Francuski znanstvenici tvrde da je lijek, koji je bivši predsjednik SAD-a Donald Trump u doba Covida preporučavao svima tvrdeći da ga i on koristi, uzrokovao smrt 17.000 pacijenata u šest zemalja, piše Danas.hr.
"Uzmite ga! Želim da ljudi žive, a vidim ih kako umiru i vidim da će umrijeti bez tog lijeka", govorio je Trump za Hidroksiklorokin u travnju 2020. godine.
U lipnju 2020. američka regulatorna agencija povukla je hitno odobrenje lijeka, a na samom početku koristio se i u našim bolnicama.
"Prve smjernice koje su došle za liječenje COVID-a spominjale su i preporučivale Hidroksiklorokin. To je jedna varijanta klorokina u kombinaciji s azitromicinom. Mi smo ga počeli primjenjivati i vidjeli smo već nakon 2-3 tjedna da on ne djeluje", rekao je Bruno Baršić, infektolog u KB-u Dubrava.
I tada su prestali s primjenom. Onima kojima su dali lijek pazili su na moguće nuspojave. Inače, lijek je odobren za liječenje određenih autoimunih bolesti i artritisa.
"Lijek nije odobren za liječenje bolesti COVID-19, ali tijekom pandemije ove bolesti započeta su klinička ispitivanja, kako bi se dokazalo je li lijek učinkovit i za tu namjenu. Također tijekom trajanja pandemije neke se zemlje uspostavile stroge protokole kako bi omogućile eksperimentalnu primjenu ovoga lijeka", izjavila je Maja Bašić, voditeljica Ureda za odnose s javnošću HALMED-a.
U znanstvenom časopisu "Nature" objavljeno je povećanje smrtnosti za 11 posto koja je povezana s prepisivanjem spomenutog lijeka protiv COVID-a.
"Niti je ovo prerano tvrditi niti predstavlja iznenađenje za osobe iz struke. Stvar je već krajem 2020. imali smo rezultate Solidarity studije od Svjetske zdravstvene organizacije koja je također pokazala da je s osobama koje su primale Hidroksiklorokin bila veća nego kod osoba koje ga nisu primale", kaže Luka Čičin-Šain, virusni imunolog, Centar za infektološka istraživanja Helmholtz.
U najvećoj COVID bolnici od primjene lijeka za malariju su brzo odustali. Kažu da nije bilo smrtnih slučajeva. Infektolog Baršić kaže:
"Kod nas nismo imali ozbiljnih nuspojava. Sjećam se jednog pacijenta kod kojeg je došlo blizu, prekinuta je terapija i ništa se nije dogodilo. Klorokini su najstariji lijekovi za liječenje malarije. Primjenjivani su kod milijuna ljudi, da je to baš tako velika smrtnost, onda bi se to vidjelo puno ranije."
Iz Udruge pacijenata poručuju da treba provesti nova istraživanja kako bismo imali pouzdane podatke.
"Ne bi nas trebali čuditi rezultati ovog istraživanja. Vjerujemo da će biti još sličnih zaključaka u budućnosti, sve je to zajedno rezultat nekoordiniranih informacija i postupaka. Nisu se uzimale mjere opreza i moguće štete za pacijente", kaže predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Jasna Karačić Zanetti.
Znanstvenici su zaključili da bi broj umrlih mogao biti i veći jer je njihova studija samo za šest zemalja. Lijek se koristio u njih puno više u prvom valu pandemije.