NEKIMA SMO OBEĆANA ZEMLJA /

Nude plaću od gotovo 1000 eura, ali radnika nema ni za lijek: Ovo su zanimanja u kojima su stranci zamijenili Hrvate

Hrvatska vapi za radnom snagom, ove godine ćemo uvesti više od 120 tisuća radnika iz cijelog svijeta. Sve se više radnih dozvola produžuje. Što znači da iz Hrvatske ne planiraju otići. RTL Danas je istražio u kojim poslovima su zamijenili Hrvate i radi li se na crno

17.2.2023.
8:17
VOYO logo

Rosali Magalon, hotelska radnica s Filipina, misli ostati u Hrvatskoj. Barem još pet godina. Kaže da je Hrvatska super, ljudi su ugodni, otvoreni… "Znate, u svojoj obitelji jedina sam koja radi tako da moram slati novac doma kako bih im osigurala bolji život", kaže u razgovoru za RTL Danas.

Radila je u Ujedinjenim Arapskim Emratima i kaže da je Hrvatska obećana zemlja. I po plaći i po uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sobarice, čistačice, konobari, kuhari, zavarivači, bravari, monteri, cjevari, zidari, tesari i armirači - nisu stranci samo dostavljači. Gotovo 80.000 novih stranaca u Hrvatsku je lani došlo raditi. Najviše i dalje iz Bosne i Hercegovine, a prate ih Srbi, Nepalci i Makedonci. Odmah iza radnika s Kosova su oni iz Indije, s Filipina i iz Bangladeša.

Image
ŠTO SE ZBIVA U KB-U SVETI DUH? /

Radnici podnijeli kaznene prijave protiv ravnateljice, a iz Grada tvrde: 'Očito da radi dobro'; Imamo i njenu stranu priče

Image
ŠTO SE ZBIVA U KB-U SVETI DUH? /

Radnici podnijeli kaznene prijave protiv ravnateljice, a iz Grada tvrde: 'Očito da radi dobro'; Imamo i njenu stranu priče

Test tržišta rada

"Plaća ovisi o stupnju obrazovanja i o poslu u kojem se nalazi. Ako gledamo ove niskokvalificirane poslove poput sobarice i čistačice ona je nekih 5000 kuna ili 700 eura. Međutim, kad pričamo o metalnoj industriji ili građevinskom sektoru onda pričamo o 7000 kuna sa smještajem", kaže nam Sandy Protić, suvlasnik agencija za zapošljavanje stranaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ne, nisu oni ovdje da ukradu poslove Hrvatima, za radne dozvole agencije surađuju s Ministarstvom unutarnjih poslova i Ministarstvom rada.

"Imamo situaciju kada se treba provoditi test tržišta rada, odnosno kad Zavod utvrdi da nema osoba u evidenciji za posao koji taj poslodavac traži. Ako ih nema, onda se ide u izdavanje dozvole. Dok kod deficitarnih zanimanja nije potrebno provoditi test tržišta rada", kaže Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada.

Na pitanje je li siguran da su svi stranci u Hrvatskoj prijavljeni kaže: "Mi bismo prvi to prijavili državnom inspektoratu".

Strani radnik je skuplji

Ima onih koji unatoč svemu pokušaju raditi na crno, međutim prema novom Zakonu o suzbijanju neprijavljenog rada poslodavac kojega uhvate mora platiti kaznu u iznosu šest plaća radniku plus 20 do 50 tisuća kuna državi. "Strani radnik u startu ispadne skuplji jer mu se mora osigurati i smještaj", kaže Sandy Protić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znači svaki vaš radnik ima i prijavljen smještaj, upitala je novinarka RTL-a Danas. "Mora imati prilikom prijave boravka, a i kasnije u provjeri viznog režima. Ne može se dogoditi da nema reguliran smještaj prije dolaska u Republiku Hrvatsku", ističe Sandy Protić.

U pripremi je i novi Zakon o strancima, a od 120.000 odobrenih radnih dozvola lani 27.000 njih zatražilo je produljenje boravka. Eto, nekome je Hrvatska - obećana zemlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo