PELLEGRINI U ZAGREBU: /

'Slovačka za širenje Schengena, Hrvatska je već sada spremna'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Premijer Plenković je potvrdio da je potpora Slovačke "ambiciji Hrvatske da postane dio schengenskog prostora vrlo jasna i čvrsta"

4.12.2018.
17:13
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Slovačka je uvjerena da je učvršćivanje vanjskih granica shengenske zone vrlo važno, kao i širenje tog prostora, te da je Hrvatska već sada spremna ući u Schengen, izjavio je u utorak slovački premijer Peter Pellegrini nakon sastanka s premijerom Andrejom Plenkovićem, izražavajući uvjerenje da će Zagreb ostvariti taj cilj.

Bilateralni susret dvojice premijera održao se drugog i posljednjeg dana summita zemalja Srednjoeuropske inicijative (SEI) kojim Hrvatska okončava svoje predsjedanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Slovačka je vrlo uvjerena da je učvršćivanje vanjskih granica shengenskog prostora važno, kao i to da se i dalje širi. Uvjeren sam da Hrvatska već danas zadovoljava sve kriterije, kako tehničke tako i formalne, i vjerujem da će Hrvatska uspjeti u tome da uđe u Schengen", kazao je Pellegrini novinarima.

Image

Ispunjenje kriterija za eurozonu

Izrazio je zadovoljstvo što je njegova zemlja "na svoj način pridonijela tome putem svojih stručnjaka kako bi Hrvatska mogla ući u Schengen".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Plenković je potvrdio da je potpora Slovačke "ambiciji Hrvatske da postane dio schengenskog prostora vrlo jasna i čvrsta".

"Želimo ispuniti kriterije i za eurozonu, to su dva tijesna integracijska formata na razini Europske unije koja su za Hrvatsku vrlo važna", rekao je Plenković.

Pellegrini je izrazio nadu da će Hrvatska ući u tzv. prostor RM2, tečajni mehanizam EU-a kao pripremna faza za uvođenje eura.

"Slovačka nikada nije požalila što je ušla u eurozonu, monetarni europski prostor (...) to je jedna vrlo uspješna priča i zato što imamo euro kao valutu mi poslujemo s pretežito zemljama eurozone. To nam uvelike olakšava poslovanje", rekao je Pellegrini i poručio da se "ne treba bojati prihvaćanja eura".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef hrvatske vlade je kazao da dvije zemlje odlično surađuju, kako unutar NATO-a i EU-a te drugim inicijativama, posebice istaknuvši i gospodarsku suradnju.

"Naša trgovinska razmjena je dosegla 400 milijuna eura, a zemlju je posjetilo više od 500.000 slovačkih turista", istaknuo je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Suradnja na području turizma, obrane i industrije

Dvojica premijera su istaknula zadovoljstvo što su uspjeli uskladiti zajedničke stavove glede budućeg europskog proračuna.

"Zahvaljući i premijeru Plenkoviću uspjeli smo prošli tjedan u Bratislavi u sklopu 14 zemalja EU-a potpisati zajedničku deklaraciju o tom planu", kazao je Pellegrini.

Plenković je prošli tjedan boravio u Bratislavi gdje je Pellegrini ugostio Grupu prijatelja kohezije. Sudionici su razgovarali o zajedničkim interesima u idućem sedmogodišnjem financijskom okviru, proračunu EU-a.

"U popisu svojih prioriteta na dovoljno visokom mjestu je smanjivanje nejednakosti unutar članica EU-a i stoga su kohezijska politika i poljoprivreda zajednički prioritet i Slovačke i Hrvatske", kazao je danas Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijeri su osim suradnje na političkom području, razgovarali i o uspješnom nastavku suradnje na području gospodarstva, posebice turizma, obrane, industrije i energetskih projekata.

"Hrvatska je naš stalni partner i sigurno će tako i ostati", kazao je slovački premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tržište SEI-a je za Hrvatsku vrlo važno, čak 55 posto od sveukupne trgovinske razmjene otpada na to područje", kazao je Plenković.

I Plenković i Pellegrini su izrazili potporu zemljama koje žele ući u EU, a slovački premijer je upozorio da bi, ukoliko se zemljama aspirantima uskrati čvrsta i jasna potpora, u taj prostor mogle ući druge zemlje, kao što su Kina, Rusija i Turska.

Susret s albanskim premijerom Ramom

Nakon s Pellegrinijem, premijera Plenkovića očekuje i bilateralni susret s albanskim premijerom Edijem Ramom.

Prvog dana summita SEI-a u Zagrebu, na završetku jednogodišnjeg hrvatskog predsjedanja tom organizacijom, u ponedjeljak je stiglo petero visokih dužnosnika, ali su mađarski premijer Viktor Orban i predsjednica rumunjske vlade Vasilia Victoria Dancila otišli prije završetka sastanka na vrhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako najavljen, na summit nije došao bugarski premijer Bojko Borisov.

SEI je osnovan prije tridesetak godina s idejom da se pomogne zemljama regije u pristupanju Europskoj uniji. Od današnjih 18 članica SEI-ja, njih 10 članica je EU-a, pet je država na putu da to postanu, a tri su članice istočnog partnerstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija je osnovana 1989. u Budimpešti, a u članstvu su danas Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldova, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina.

Predsjedanje SEI-jem će od Hrvatske u Zagrebu preuzeti Italija.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo