PETORICA PROFESORA UPOZORAVAJU /

'Hrvatska je jedina zemlja u EU s drugim mirovinskim stupom, a moćni dionici žele povećanje izdavanja

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Jurčić, Jakovčević, Bežovan, Lovrinović i Garača kažu kako je mirovinsku reformu kod nas provela Svjetska banka i to po čileanskom modelu

15.9.2021.
9:50
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Pet sveučilišnih profesora Prof. emeritus Ljubo Jurčić, Prof.dr.sc. Drago Jakovčević, Prof.dr.sc. Gojko Bežovan, Prof.dr.sc. Ivan Lovrinović i prof.dr.sc. Željko Garača pripremili su zajedničku izjavu o mirovinskoj reformi.

Njihova izjava stiže povodom održavanja konferencije "Mirovinska reforma, najvažnija reforma", koju organizira povodom 30 godina samostalnosti Republike Hrvatske nakladnička kuća Hanza Media.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SAD JE I SLUŽBENO /

Za jednu godinu staža Hrvatska jamči 71,53 kune mirovine

Image
SAD JE I SLUŽBENO /

Za jednu godinu staža Hrvatska jamči 71,53 kune mirovine

Njihovu izjavu prenosimo u cijelosti:

"Mirovinsku reformu u Hrvatskoj provela je Svjetska banka privatizacijom dijela javnom mirovinskog sustava i uvođenjem drugog mirovinskog stupa 2002. godine. Reforma je provedena po čileanskom modelu, a u Čileu reforma je propala pa je zbog toga organiziran i opći štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slične reforme Svjetska banka provela je i u drugim postsocijalističkim zemljama. Ove zemlje, članice EU-a, (Poljska, Slovačka, Mađarska, Estonija i ostale) ukinule su ili bitno redefinirale privatizaciju javnog mirovinskog sustava, dakle, drugi stup jer on nije niti izdaleka ostvario postavljene ciljeve. Tako Hrvatska ostaje još kao jedina članica EU-a s drugim stupom i štoviše dio moćnih dionika koje podupire strani kapital zagovara povećanje izdavanja u drugi stup.

Neuspjeli projekt

Međunarodne organizacije rada 2018. godine provela je evaluaciju učinaka drugoga stupa u trideset zemalja širom svijeta po modelu Svjetske banke te zaključuje da se radi o neuspjelom projektu koji nije pridonio održivosti mirovinskih sustava. Visoki tranzicijski troškovi negativno su utjecali na javne financije. Visoki troškovi upravljanja značili su manje prinose obveznih mirovinskih fondova i time manje mirovine.

Osiguranici − vlasnici uplaćenih doprinosa u obveznim mirovinskim fondovima isključeni su iz upravljanja, a država nije ostvarila odgovarajući nadzor nad privatizacijom javnog novca. Zaključuje se kako je korist od privatizacije javnih mirovinskih sustava izvukao samo financijski sektor. Ovaj se projekt naziva privatizacijskim eksperimentom i preporučuje se ukidanje drugoga stupa.

Istraživanja glede učinaka mirovinske reforme pokazuju da je ukupni tranzicijski trošak u razdoblju 2002. – 2019., kao ključni pokazatelj uspjeha i održivosti zamjene dijela sustava međugeneracijske solidarnosti, na kraju 2019. iznosio 104 milijarde kuna i višestruko (3,25 puta) nadmašivao ostvareni prinos obveznih mirovinskih fondova koji su iznosili 32 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neto rezultat tranzicijskog troška i prinosa mirovinskih fondova je negativan i iznosi -72 milijarde kuna. Nastavak djelovanja reformiranog sustava pod istim uvjetima izdvajanja u drugi stup i jednakog ulaganja, uz rast tranzicijskog troška, nisku razinu zaposlenosti i niski rast BDP do 2030. podiže ukupni tranzicijski trošak na preko 200 milijardi kuna. To bi bilo četiri puta više od tada očekivanog prinosa svih fondova.

U rečenoj konferenciji instrumentalizirani su HANFA i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u korist stranog kapitala, a protiv interesa Hrvatske i njezinih građana. Ove institucije zajedno s javnim medijima trebale bi zagovarati i prakticirati javni dijalog o ovom prevažnom problemu, a kako bi se pridonijelo uspostavi, koliko toliko, održivog mirovinskog sustava u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo