Niti jedan dan u KB Dubrava, zagrebačkom covid centru, nije umrlo toliko pacijenata zaraženih koronavirusom kao ovaj protekli. Preminule su 24 osobe, a mrtvačka kola, jedna za drugima parkiraju sa stražnje strane bolnice.
Dok se bore za dah, pacijenti te grozne prizore gledaju s prozora svoje sobe. Liječnici i medicinske sestre ne srame se priznati pa kažu: "Ispod ovih odijela plačemo!".
"Ima i tuge i bijesa i plača i razočaranja u svakom slučaju. Smrt je postala svakodnevni dio našeg posla, uistinu nismo navikli na ovako veliki broj smrtnih slučajeva", kazala je za RTL DirektTatjana Kereš, pročelnica Zavoda za hitnu i intenzivnu KB Dubrava.
Dvije od tri osobe na respiratoru u KB Dubrava će umrijeti
Zdravstveni djelatnici iz "Dubrave", kada ulaze u novu smjenu, više se ne pitaju hoće li preminuti baka ili djed koje su jučer upoznali, nego koliko njih.
"Najgore je što ne možemo predvidjeti tko će se pogoršati, a dosta nam se pogoršaju mladi ljudi, pa ne možemo baš naći mjesta na intenzivnoj", podijelila je liječnica Besa Osmani iz KB Dubrava.
KB Dubrava je krcata, u jednom danu je preminulo 24 Covid pacijenta te je smrtnost na respiratoru 68 posto. Drugim riječima, dva od tri pacijenta spojena na respirator neće preživjeti. U "Dubravi" trenutno leži 457 pacijentata, popunjenost je 73 posto, dok bolnica može maksimalno primiti 620 pacijenata. Razmak između kreveta u sobama bio je velik kada su novinarske ekipe početkom jeseni snimale Covid odjele, no danas je scena drugačija - na odjelu se nalazi krevet do kreveta.
U utorak oboren rekord - pacijentima isporučeno 360.000 litara kisika
Odgovarajući na pitanje je li im dosta svega, pa i novinarskih ekipa koji dolaze, radnici iz "Dubrave" kratko odgovaraju. "Sve za dobrobit pacijenata", potvrdila je kroz smijeh medicinska sestra KB Dubrava Arijana Ježek. "Pa evo svaki ulazak je jako težak, pacijenti su jako komplicirani, odijelo nije problem, ali maske nas ubijaju", podijelio je medicinski tehničar KB Dubrava Tomislav Horvat.
"Nekako ne smiješ dati emocijama da te savladaju", zaključila je Ježek. Skrb je postala i tehnički teška jer puno osoba ne može samostalno disati. Zato je u utorak srušen i logistički rekord - u jednom danu je pacijentima isporučeno 360.000 litara kisika. Za usporedbu, dnevna potrošnja kisika prije koronavirusa iznosila je 40.000 litara kisika.
'I dalje javnost misli da se ova bolest događa drugdje, ne ovdje'
Skoro svi pacijenti koji leže u krevetima KB Dubrava zarazili su se koronom prije zatvaranja ugostiteljskih objekata, dakle nakon naglog rasta broja novozaraženih sredinom studenog. Čak i ako tijekom ovoga i idućeg tjedna dođe do pada broja dnevno zaraženih, to će se u KB Dubrava primijetiti tek nakon mjesec dana.
"Nažalost, još uvijek je percepcija javnosti da je ovo bolest koja se događa nekome drugome i na nekom drugom mjestu, a ne ovdje", rekla je Ježek za RTL Direkt.
A bolest se događa upravo tamo, u KB Dubrava. U lijesu je iz te bolnice otišlo već 2.870 osoba.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.