Oko 2 sata Istrom je protutnjala jaka superćelija koja je pristigla iz smjera Venecije. Pogoršanje je bilo naglo uz olujni nalet vjetra, a padale su i ledene gromade, javlja Glas Istre.
Početak je to izražene promjene vremena koja širem području može donijeti opasne vremenske pojave.
Područje Hrvatske i šire regije već je danima, s manjim prekidima, pod utjecajem izuzetno aktivne konvektivne sinoptičke situacije.
U regiji se gotovo svakodnevno javljaju olujni sustavi s praktično svim opasnim produktima koje takva vrsta vremena donosi – orkanskim udarima vjetra, tučom, obilnom oborinom a mjestimice (kao u okolici Milana) i tornadima, piše Meteoadriatic.
Sinoptička situacija koja se upravo razvija nad ovim dijelom Europe postaje sve "eksplozivnija".
Dosad su naši krajevi bili pod utjecajem anticiklonalnog polja, međutim sa zapada se nad Sredozemlje danas ubacila os doline koja se pruža sa sjevera i postupno se kreće prema istoku. Sama os doline sa hladnijim zrakom se nad Jadranom očekuje se sredinom srijede, no ispred nje su mogući intenzivni pretfrontalni meteorološki događaji, već u utorak.
Sredinom utorka, zapadno će Sredozemlje doći pod izravan utjecaj hladne fronte iza koje će sa sjeverozapada pritjecati hladnija i stabilna zračna masa. Ispred fronte u području srednjeg Sredozemlja, posebice oko Apeninskog poluotoka te nad Jadranom još će se zadržavati vrlo topla, vlažna i nestabilna zračna masa, uz prognozirane MLCAPE vrijednosti (mjera za latentnu nestabilnost zraka) između 1000 i 3000 J/kg, a prema nekim numeričkim modelima (npr. ECMWF) čak i preko 5000 J/kg.