Gospođa Iva predala je popis za svoja dva školarca. Svaki redak papreno joj je skup. Samohrana je majka pa joj Grad djelomično subvencionira trošak.
"Knjige za znači dečkića koji ide u drugi razred dobila sam 250 kuna bona, a izaći će mi negdje sve skupa 600 kuna, znači 350 kuna moram nadodati sama, a za dijete koje mi ide u peti razred dobila sam 500 kuna, a knjige će me doći sve skupa sa radnim bilježnicama, s atlasima oko 1500 kuna", rekla je Iva Matić, Rijeka.
Troškovi su veliki, ali neizbježni.
"Moram se snaći na sve moguće načine, dal će sad to bit kakve rate il će bit krediti još nisam sve skupa sabrala", rekla je Iva Matić, Rijeka.
U knjižarama je jači posao krenuo početkom kolovoza. Zadnjih dana pritisak je pojačan, najjači udar bit će idući tjedan i prvi tjedan kada počne nastava. Ministarstvo obrazovanja unaprijed je propisalo cijene svih kompleta udžbenika.
"500 kuna za prvi razred, to je nešto minimalno ako se treba kupiti sve i to doseže za više razrede od 1000 do 1500 kuna, od 5. do 8. razreda. Srednja škola je naravno veći trošak, strukovne škole se mogu riješiti od tih nekih 500 do 1000, ali gimnazije u svakom slučaju i preko 1500 jedan komplet, tu je još dodatni pribor", rekla je Suzana Nisić, voditeljica knjižare Školske knjige u Rijeci.
Manji školarci ne razumiju se baš u cijene, ali dobro znaju što sve žele za početak škole.
"Želim da mi kupi pernicu, bojice, hlače, tenisice, jaaknu", rekla je Nika Conjar, Rijeka.
Nikinu mamu, u financijskom smislu, užasava njezin polazak u četvrti razred.
"Za sve ovo, mimo knjiga, znači minimalno oko 2000 kuna", rekla je Adrijana Conjar, Rijeka.
Grad Rijeka za besplatne udžbenike osigurao je oko pola milijuna kuna. Sufinancirat će 1100 učenika iz socijalno ugroženih obitelji, što je 13 % od ukupno upisanih. Od ove godine dvije su novosti, prva je da će se pomoći i jednoroditeljskim obiteljima.
"Tako smo odlučili i odredili da bi korisnicima zajamčene minimalne naknade, korisnicima osobne invalidnine i doplatka za pomoć i njegu, učenicima srednje škole i fakulteta dodijelili na tekući račun 1000 kuna", rekla je Vesna Purković, savjetnica za socijalnu skrb Grada Rijeke.
U Gradu Rijeci kažu da, iako znaju za sredine koje financiraju udžbenike u cjelosti, oni zasad ostaju pri tome da financijski pomažu samo socijalno potrebitima. Ostali će se morati snaći s otplatom na rate ili podizanjem kredita. Izbora nema, djeca u školu moraju ići.