PRVA VELIKA ANALIZA /

Tvrde da dosad u Hrvatskoj nitko nije umro od Covida-19 nakon cijepljenja: 'Ovo je dokaz za sve samoprozvane stručnjake!'

Image
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL

Od osoba cijepljenih dvjema dozama njih 149 je hospitalizirano, odnosno 13 posto od onih koji su oboljeli unatoč cjepivu, a među cijepljenima jednom dozom u bolnici je završilo njih oko 9 posto

7.7.2021.
22:59
Slavko Midžor/PIXSELL
VOYO logo

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), niti jedna osoba u Hrvatskoj koja je cijepljena nije preminula od posljedica zaraze koronavirusom. Analiza je napravljena na temelju podataka o svim osobama cijepljenim do 10. svibnja, njih ukupno 882.120, čiji je status provjeren tri tjedna kasnije, odnosno 1. lipnja, piše Jutarnji list.

A od svih cijepljenih, nakon primljene prve doze zarazilo se njih 8423, što je nešto manje od jedan posto ukupno cijepljenih. Nakon potpunog cijepljenja, odnosno primljene obje doze, oboljelo je 1146 osoba. Od osoba koje su cijepljene dvjema dozama njih 149 je hospitalizirano, odnosno 13 posto od onih koji su oboljeli unatoč cjepivu, a među cijepljenima jednom dozom u bolnici je završilo njih oko 9 posto. Umrla nije ni jedna osoba, što nedvosmisleno upućuje na to da je cijepljenje najsigurnija zaštita od najgoreg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BOŽINOVIĆ REZOLUTAN /

'Izlaz iz ove situacije je cijepljenje, to nije nikakva politička poruka, to je znanstveno utemeljeno'

Image
BOŽINOVIĆ REZOLUTAN /

'Izlaz iz ove situacije je cijepljenje, to nije nikakva politička poruka, to je znanstveno utemeljeno'

'Ovo je dokaz za sve samoprozvane stručnjake'

"Ovo je dokaz za sve samoprozvane stručnjake, ovo je praktično iskustvo za sve one koji smatraju da cjepivo nije dovoljno istraženo. Da je covid bio hunjavica ili blaga temperatura, ne bi ni trebalo cjepivo, ja se prvi ne bih cijepio da je to bila razina ove bolesti, ali ovo je smrtonosna bolest", kazao je za Jutarnji list Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva.

On ističe kako je ključno da cjepivo štiti od smrti, teških oblika bolesti i intenzivne njege.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koliko znam, nije bilo ni teško oboljelih osoba koje su cijepljene s dvije doze. Kad se netko i razboli unatoč tome što je primio obje doze, uglavnom je riječ o osobama koje inače moraju u bolnicu jer imaju neke pridružene bolesti", ističe Venus.

U 88 posto slučajeva dvije doze štite i od delta soja

Manji dio cijepljenih će se razboljeti, dodaje, ali iznimno mali broj će završiti u bolnici. Venus također napominje da je važno da svi trebaju dvije doze, jer prema zadnjim podacima iz Britanije, dvije doze štite i od delta soja u 88 posto slučajeva.

I epidemiolog Branko Kolarić kaže da uvijek postoji manji dio osoba koje ne razviju adekvatan imunitet nakon cijepljenja i koje će se razboljeti. Podaci američkog CDC-a pokazuju da su od ukupnog broja preminulih, 99,5 posto bile necijepljene osobe. To dovoljno govori o tome koliko je cjepivo dobra zaštita, ističe Kolarić. Smatra da je važno da se cijepimo u što većem postotku, iako za sve u životu postoji rizik.

Prema podacima HZJZ-a, s obzirom na vrstu cjepiva, nakon primitka AstraZenece razboljelo se 1,4 posto cijepljenih, nakon Pfizera njih 1 posto, a nakon Moderne 0,8 posto onih koji su primili barem jednu dozu. Od oboljelih, bolničko je liječenje trebalo 11,3 posto oboljelih nakon cijepljenja AstraZenecom i Modernom te njih 9,3 posto cijepljenih Pfizerovim cjepivom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo