Nakon što je dobar dio građana Banovine nakon potresa smješten u kontjenere i mobilne kućice, grupa volontera otišla je korak dalje.
Pred useljenjem je prva izgrađena takozvana Banijska koliba, a završetak gradnje prati Boris Mišević koji je dozan zašto je ta koliba ili kućica puno kvalitetnije rješenje od kontejnera.
Ovo je dugoročno riječenje i kvaliteta života je bolja nego u kontejneru.
Riječ je o drvenoj kućici od 32 četvorna metra koja ima odličan raspored prostorija s izolacijskim materijalom. Ima kuhinju, malu kupaonu, grijanje na palete. Dvije prostorije. U njoj će živjeti obitelj s troje djece. Kada se uspoređuje s kontejnerom, koji po prilici košta oko 50.000 kuna, ova drvena kućica koja je ozbiljno porjektirana ima istu cijenu.
Volonteri pokretači akcije, među kojima je i Radovan Žepec, žele da se proizvodnja nastavi.
"Ovaj potres je pokazao je koliko je važno imati kvalitetan smještaj. Drvena kućica je nastavak gradnje kuće od 16 kvadrata. Ovo je prva kuća od 32 kvadrata u Petrinji koju smo volonterskim radom izgradili", kazao je Žepec.
Žele pokrenuti izgradnju ovakvih kućica kroz donatorski novac.
"Razvili smo tehnologiju i procese, postavili princip gradnje i u vrlo kratkom roku možemo brzo izgraditi ovakve kuće, angažirati domaću radnu snagu i građevisnke firme koje prodaju drvnu masu. Možemo ustanoviti dobar princip i pokazati da se u ovakvoj kućici može puno bolje živjeti nego u željeznom kontejneru", poručio je Žepec.
Matija Pulek sa svojom će obitelji useliti u novu kućicu.
"Za mene je ovo fantastična kućica, puno bolja od kontejnera. Da nije bilo ovoga, vjerujem da bi se odselio odavde", kazao je Pulek. Njegova obitelj šest je noći spavala u automobilu, a potom kod prijatelja na madracu. U kućicu bi mogli useliti iza vikenda.