Zamislite grad u kojem ostavite nešto vrijedno na ulici, a to vas dočeka na istom mjestu. Zamislite da bicikl ne morate vezati lancem ili da iziđete iz stana bez da zaključavate vrata. To je moguće u Sinju, najsigurnijem gradu u Hrvatskoj.
Međutim, nije uvijek sve bilo tako idilično. Na spomen Sinja mnogi se i danas sjete tragičnog ubojstva Anđele Bešlić. Kada se tome dodaju zapljene droga i tučnjave u noćnim provodima, nije čudno da su Sinj zvali i grad slučaj.
Od grada s naslovnica crnih kronika do najsigurnijeg grada u Hrvatskoj u samo nekoliko godina. Zaslužni su mnogi parametri, a najzaslužniji su dobri ljudi. Osim što je grad s najviše kafića po glavi stanovnika, Sinj je neobičan i po tome što u njemu stariji hvale mlade.
Bili u pitanju broj krađa, prometna sigurnost, kriminal ili droga - Sinj ima najbolji rezultat od svih hrvatskih gradova s preko 20.000 stanovnika. Čini se da u srcu Dalmatinske zagore institucije rade svoj posao.
"Mi kao jedinica lokalne samouprave zapravo stalno potičemo naše mlade ljude da se uključe u udruge civilnog društva, kulturnog društva i sporta", kazala je gradonačelnica Sinja Kristina Križanac.
Grad Sinj ponosno nosi titulu najsigurnijeg grada u Hrvatskoj, a kako i ne bi bio kad je viteški. Laskava titula možda pomogne zaustaviti odlazak mladih u veće gradove.