"Hrvatska je skoro spremna, a do 1. srpnja bit će potpuno spremna za ulazak u EU, i to jasno izlazi iz izvješća o napretku", kazao je na početku sjednice Vlade premijer Zoran Milanović osvrćući se na prošlotjedne polemike o eventualnoj mogućnosti odgode ulaska Hrvatske u Uniju.
Milanović je kazao da će osobno preuzeti odgovornost da se ispune svi preostali kriteriji. Ocijenio je i kako su nastale polemike rezultat političkih nadmetanja u "tim i takvim" državama koje nemaju veze s Hrvatskom.
Politika je Europi nadmetanje i pozicioniranje, pa će, ističe Milanović, toga biti i još. "Neke stvari su stranački obilježene, blokovski, neke su rezultat malo slabijeg poznavanja materije, potrebe da se osobno pozicionira neki političar s čim Hrvatska nema nikakve veze", kazao je premijer dodajući da će "politika ostati politika, a da su poruke i obećanja, odnosno jamstva koja smo dobili jasna". "Mi svoj posao radimo ozbiljno, rezultata će biti i ja za to ne strepim."
Milanović je također oštro kritizirao oporbu ističući da su oni "kad su bili u opoziciji u svojim kontaktima u inozemstvu uvijek vodili računa o hrvatskim interesima i nisu nikad ogovarali svoje političke partnere". "Nemam iluzija da će se naša konkurencija ponašati na takav način. Ako neće, ne moraju, ali neka ne rade štetu", kazao je.
Gradonačelnike i načelnike će se ubuduće lakše smjenjivati
Ministar Arsen Bauk predstavio je prijedloge dvaju zakona koji se tiču lokalnih izbora i koji reguliraju odnose između predstavničkih tijela i izvršne vlasti nakon provedenih lokalnih izbora. Prema tom zakonu načelnici i gradonačelnici više neće biti defacto nesmjenjivi, odnosno cilj je učiniti ih odgovornijima, ali i lakše smjenjivima. Spomenuti će tako jednom godišnje, onda kad će predlagati proračun pred svojim vijećima ili gradskim skupštinama, pred predstavničkim tijelom polagati račune za svoj rad. Ako proračun ne prođe, raspustit će se gradska skupština, odnosno vijeće, te će se raspisati izbori, ali i za gradonačelnike.
Novost je i to da se do sada omogućavalo gradovima, općinama i županijama da se statutom propisuje broj članova u predstavničkom tijelu, dok će se s novim prijedlogom zakona određivati prema broju stanovnika.
Također, nakon idućih lokalnih izbora svu upravljačku vlast nad komunalnim poduzećima, gradskim trgovačkim društvima i javnim ustanovama imat će gradonačelnici. Ovim zakonom, objasnio je Zoran Milanović, želi se uvesti reda u političke odnose neovisno o stranačkom predznaku.
Vlada također usklađuje dnevnice za državne dužnosnike, suce i druge pravosudne dužnosnike, čija prava nisu uređena kolektivnim ugovorom. Za njih će dnevnica iznositi 150 kuna, kao što stoji i u kolektivnim ugovorima.
Usmenom predajom dogovorili financiranje spomenika
Vlada je usvojila i prijedlog rješenja o odobrenju sredstava na teret proračunske zalihe Državnog proračuna za 2012. Gradu Kninu za zatvaranje financijske konstrukcije gradnje nacionalnog spomenika hrvatske pobjede Oluja '95. Radi se o dva milijuna kuna koje će grad dobiti iz proračunske zalihe.
Zoran Milanović uputio je pak oštru primjedbu po tom pitanju. "Ovo je primjer kako se to ne treba raditi. Predmet je emocionalno važan spomenik, a njegovo financiranje dogovorilo se usmenom predajom", kazao je Milanović poručivši da će se spomenik iz pijeteta sada izgraditi, ali da se ovo dogodilo "prvi i zadnji put".
Vlada je na sjednici prihvatila i Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2011. godinu. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić kazao je da hrvatski zatvori imaju velikih problema s kapacitetom, a u Hrvatskoj se povećao broj ljudi koji izdržavaju dugotrajne kazne. To se pokazao kao veliki problem, jer prema Europskoj konvenciji zatvorenici imaju pravo na četiri kvadrata. Zato će se zatvor u Zagrebu povećati za 380 mjesta, dok će se u Šibeniku modelom javno-privatnog partnerstva izgraditi zatvor za oko tisuću ljudi.
Vlada također neće prihvatiti izvješće o radu Nadzornog odbora HRT-a. Kako je objasnila ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, izvješće je stav predsjednice NO-a, ne i svih članova Odbora.
Nema straha za građane Srbije u Hrvatskoj
Inače, prije početka sjednice Vlade ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić osvrnuo se na savjete srpskog Ministarstva vanjskih poslova o tome da građani Srbije iz sigurnosnih razloga izbjegavaju Split, Knin, Zagreb, Osijek, Vukovar, Sisak, Zadar, Šibenik i Dubrovnik.
"U tome nema istine. Građani svih zemalja, pa i građani Srbije mogu se osjećati sigurno u Hrvatskoj", kazao je Ostojić. Na pitanje odakle sada takav strah iz susjedne Srbije, Ostojić je kazao da ne zna.
Na dnevnom redu je i Prijedlog zaključka u vezi s Informacijom o promjenama u procesu usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s uredbama Europske unije u svjetlu budućeg članstva Republike Hrvatske u EU; Izvješće o radu Nadzornog odbora HRT-a i o provedbi nadzora zakonitosti rada financijskog poslovanja HRT-a za razdoblje od 21. veljače 2011. do 8. svibnja 2012. (davanje mišljenja Hrvatskome saboru) te Prijedlog odluke o osnivanju Nacionalnog koordinacijskog tijela za izradu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije.