Ovogodišnji srpanj u Zagrebu je vruć i u meteorološkom i u kriminalistikom smislu. Početkom mjeseca policija i USKOK iznenadili su i javnost i osumnjičenike kojima su tada banuli na vrata te ih odveli na ispitivanje, a neke potom i u pritvor. Bio je to početak 'širokopojasne' akcije raspetljavanja velike korupcijske mreže u glavnom gradu koja zasad vodi u pet različitih krakova. A gotovo sve ih je povezivao bivši, danas pokojni gradonačelnik Milan Bandić kojeg je, kako se doznalo, USKOK pratio i prisluškivao još od 2019. godine.
Teško je reći bi li se ove akcije vodile i došle dovde gdje su sada da je Bandić poživio. Što se samog tajminga tiče, kako je u kratkom razgovoru za Net.hr kazao aktivist i redatelj Dario Juričan, najbolje je vrijeme za ovakve akcije poslije izbora (u ovom slučaju onih nedavnih, lokalnih) ili na sredini mandata.
Očekivanja javnosti ponovno su velika
"Očekivanja javnosti su jako velika, a ja i dalje mislim da ovo nije zadnja akcija jer ima još velikih 'majstora' u Holdingu i sigurno ćemo još čuti za jutarnja dizanja i kucanja USKOK-a na vrata", rekao nam je Juričan nakon što je u srijedu ujutro uhićen Patrik Šegota, bivši direktor Gradskih groblja.
Policijsko-uskočka akcija koincidirala je s ustoličenjem nove gradske vlasti na čelu s Tomislavom Tomaševićem koji je nakon prve runde uhićenja početkom srpnja izjavio kako smatra da će ih biti još. Isto je ponovio i na ovotjednoj konferenciji za novinare, a nije dugo trebalo da se njegova očekivanja obistine. Stoga, ukratko donosimo pregled dosad poduzetih akcija USKOK-a, policije i drugih institucija koje, eto, rade svoj posao.
VRTOVI SVJETLA
Najzvučnije ime među dosad uhićenima svakako je ono Kazimira Bačića, u međuvremenu razriješenog glavnog ravnatelja HRT-a. On je priveden skupa sa svojim rođakom, poduzetnikom Milanom Lončarićem pod sumnjom za davanje mita (Lončarić) te trgovanje utjecajem (Bačić). Primatelj mita bio je, prema USKOK-u, sam gradonačelnik Bandić, i to 50.000 eura (stotinu novčanica po 500 eura, kako je sam naručio) koje mu je donio 'kurir' Bačić kako bi od ovoga ishodio odgovarajuće suglasnosti, dozvole i rješenja nadležnih gradskih službi za Lončarićev projekt 'Vrtovi svjetla' na prostoru nekadašnje Tvornice električnih žarulja (TEŽ) na zagrebačkoj Sigečici. Bačić je Lončariću trebao pomoći i pri dogovoru s bankama radi dobivanja kredita, a zauzvrat je Lončarić Bačiću dao stan u Radićevoj ulici u samom središtu Zagreba, vrijedan oko milijun kuna. Bandić je, pak, trebao 'pogurati' Lončarićev projekt u nadležnim gradskim zavodima kako bi se ozakonila nelegalna nadogradnja na zgradi u kulturno zaštićenoj zoni.
"Nema džabe ni u stare babe", Bandićeva je izjava koju su navodno potajno snimili istražitelji, a koju je ovaj izrekao u restoranu u kojem je 4. lipnja prošle godine preuzeo mito.
ADVENTSKE KUĆICE
Početkom srpnja uhićena su i dvojica bliskih Bandićevih suradnika – njegov odani vozač Zdravko Krajina te poduzetnik Denis Mohenski, poznat kao 'kralj Adventa', odnosno čovjek kojeg se pitalo za dodjelu kućica tijekom manifestacija Advent u Zagrebu. S njima je uhićena i gradska službenica Jelena Čeklić. Njih troje USKOK tereti za davanja mita i zlouporabe položaja i ovlasti. Sumnja se, naime, da su od kolovoza 2016. do siječnja 2020. dogovorili s Bandićem da će pogodovanjem tvrtkama Mohenskog omogućiti im obavljanje poslovne djelatnosti na atraktivnim lokacijama u zamjenu za dio dobiti koju će ostvariti od tih poslovnih djelatnosti. Čeklić je bila članica Povjerenstva za davanje u zakup javnih površina, a od nje je Bandić navodno tražio da poduzme potrebne radnje kako bi se dogovor s ovom dvojicom ostvario. Čeklić je u sustavu evidencija vršila rezervacije termina na javnim površinama sukladno traženjima Krajine i Mohenskog te time onemogućavala prijave drugih zainteresiranih podnositelja i prije provedene propisane procedure. Također je poduzimala potrebne radnje kako bi osigurala da članovi Povjerenstva donesu prijedloge zaključaka da se društvima Krajine i Mohenskog te samom Mohenskom dodijeli tražena javna površina na korištenje. Na taj način su Mohenski i Krajina navodno ostvarili dobit od najmanje pet milijuna kuna koje su podijelili skupa s Bandićem.
DJEČJA BOLNICA SREBRNJAK
Treći krak USKOK-ove istrage seže do Dječje bolnice Srebrnjak. Osumnjičene su bliska suradnica pokojnog gradonačelnika i bivša predsjednica Upravnog vijeća spomenute bolnice Ana Stavljenić - Rukavina i Andrea Šulentić, pročelnica Stručne službe Ureda gradonačelnika. Njima se na teret stavlja da su počinile kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti kada su od siječnja do lipnja 2020. godine na Bandićev zahtjev poduzele radnje kako bi osigurale da za ravnatelja bolnice Srebrnjak bude izabran njegov kandidat Marko Brkić. Navodno je Brkiću upravo Stavljenić-Rukavina sastavila Program rada i razvoja bolnice, koristeći pritom povlaštene informacije koje su joj, kao predsjednici Upravnog vijeća bile dostupne. Kada im je planove izbora Brkića pomrsila jedna članica Upravnog vijeća, smjesta su je smijenili, a na ponovljenom natječaju Stavljenić-Rukavina ponovno je pripremala novog Bandićevog kandidata za ravnatelja.
KOŠEVI ZA SMEĆE
Četvrti krak antikorupcijske akcije u Zagrebu vodi do koševa za smeće. Konkretno, njih 1012 koje je Igor Maksimilijanović, vlasnik tvrtke Dobra reklama darovao Gradu, ali tu 'velikodušnu' gestu nije evidentirao u poslovnim knjigama pa si je time probavio nepripadnu materijalnu dobit u iznosu od 580.611 kuna. Usput je oštetio državni proračun za 346.359 kuna, a proračun Grada Zagreba za 234.252 kune. Policija i tužiteljstvo precizirali su da je osumnjičeni od 1. siječnja 2013. do 30. travnja 2019. godine zaključio Ugovor o darovanju i postavljanju košara za otpatke, ali je propustio prijaviti i platiti PDV te je time umanjivao obvezu plaćanja PDV-a svoje tvrtke. Koševe je pritom lažno iskazivao kao dugotrajnu imovinu Dobre reklame.
GRADSKA GROBLJA
Na koncu, danas je javnost doznala i za peti krak USKOK-ove antikorupcijske istrage nakon što je uhićen Patrik Šegota, pomoćnik voditeljice Zagrebparkinga i bivši direktor Gradskih groblja. Šegota je u Zagrebparkingu očito bio samo sklonjen kao Bandićev miljenik nakon što se prošle jeseni našao usred skandala koji su razotkrili mediji, a zbog čega je podnio ostavku. Naime, kako su otkrili novinari 24 sata, Šegota je raspisao natječaj za desetogodišnji zakup lokacija za kućice za prodaju cvijeća na Mirogoju, a na natječaju koji je bio otvoren samo četiri dana (!) izabrane su četiri tvrtke osnovane nedugo prije natječaja (!!) , s tim da su sve bile povezane s istom osobom (!!!) . No, još se ne zna točno je li to povod akciji policije i USKOK-a koji su, usporedo sa Šegotinim uhićenjem, započeli 'češljati' prostorije Gradskih groblja i Zagrebparkinga. MUP je priopćio da je ovim kriminalistički istraživanjem obuhvaćeno pet osoba.
24sata pišu da su istražitelji fokusirani na Šegotine poslove s tvrtkom Prigorac građenje preminulog vlasnika Nenada Bukovca, koja je navodno izvodila građevinske radove na trima zagrebačkim grobljima i to za iznos mnogo veći od stvarne vrijednosti tih radova. Privedena je i Šegotina sestra Tamara Šegota koju se, prema pisanju Jutarnjeg lista, povezuje preko tvrtke Notitia s jednim poduzetnikom koji je radio za Gradska groblja. Među uhićenima su navodno i dvije djelatnice Zemljišno-knjižnog odjela Općinskog suda u Sesvetama pod sumnjom da su primale mito.