Pazite, maske mogu biti otrovne i kancerogene!

Iako se maškare održavaju samo jednom godišnje, pa šminku i boju za lice zapravo koristite samo tom prilikom, stručnjaci kažu da valja biti oprezan, pogotovo kad su u pitanju djeca.

28.2.2011.
11:15
VOYO logo

Stručnjaci ističu da maškaranje takvim potencijalno opasnim predmetima ili šminkom jednom godišnje sigurno neće biti fatalno, no svejedno ih, kažu, treba izbjegavati. Olovo, anilin, nikal, krom ili arsen su opasni kemijski elementi koji se nalaze u dječjim bojama za lice i u šminki, i zabranjeni su u kozmetici koja se prodaje na tržištu EU-a, no tržište je proizvodima s takvim sastavom svejedno preplavljeno, piše Novi list. Primjerice, dječje maske, posebno one koje potpuno prijanjaju uz lice ili se navlače preko cijele glave, često sadrže prevelike količine ftalata, tvari za omekšavanje plastike, koja u dodiru sa slinom može biti toksična i kancerogena. Na deklaracijama tih metala nema, pa samo laboratorijska kontrola i alarmiranje potrošača mogu pokazati pravo stanje stvari.

Anilin je najopasniji

Tako je američka organizacija 'Safe cosmetics' laboratorijskim analizama utvrdila da od deset setova dječjih boja za lice, svih deset sadrži zabranjeno olovo, koje čak i u vrlo malim dozama može oštetiti mozak. U analiziranim setovima za šminkanje pronađeni su i nikal, kobalt i krom, koji mogu uzrokovati kontaktni dermatitis i doživotnu osjetljivost kože te promjenu pigmentacije. Europski su inspektori nedavno zabranili prodaju seta 'Party pack face colour' iz Hong Konga, u kojem su pronađene visoke koncentracije olova, arsena, kroma i antimona - iako je na deklaraciji pisalo da je proizvod hipoalergijski i netoksičan!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, najopasniji u takvoj šminki može biti anilin upozorava prim.dr. Željko Pavičić, zagrebački dermatolog specijaliziran za djecu. Kaže, rizik od trovanja nije velik, no zato postoji veća opasnost od alergijskih reakcija poput alergijskog ekcema, kontaktnog dermatitisa i slično. U dodiru s kožom, anilin ostavlja žute mrlje, dok je na pokusima na životinjama ustanovljeno da, u većim količinama, izaziva zloćudne tumore, piše Novi list.

Vezani članak:

arti-201012050018006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo