"Čim stanemo podno žičare, priđe nam djelatnik 'Sanitata' i uredno zapiše registracijsku oznaku i ime agencije za koju vozimo i kojoj će poslati račun za iskrcaj, odnos ukrcaj putnika. Naknada je 800 kuna, kao na Pločama ili Pilama. To nije sporno. Čak je na autobusnom stajalištu uredno izvješen i cjenik po kojem 'Sanitat' naplaćuje zaustavljanje. No, onda dođe komunalni redar i napiše mi kaznu od 5.000 kuna za nepropisno zaustavljanje.
Ako nam 'Sanitat' naplaćuje naknadu po cjeniku, kako je onda zabranjeno? Da bi apsurd bio veći, zemljište na kojem se nalazi autobusna postaja u vlasništvu je 'Excelsa nekretnina', vlasnika žičare – kaže za Slobodnu Dalmaciju dubrovački autobuser koji je dobio već nekoliko kazni komunalnog redarstva.
Dogovor o podjeli terena za naplatu
Valentin Dujmović, direktor 'Sanitata', upoznat je s problemom zaustavljanja turističkih autobusa na žičari.
"Prema gradskoj odluci, iskrcavanje i ukrcavanje putnika autobuserima je dopušteno jedino na Pilama, a na Pločama samo uz posebno odobrenje.
Dogodilo se nekoliko slučajeva kada je na stajalištu kod žičare naš djelatnik naplatio zaustavljanje, a komunalni redar napisao kaznu od 5.000 kuna, jer tu nije dopušteno iskrcavanje i ukrcavanje putnika. No, u tim slučajevima, iz 'Sanitata' obavijestimo komunalce da je naplaćeno zaustavljanje, te predložimo da se kazna koju je napisao komunalni redar stornira. No, to što smo mi naplatili zaustavljanje ne znači da nije napravljen prekršaj, a na komunalnom odjelu je odluka hoće li poništiti kaznu", pojašnjava direktor Dujmović.
Kako više ne bi dolazilo do problema, kaže Dujmović, ubuduće će 'Sanitatovi' djelatnici naplaćivati zaustavljanje na Pilama i Pločama, a na drugim mjestima, poput autobusnog stajališta na žičari, komunalni redari naplaćivat će kazne od 5.000 kuna.