Vlasnica galerije Artur Sebastian Design i članica udruge DART Tea Batinić s nekolicinom građana danas je izvela performans na Stradunu "Funero izloga" kojim je izrazila nezadovoljstvo zbog broja bankomata u povijesnoj jezgri koji su preplavili dubrovačke izloge.
Svoje su nezadovoljstvo pokazali time što su se odjenuli kao da idu na sprovod te su bacali cvijeće pred "mrtve izloge", odnosno pred one u kojima su ugrađeni bankomati.
"Najedio nas je ovoliki broj bankomata u ovako kratko vrijeme. Izlozi Grada su oči Straduna. Što znači izlog? To je mjesto na kojem se izlaže. Danas smo došli učinit' funero onih izloga kojih više nema i položiti cvijeće ispred njih. Nadamo se kako ćemo dati dobar argumenat gradonačelniku da shvati kako privatni prostor treba biti unutra, a vani je javni prostor. Oni bi te bankomate trebali okrenuti prema unutra," kazala je Batinić dodavši kako razumije potrebu za bankomatima i da oni trebaju biti u Dubrovniku, ali ne na ovakav način i ne - na Stradunu.
Batinić je istaknula kako su dosad imali pozitivna iskustva kad su u pitanju gradske vlasti te da vjeruje kako će i ovaj put prihvatiti njihove zahtjeve.
"Kad se traži argumenat za žičaru, dobro se govori jer tko god se popenje na Srđ, ne gleda put Trebinja, nego put Grada. Znači, onaj tko ima koncesiju nad žičarom nešto treba dati Gradu. Isto je i sa Stradunom. Tko god je stavio tu bankomat, on cilja prema publici koja je došla radi ovoga Grada i njegova nasljeđa. (...) Kontaktirala sam stručnjake koji su mi kazali kako bankomat može biti privatno vlasništvo, ali ako to narušava imidž Grada, može se donijeti Pravilnik da se oni premjeste u susjedne ulice," izjavila je Batinić. Dodaje da su joj turistički vodiči kazali kako ni turisti nisu sretni zbog navedenih rješenja.
"Naši gosti se zgražaju. Na vrijeme smo! Vjerujemo kako se nešto može učinit'. Slična inicijativa je bila kad su turisti počeli ići goli oko Grada, u bikiniju i slično. Mi smo počeli reagirati, govorili su nam kako ne možemo postići ništa. Nije istina! Postiglo se da komunalni redari mogu naplatiti kazne za takve stvari", kazala je Batinić za Dubrovački dnevnik te poručila da je "ovo divan grad i da ga ne treba 'rovinavati'".
Podsjetimo, veliku buku u javnosti podignulo je otvaranje mjenjačnice u prostorima u kojima se nalazio Kraš s pripadajućim bankomatima. U Dubrovniku je trenutačno više od 30 bankomata.
Izvor: Dubrovački dnevnik
VEZANE VIJESTI:
- Stradun bogatiji za još jednu mjenjačnicu. Građani: 'Sami sebe ćemo ugušiti u cijeloj ovoj bajci'
- Razočarani turisti na Tripadvisoru popljuvali Dubrovnik: Jedna od najvećih atrakcija - ne radi!
- Dubrovnik se pretvorio u uređaj za izdavanje novca: Na 300 metara Straduna ugrađen 21 bankomat!