedini od njih šalju poruke korisnicima kako će od 1. rujna podići naknade za plaćanje parkinga i javnog prijevoza putem mobilnog telefona', izjavio je Šuketr.