"Kao prvo imamo ozbiljan teroristički akt koji se dogodio 12. listopada 2020. kada je teško ozlijeđen Oskar Firui, hrvatski policajac koji je osiguravao zgradu Vlade. Bezuk koji je kasnije počinio samoubojstvo je pucao na još dva policajca, na zgradu Vlade u kojoj su bili službenici… Poanta svega ovoga je što sam ja došao ovdje. Snimku koju koju Vlada ima od prvog dana nije duturala medijima nego smo čekali ovaj moment da dođe do postupka i da kažemo da ovakva prijetnja opisuje kontekst", rekao je novinarima premijer Andrej Plenković nakon što je u utorak na sisačkom Općinskom sudu saslušan kao svjedok-oštećenik na suđenju Đuri Čehuliću optuženom da je javno prijetio premijeru 2020. nakon što je Danijel Bezuk pucao na zgradu vlade i ranio policajca na Markovu trgu
Plenković smatra da Bezuk u 22. godini nije mogao imati 'tako formirane stavove bez da je na njega netko imao utjecaj'.
"Nažalost to je dovelo do toga da smo prvi put imali napad na instituciju vlasti. To je poanta terorizma. I sam Čehulić kaže da je on je išao tamo poslati poruku, on nije išao ubiti policajca jer i njegov je tata bio policajac. Kome je išao poslati poruku? Plenkiju kojeg bi on bio riješio da je bio tu. To je bit", rekao je premijer koji smatra da je 'to samo jedna od brojnih prijetnji koje i danas postoje'.
'Da je došao malo kasnije mogao je ubiti nekoga'
"Vidimo da ima radikaliziranih pojedinaca koj bi nasilnim metodama rušili insitucije vlasti. Nisu značajni, ali postoje. Kako to nastaje? U ovom prostoru koji mi stalno komuniciramo, u kojem se godinama komunicira govor mržnje…", rekao je Plenković i naveo da se to mora kontekstualizirati i politički.
"To stvara ozračje i ljude koji formiraju stavove samo na tim indoktrinacijama. Da je došao malo kasnije mogao je ubiti nekog od novinara, osiguranja, slučajnih prolaznika… Tome moramo poslati poruku, ovo je neprihvatljivo, ovakva radikalizacija koja dovodi do nasilnih činova. Ne to relativizirati kao što je to napravio Ivan Penava. Ovo je bit, poanta i ono što cijelo vrijeme govorim. Ovo se ne događa samo tako, to nije neki vuk samotnjak, netko je morao imati neki upliv", ponovio je premijer.
Govorom mržnje se, smatra premijer, moraju baviti policija i DORH. "Postoje zakoni, ja time nisam zadovoljan, rekao sam i tada da se time nedovoljno bave", rekao je.
Premijer je novinarima rekao i da se ne sjeća da se ranije sreo s Čehulićem ili razgovarao s njim.
'Prijetnje dobivam stalno, ali ovaj slučaj je veći od drugih'
Prijetnje, kaže, dobiva stalno, ali o tome ne govori. "Nije ovo prvi put da sam došao na sud. Ovaj je slučaj veći do drugih", rekao je navodeći da postoji točno propisana procedura u ovakvim sutacijama. Svjestan je, kaže, da mora trpjeti kritike pa i govor mržnje, ali da inzistiranje na govoru mržnje, difamiranju i uvredama navede nekoga poput Bezuka da uzme oružje i pokuša nekog ubiti.
"To nisu benigne stvari, moglo je stradati puno više ljudi", kazao je. Prema njegovim riječima, SOA je dosta dobro prikazala događaj.
"Ja imam svoj stav, Dončić SOA-u pita kao ultimativnu instituciju za iznošenje istine. Ja ću kao premijer zadržati svoje pravo da analiziram kako do nečeg dolazi. To perpetuira godinama i dovodi do ovoga. To ne može nitko reći da nema nikakvih posljedica. Zato smo rekli da se moraju filtrirati komentari na portalima", kaže premijer.
O novim porukama: 'To je smiješno'
Premijera su pitali i za poruke koje su dužnosnici razmjenjivali sa šefovima javnih poduzeća, kaže kako nema uvide u te poruke te kako su posljednje u nizu poruka koje su objavljenje i u kojima je važno da 'hefe ne sazna' – 'smiješno'.
"Smiješno je sve skupa. Nemam uvida u te poruke. Ne znam za komunikaciju tih ljudi, to što piše osoba A, B ili C nema nikakve veze sa mnom. Ljudi pišu svoje međusobne poruke i to je sve", rekao je Plenković. Odgovorio je i kako ne zna je li se to sve događalo te poručio kako je članak ovlaš čitao 'jer nema više apetita čitati novinu koja godinama jednostrano govori o političkim temama u Hrvatskoj jer onda ona nema kredibilitet'.
Plenković je također rekao kako Jelić više nije savjetnik te kako je njegov okvir rada bio isključivo gradska organizacija HDZ-a Zagreb. Što se tiče poruka koje se tiču glavnog tajnika HDZ-a Krunoslava Katičića, rekao je kako nema razloga da ga sankcionira.
"Katičić u tom trenutku uopće nije bio glavni tajnik HDZ-a, nego Jandroković. On je samo proslijedio nešto bez ikakvih upliva ili traženja", pojasnio je premijer. Plenković je ocijenio i kako to nije ‘nikakva SMS afera’ dodavši kako je jedina prava afera bila ona 'fabriciranih SMS-ova, navodnih' između njega i bivše ministrice Martine Dalić.
Na komentar novinara kako na cijelu situaciju samo odmahuje rukom, premijer je ponovio kako nakon političkih uspjeha Vlade postoji 'jako velika nervoza kod oporbe koja želi napraviti neku dramu, a oni koji su dobri s njima im pomažu u tome'.
Plenković je također istaknuo kako su na popisu predstojnik Ureda, glasnogovornik, glavni tajnik, ministar gospodarstva, svi njemu blisku ljudi. "Dakle od hrpetine poruka probrani su baš ovi. Hajdemo malo udariti po njima pa možda bude neke male štete", ustvrdio je.
Između ostalog, pojasnio je, i kako posao dužnosnika može biti da prosljeđuje poruke.
"Ako neka firma piše nešto predstojniku Ureda predsjednika Vlade, onda on taj dopis službeno proslijedi tamo gdje ide. Takvih dopisa je tisuću. Kako mislite da bismo trebali reagirati ako netko nas kontaktira po nekoj temi", upitao je.
O Hrvatima u Zambiji: 'Drago mi je da dolaze nazad u Hrvatsku'
Na pitanja o slučaju hrvatskih državljana koji su uhićeni u Zambiji pod sumnjom na trgovinu djecom, premijer kaže da mu je drago da su hrvatski državljani dobili punu konzularnu skrb od velespolanstva u Pretoriji i da dolaze nazad u Hrvatsku.
"Što se tiče djece, koji su malodobni i dobili su hrvatsko državljanstvo, znate da su na lokaciji koju su odredile zambijske vlasti i mi ćemo nastaviti pomagati", kaže premijer i dodaje da se čeka povratak osmero hrvatskih državljana kako bi se 'raščistila pravna situacija'.