STOP RADIKALIZMU U DRUŠTVU /

Plenković krenuo u borbu s radikalizacijom u društvu, pa optužio predsjednika da potpiruje mržnju

Rokove u kojima će se provesti današnji zaključak, a samim time i ostvariti uvjeti da premijer sazove sjednicu Vijeća nacionalne sigurnosti, Vlada nije zadala.

22.10.2020.
19:30
VOYO logo

Stop radikalizaciji u društvu - odluka je premijera Andreja Plenkovića koja je na sjednici Vlade i prihvaćena, ali još nije jasno kako će se s govorom mržnje i mogućom opasnosti i obračunati.

U planu su tri faze - koje bi trebale završiti sjednicom Vijeća za nacionalnu sigurnost. Kada - ni to se za sada ne zna. Pucnjavom na Markovu trgu hrvatsko društvo je prešlo granicu i potrebno se obračunati s ekstremizmom, zaključak je Vlade.

"Kada poticanje na mržnju, nesnošljivost, netoleranciju dovede do nasilnog ekstremizma pa i do terorizma, onda je granica prijeđena", kazao je premijer.

Prvi korak u obračunu je zaključak o sprječavanju radikalizacije.

"Zaslužuje se koordinacija za sustav domovinske sigurnosti da na osnovu analize postojećeg stanja predloži mjere za sveobuhvatan i učinkovit pristup sprječavanju radikalizacije koji treba biti utemeljen na usklađenom i koordiniranom djelovanju svih nadležnih tijela", kazao je Tomo Medved, potpredsjednik Vlade.

Smisao ovog zaključka je osvješćivanje što je to govor mržnje, analiza posljedica i sprječavanje istog. Tek onda će, kaže premijer, biti moguće sazvati sjednicu Vijeća nacionalne sigurnosti koju predsjednik Milanović traži odmah.

"Nismo mi otkrili govor mržnje u ponedjeljak, da me dobro čuju oni koji misle da smo mi ovo shvatili u ponedjeljak. Ne, u ponedjeljak smo mi shvatili da je netko u stanju doć pred Banske dvore i pokušati ubiti hrvatskoga policajca", kazao je premijer.

Osim borbe protiv govora mržnje i onih koji s govora prijeđu na djela, Plenković najavljuje i treću frontu: "Politička borba protiv onih, još jednom ponavljam, ima ih dosta na hrvatskoj političkoj sceni koji ili odobravaju to ili nalaze razumijevanje, pa se sad nakon 10 dana vade da su nešto osuđivali, a znamo dobro da nisu, ili to relativiziraju pa se kasnije ukrcavaju u vlak žrtava, potencijalnih."

Je li se mržnja raspirivala i prijetnjom plinskim bocama na braniteljskom prosvjedu 2015.? Današnji vrh stranke taj potez osuđuje, ali i opravdava kontekstom vremena.

"Plinske boce su vrlo brzo uklonjene. Taj čin, kao i prosvjed hrvatskih branitelja bio je posljedica apsolutno neprihvatljivog odnosa tadašnje vlade prema hrvatskim braniteljima", kazao je Medved.

"Mi danas imamo i COVID. Mi 2015. nismo imali COVID. Mi nismo imali naznaku moguće ekonomske krize ili pogoršanja ekonomske situacije kao što je imamo sada", istaknuo je Gordan Janroković, predsjednik Hrvatskog sabora. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od političara, puno konkretnija osuda dolazi od ratnih veterana.

"Kad se taj nesretni čin dogodio 99 posto branitelja je to osudilo i osuđuje i dan danas. To gospođo nije bio čin terorizma, to je bio čin idiotizma pojedinaca. I ja pitam vas, sebe, hrvatske institucije zašto se nije istražilo tko je i s kojim ciljem to napravio", kazao je Ilija Vučemilović, predsjednik Udruge veterana Tigrova.

Rokove u kojima će se provesti današnji zaključak, a samim time i ostvariti uvjeti da premijer sazove sjednicu Vijeća nacionalne sigurnosti, Vlada nije zadala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo