VELIKI ŠTRAJK U ZDRAVSTVU /

Oglasilo se Ministarstvo: 'Djelatnici su odgovarali pacijente od pregleda', Beroš: 'Apeliramo na razum'

Zbog štrajka neće se obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prijevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata

11.11.2024.
7:31
VOYO logo

Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4.000 djelatnika u zdravstvu od ukupno 74.000 od danas štrajka. Nezadovoljni su uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.

Ban Toskić: 'Ne vidim kako ću naći vremena u ovim prilikama u kakvima danas radim'

17.50 - Nataša Ban Toskić, liječnica obiteljske medicine, KOHOM, objasnila je RTL-ovoj reporterki Kristini Čirjak imaju li liječnici vremena za preventivne sistematske preglede i s kojim se problemima susreću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroš: 'To nije pravi način štrajkanja'

14.45 - Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u ponedjeljak da tijekom štrajka, koji je danas započeo u organizaciji sindikata Zajedno, ne smije biti pritisaka na radnike u štrajku, a sve koji štrajkaju pozvao da to čine sukladno zakonu. Poručio je i da će se svi problemi rješavati kroz Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća, koje je tu da procijeni traba li neke koeficijente ispravati.

Beroš je izvijestio o sastanku s ravnateljima bolnica kako bi organizirali pružanje zdravstvene zaštite tako da što manje pacijenata ostane bez pregleda ili dijagnostičke pretrage, a naglašeno je i da ne smije biti nikakvih nelegitimnih pritisaka na one koji štrajkaju. Dodao je da su definirali i tko može procijeniti stanje i hitnost pacijenata, što mogu činiti samo nositelji zdravstvene djelatnosti - liječnici i visoko educirane medicinske sestre i tehničari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je i kako su ga ravnatelji upozorili na "agitiranje" pred ulazima u bolnice. "Pacijenti se vraćaju i odgađaju se pregledi, to nije pravi način štrajkanja. Zna se kako se štrajka i sve one koji štrajkaju, što je legitimno pravo, pozivam da to čine sukladno zakonu", rekao je Beroš nakon predstavljanja modela preventivih pregleda.

Sindikat Zajedno izvijestio je u ponedjeljak ujutro kako po prvim podacima u 58 zdravstvenih ustanova štrajka oko 4000 zdravstvenih djelatnika, dok je ministar naveo da je u štrajku, prema informacijama ravnatelja ustanova, manje od 600 djelatnika te da 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja. 

Beroš ističe i da se štrajk događa u trenutku kada je Vlada napravila "povijesni potez" i povećala plaće te se ukupni trošak za rast plaća u zdravstvu povećao s planiranih 270 milijuna eura na 528 milijuna eura, do čega je došlo u suradnji s reprezentativnim sindikatima. 

"Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje. Štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti, a ne žele kroz institucionalni okvir rješavati probleme i otvorena pitanja", kazao je Beroš dodavši da se sve nelogičnosti mogu uputiti na Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je pozvao na "utemeljeni razgovor, a ne ucjene - riješite nam u dva mjeseca ili mi idemo u štrajk". "Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol ili četiri, ne mogu reći, ali sasvim sigurno će se to rješiti", kazao je 

Beroš je istaknuo i kako je Vlada imenovala pregovarački odbor za kolektivno pregovaranje koje počinje u četvrtak te da su oni koji štrajkaju mogli doći tada i artikulirati svoje probleme. Naglasio je i da je potrebno riješiti pitanje određenih kvalifikacija u zdravstvu, jer nije logično da u Hrvatskoj postoji više magistara sestrinstva nego u cijelom Ujedinjenom kraljevstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi u Hrvatskoj, kada je riječ o zdravstvenom kadru, educiramo kadrove koji nam ne trebaju, a ne educiramo kadrove koji nam trebaju", istaknuo je i dodao da su razgovorali s ministrom obrazovanja oko planiranja kadrova u zdravstvu sukladno realnim potrebama.

Kekin (Možemo!): 'Potpuni rasul zdravstvenog sustava'

13.20 - Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! Ivana Kekin ustvrdila je u ponedjeljak da je štrajk zdravstvenih djelatnika simptom potpunog rasula u zdravstvenom sustavu, ocijenivši nedopustivim što ministar zdravstva Vili Beroš još nije iznio plan rješenja krize.

"Nedopustivo je i puno govori o tome što ministar zdravstva nije u stanju izaći pred javnost i reći koji je plan rješenja ove krize", izjavila je Kekin u Saboru ocijenivši da je zdravstveni sustav u raspadu.

Ljudi nemaju obiteljske liječnike, nema preventive, nema adekvatne dijagnostike, sve se prelijeva u sekundarni bolnički zdravstveni sustav. "Poteškoća u provođenju dijagnostičkih i terapijskih postupaka ima i kad nema štrajka, radi kvarenja aparata, nedovoljnog broja aparata itd", kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kekin je pritom izrazila posebnu zabrinutost za onkološke pacijente jer, kako je kazala, svako odgađanje njihova liječenja direktno i neminovno se odražava na šansu da spase svoj život. "Zaista se dovodi u pitanje kako je moguće provoditi adekvatno liječenje koje traje više mjeseci ako su pacijenti konstantno suočeni s krizom u zdravstvenom sustavu", rekla je.

Kritizirala je i prelijevanje javnog novca u privatne klinike kako bi se riješile liste čekanja. "Evo njihov kandidat za predsjednika (Dragan Primorac) ove je godine dobio duplo više novca poreznih obveznika nego prošle, 900 tisuća eura. Pogledajte koje su to poliklinike i vlasnici, Rajković iz Medikola, Primorac, Schwarz koji drži Radiochirurgiju, ekipa koja je već desetljećima uz HDZ, njima se preljeva novac", rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o predsjedničkim izborima Kekin je kazala, ako ih Vlada raspiše ovaj tjedan, održat će se 22. prosinca, a kandidati će početi sakupljati potpise već idućeg tjedna. Ocijenila je također da se odugovlači s izborom ustavnih sudaca kako bi se situacija dovela u "cajtnot", kako bi vladajući mogli reći "uzmi ili ostavi".

Oglasilo se Ministarstvo, Beroš: 'Takve stvari se ne rješavaju štrajkom'

12.55 - Ministarstvo zdravstva oglasilo se priopćenjem nakon početka štrajka, poručivši da je unatoč njemu organizirao rad u bolnicama i drugim ustanovama tako da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske usluge. Ministarstvo je, kažu, jutros održalo sastanak s bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama kako bi se pratilo stanje diljem Hrvatske i kako bi se zaštitila prava pacijenata.

Ministar zdravstva Vili Beroš apelirao je na "razum" i pozvao na "realan dijalog", poručivši da se otvorena pitanja ne rješavanju štrajkom.

"Apeliramo na razum i pozivamo na realan dijalog, otvorena pitanja se ne rješavaju štrajkom, već na institucionalan način putem predviđene procedure", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija se gotovo redovitim planiranim ritmom i s te strane pacijenti mogu biti mirni, umiruju iz Ministarstva, tvrdeći da djelatnici većine akutnih bolnica nisu u štrajku.

"A što se tiče Domova zdravlja, u samo četiri od njih 35, štrajka sveukupno 19 djelatnika. Što se tiče djelatnika u sanitetu, štrajka 34 od 1.599 zaposlenih, unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk, na što su višekratno upozoravani", izvijestili su iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'IZBORA NISU IMALI' /

Ovako kroz fotografije izgleda štrajk u zdravstvu. Diljem Hrvatske nekoliko tisuća zdravstvenih radnika ne radi

Image
'IZBORA NISU IMALI' /

Ovako kroz fotografije izgleda štrajk u zdravstvu. Diljem Hrvatske nekoliko tisuća zdravstvenih radnika ne radi

"Skrećemo pozornost kako je Ministarstvo zdravstva dalo pravovremenu uputu ravnateljima da organiziraju neometan rad no ističemo kako se ne vrši pritisak vezan uz pravo na štrajk, koje je neupitno", poručuje Beroš, dodavši kako je dužnost ministra zdravstva i ministarstva da se osigura kontinuitet zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim ustanovama diljem Hrvatske.

Ministarstvo navodi da su zaprimili "zabrinjavajuće informacije" o tome da su tijekom jutra pojedini zdravstveni djelatnici u štrajku ispred zdravstvenih ustanova odvraćali pacijente od dolaska u ustanovu na svoj dogovoreni termin, što su i osudili.

"Apeliramo na građane da ne reagiraju na takve neprimjerene istupe te da se upute na svoje dogovorene termine u bolnice. Zahvaljujemo svim ostalim sindikatima koji su se odlučili za ostvarivanje svojih prava unutar institucionalnog okvira putem Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama, te neformalno pružaju podršku rješavanju otvorenih pitanja redovnim putem, a sve kako bismo osigurali maksimalno dostupne zdravstvene usluge pacijentima, radi kojih zdravstveni sustav i postoji.

Ponavljamo kako je sa Sindikatom ''Zajedno'' potpisan sporazum s popisom zdravstvenih usluga koje ne smiju stati i kojih se svaki zdravstveni djelatnik unatoč štrajku mora pridržavati. Sve hitne usluge odvijaju se neprekidno i pacijenti ne trebaju brinuti hoće li biti primljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba naglasiti da su svim zaposlenicima u javnom zdravstvenom sustavu povećane plaće. Ističemo kako je, sukladno novoj Uredbi o koeficijentima u javnim službama, iako je alokacija prvobitno iznosila 270 milijuna eura za rast plaća u zdravstvu, konačni iznos dosegnuo čak 528 milijuna eura.

Uzevši u obzir mogućnost da su za pojedine struke korekcije potrebne, napominjemo kako za to postoji predviđena procedura te dodatno ističemo kako smo pred samim početkom pregovora za kolektivni ugovor te se postavlja zdravorazumsko pitanje je li u ovom trenutku štrajk nužan. Ministarstvo zdravstva i dalje poziva na utemeljen i realan dijalog", zaključili su iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pacijentica OB Zabok: 'Sve sam obavila na vrijeme'

12.45 - Zaposlenici Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice interno su obaviješteni letkom da nije idealan tajming za štrajk, a predsjednik Radničkog vijeća SBKT-a i sindikalni povjerenik bolnice Miljenko Cesarec potvrdio je da njihovi liječnici neće u štrajk piše Zagorje International.

U OB Zabok danas nije radio odjel radiologije. Primljeni su samo hitni pacijenti, njih 15-ak do 9 sati ujutro. Dnevno ih je inače naručeno između 100 i 150. U 9 sati su pred bolnicu izašli Sindikalna povjerenica, radiološki tehnolog Opće bolnice Zabok Ivana Krušelj i 20-ak njenih kolega koji traže da se njihova situacija riješi još danas.

'Okupili smo se zbog propusta Ministarstva zdravstva i Vlade jer smo zaboravljeni u sustavu. Nama je ukinut dodatak na zračenje iz Kolektivnog ugovora iz 2019. godine koji je bio 29 posto. Mi radimo u poljima ionizirajućeg zračenja i svakodnevno smo tome izloženi. Molimo da se taj propust ispravi i da se taj dodatak zbroji u postojeći koeficijent. Vjerujem da ćemo se uspjeti dogovoriti, pozitivna sam' rekla je Krušelj, piše Zagorje.com.

'Imala sam termin u 10 sati na plastičnoj kirurgiji, došla sam u pola 10, obavila sam na vrijeme. Nisam primijetila da je danas bilo išta drugačije nego inače. Ljudi su odlični' rekla nam je jedna pacijentica. 'Mi smo bili gotovi za par minuta, bili smo naručeni na urologiju 15 do 10, obavili, i još smo se stigli naručiti na nefrologiju, a sada je malo iza 10 sati. Sve je bilo ok' rekla nam je druga pacijentica koja je bila u pratnji suprugu, piše Zagorje Internatinal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat Zajedno: 'Zbog štrajka pacijenti neće biti zakinuti'

12.15 - Članovi Sindikata Zajedno u ponedjeljak su ispred Klinike za tumore pacijentima poručili kako zbog štrajka nitko tko ima potrebu za zdravstvenom skrbi neće biti zakinut, broj djelatnika koji štrajka po odjelima te Klinike varira, no na dijagnostičkoj radiologiji su gotovo svi u štrajku.

"Želim umiriti sve naše pacijente da nitko tko ima potrebu za skrbi neće biti zakinut. Njegova potreba će se riješiti na najbolji način. Sve što možemo odgoditi, a što ne ugrožava život naših pacijenata, niti njihove buduće kontrole, također ćemo odgoditi i pošteno u najkraćem roku odraditi", rekla je novinarima glavna radiološka tehnologinja u Klinici za tumore Ivanka Herman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnila je kako se ti pacijenti ne vraćaju na liste čekanja, bit će pozvani te nema potrebe da razmišljaju o odlascima privatniku. Napomenula je kako to vrijedi i za Kliniku, ali i ostale ustanove diljem Hrvatske.

"Pacijenti nas zovu i pitaju kako da postupe, kada da dođu, a mi pogledamo njihovu dokumentaciju. Ako oni, na primjer, imaju kontrolu u veljači, nema potrebe da im danas radimo neku radiološku obradu jer to stignemo napraviti do kontrole do veljače", navela je.

Ostali, koji su u aktivnom onkološkom liječenju i trebaju primiti svoju terapiju danas ili ovih dana, oni obradu dobivaju, kao i bolnički pacijenti koji su osobito osjetljiva populacija, dodala je.

Govoreći o broju djelatnika koji štrajkaju, Herman je navela kako nemaju još potpune podatke jer "ljudi konstantno pristupaju na dnevnoj bazi Sindikatu" pa su brojevi fluidni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na citologiji je u štrajku njih sedam, na dijagnostičkoj radiologiji (CT, mamografija) od 17 zaposlenih je 16 u štrajku, a na radioterapiji, odjelu koji pacijentima pruža terapiju zračenjem, 13 je u štrajku od 22 zaposlenih.

Ljudi daju otkaze

Pri tome je Herman napomenula kako je na radioterapiji zbog niskih plaća u posljednjih mjesec dana troje ljudi dalo otkaz, a od početka godine sveukupno petero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je kako je osnovna plaća radiološkog tehnologa s trogodišnjim studijem 1300 eura, ako imaju mogućnost dežurati je i više, ali u tom slučaju njihove satnice znaju biti po 250 i 280 sati, što im također stvara velik pritisak. Upozorila je i kako se na natječaje javlja nedovoljan broj ljudi za popunjavanje aktualnih radnih mjesta.

Na pitanje je li bilo pritisaka na članove Sindikata, Herman je odgovorila kako, što se tiče Klinike za tumore koja je dio KBC-a Sestre milosrdnice, pritisaka nema.

"Jutros sam bila na sastanku u ravnateljstvu s Vagićem, pritisaka u KBC-u Sestre milosrdnice nema. Naravno da je ravnateljstvo zainteresirano da se čim više pacijenata obradi, jer je to njihova primarna zadaća i tu moramo pomiriti naše interese kao članova Sindikata, kao zdravstvenih profesionalaca i interese struktura koji rukovode zdravstvenim sustavima", istaknula je.

Ali, dodala je, Vlada mora čuti gdje su problemi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Herman je navela kako traže da im se povećaju koeficijenti i isprave greške, a na navode vladajućih da je došlo do povećanja plaća, poručila je kako je njezina osobna plaća narasla za 8,7 posto.

Također je navela kako im je jutros komunicirano da trenutačno nitko ne razmišlja o zabrani štrajka, no ako bi pravosudna tijela donijela takvu odluku, oni će to poštovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radiološka tehnologinja sa Zavoda za radioterapiju i onkologiju Klinike za tumore Vladimira Ugarković poručila je kako žele da im se vrati ono što im pripada s obzirom na to rade s teškim pacijentima.

Uprava KBC Rijeka: u štrajku 42 djelatnika

Prema podacima prikupljenim do 9 sati, u KBC-u Rijeka u štrajku su 42 djelatnika raspoređena na četiri ustrojstvene jedinice, izvijestila je Uprava tog KBC-a.

Sindikalni povjerenik sindikata Zajedno Irislav Šabulić u riječkom KBC-u tvrdi pak da je u štrajku oko 150 zaposlenika. Šabulić je, okružen članovima sindikata i ostalima u štrajku, poručio pacijentima da se ne brinu jer će se sve pretrage i zahvati obaviti. Molimo za strpljenje jer mi smo ovdje za pacijente, poručio je.

U Općoj bolnici Dubrovnik štrajk su prijavila dva zaposlenika laboratorija, ali ravnatelj dubrovačke bolnice Mario Bekić ističe kako svoj posao rade u punom smislu. "Riječ je o Odjelu laboratorijske dijagnostike, ali sve se obavlja u redu i nema nikakvih problema za pacijente", rekao je Bekić.

11.50 - Nekoliko tisuća zdravstvenih radnika od danas je u štrajku. Kako to izgleda diljem Hrvatske pogledajte u galeriji

Selak Raspudić: 'Od štrajka će profitirati privatne poliklinike, među njima i ona Dragana Primorca'

11.30 - Nezavisna predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić kazala je u ponedjeljak da će štrajk zdravstvenih djelatnika za posljedicu imati još dulje liste čekanja od čega će ponovno profitirati privatne poliklinike, među kojima i bolnica njezinog protukandidata Dragana Primorca.

"Dogodit će se to da će se produžiti već nemoguće duge liste čekanja, primjerice danas se u KB Dubrava na ultrazvuk dojke čeka preko godinu dana, u KBC Zagreb za magnetsku rezonancu čeka se 240 dana i te već dramatične brojke će se pogoršati", kazala je nezavisna saborska zastupnica Selak Raspudić na konferenciji za novinare.

Posljedica toga, tvrdi, bit će da će ministar zdravstva Vili Beroš ponovno davati milijune eura privatnim poliklinikama da bi riješio problem i one će od toga profitirati.

Je li nekome u interesu ovaj štrajk, je li se namjerno dozvolilo da do njega dođe kako bi netko na tome profitirao, tko uopće ima privatne poliklinike, upitala je Selak Raspudić.

"Liste čekanja ministar je dosad rješavao tako da je tu uslugu prebacio privatnim bolnicama, a od toga je prethodno profitirala i bolnica Dragana Primorca. Dakle, ne treba biti genijalan da se pretpostavi što će se dogoditi i nakon ovoga štrajka”, odgovorila je Selak Raspudić na novinarski upit vidi li tu poveznicu s predsjedničkim kandidatom HDZ-a Draganom Primorcem.

"Ne možemo dozvoliti odlijevanje javnoga u privatno, moram ojačati javni zdravstveni sustav ”, istaknula je.

Zdravstveni djelatnici, kako je kazala Selak Raspudić, nezadovoljni su povećanjem plaća za oko 2 posto (između 30 i 60 eura) dok je potrošačka košarica u posljednjih godinu dana porasla minimalno 15 posto.

Ministar Beroš morao je na vrijeme sjesti za stol i razgovarati sa zdravstvenim djelatnicima te pronaći način da udovolji njihovim zahtjevima jer već je previše zdravstvenih radnika napustilo Hrvatsku, a oni koji su ostali imaju enormnu prekovremenu satnicu koja izvan zakonski dozvoljene, poručila je.

Selak Raspudić komentirala je i dogovor oko izbora ustavnih sudaca kazavši da će biti iznenađena jedino ako se HDZ i SDP ne dogovore.

HDZ-u vjerojatno nije u interesu da kampanja traje dulje jer njihovom kandidatu pada popularnost tako da mislim da će oni ići prema raspisivanju izbora, ocijenila je.

U većini bolnica nema većih poteškoća

10.50 - U većini hrvatskih bolnica u ponedjeljak tijekom prijepodneva, unatoč štrajku dijela zaposlenika, nije bilo većih poteškoća u pružanju zdravstvenih usluga pacijentima, doznaje se iz ravnateljstava bolnica.

Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić rekao je kako prema trenutnim informacijama u toj bolnici štrajka oko 55 radnika, a štrajka se na pet radilišta.

"Laboratorij nam radi normalno uz malo zakašnjenja, svi bolnički pacijenti se zbrinjavaju, tako da za sada taj dio funkcionira. Jedino ćemo možda odgoditi dio elektivnih pretraga koje su u popodnevnim ambulantama na radiologiji, ali vađenje krvi i sve ostalo što laboratoriji rade, ništa drugo nije odgođeno", rekao je.

Zamjenik ravnatelja KBC Zagreb Stjepko Pleština ističe kako zasad ne zna točan broj djelatnika koji su u štrajku, no kaže da nema većih problema u pružanju zdravstvenih usluga.

Klinika za dječje bolesti Zagreb - "Klaićeva" na facebooku je izvijestila kako sve njihove službe danas normalno rade.

U KBC-u Split jutros štrajka oko 200 djelatnika i članova strukovnog sindikata Zajedno, među njima su laboranti iz nekoliko zavoda, inženjeri i vozači saniteta. Po riječima sindikalnog povjerenika Zajedno za KBC Split Filipa Kurtovića, rade u teškim uvjetima zbog čega i zahtijevaju povećanja osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima.

U Ravnateljstvu KBC-a Split potvrdili su kako su se štrajku pridružili laboranti Zavoda za mikrobiologiju, Zavoda za patologiju, sudsku medicinu i citologiju i ​Zavoda za transfuzijsku medicinu​, no ističu kako djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati.

"Na današnjem štrajku u Splitu će biti oko 200 kolega, a imamo i podršku svih ostalih zdravstvenih djelatnika za koje očekujemo da će nas i danas podržati. U štrajku ćemo biti do ispunjenja uvjeta iako se nadamo da će se to brzo završiti zbog pacijenata preko čijih leđa sve ide", izjavio je Kurtović.

Ravnateljstvo osječkog Kliničkog bolničkog centra (KBC) izvijestilo je kako se zbog štrajka Sindikata Zajedno mogu očekivati kraći zastoji na nekim Kliničkim zavodima, ali da se rad u tom KBC-u "odvija praktički neometano".

U priopćenju za javnost ističe se kako, s obzirom na najavljeni štrajk, onkologija, radioterapija, radiologija i medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu. Dodaju kako se kraći zastoji  mogu očekivati na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu i Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije. 

U Ravnateljstvu napominju da se i na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju sve djelatnosti, u skladu sa Sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno. Slijedom navedenog, u osječkom Kliničkom bolničkom centru rad se odvija praktički neometano, navode u Ravnateljstvu te zdravstvene ustanove.

Ravnatelj Dević: U OB Koprivnica nitko ne štrajka

U Općoj bolnici Koprivnica, kako tvrdi njen ravnatelj Mato Dević, nitko nije u štrajku. "Bolnica pruža sve svoje usluge u punom opsegu", rekao je Dević. Pojasnio je kako Odjel laboratorija, radiologije i ostali 'rade najnormalnije i nema smanjenja aktivnosti', te je naglasio kako se operacije odvijaju prema zadanom planu i programu.

Iz Uprave varaždinske Opće bolnice rekli su da se štrajku službeno odazvao šestero njihovih djelatnika s Odjela za radiologiju, ali da svi oni obavljaju svoje dužnosti. Zatražili su, naime, da budu raspoređeni na hitna radilišta, gdje su obvezni obavljati svoje poslove.

Iz Opće županijske bolnice Požega izvijestili su kako u štrajku sudjeluje većina djelatnika Odjela za kliničku radiologiju  te se na pojedinim radilištima toga odjela mogu očekivati potencijalni problemi i čekanja. Naglašavaju međutim, da je procjenu hitnosti i opravdanosti izvođenja određenih pretraga za pacijente ovlašten određivati isključivo liječnik.

Na odjelima hematološko-biokemijskog laboratorija, na odjelu patologije i citologije te na odjelu mikrobiologije nema štrajka, ističe ravnatelj Ivan Vukoja i dodaje kako će svi hitni onkološki pacijenti biti obrađeni i unatoč štrajku na Odjelu za kliničku radiologiju.

KBC Split i Vinogradska bolnica Zagreb

10.40 - U KBC-u Split u štrajku su svi laboranti. Rade samo hitnu intraoperacijsku dijagnostiku. Traže povećanje koeficijenta i bolje uvjete rada. Zaostatke koji će se stvoriti ovim štrajkom i obustavom rada spremni su odraditi prekovremeno.

10.25 - U Vinogradskoj bolnici u Zgarebu odjeli koji su u štrajku su Klinički zavod za dijagnostičku intervencijsku radiologiju, Nukleralna medicina i radioterapija, Laboratorij, Transfuzija i Bolnička ljekarna.

Prvostupnik radiološke Marin Tomelić rekao je da njihovi apele traju već mjesecima. 'Ukinuli su nam dodatke na posebne uvjete rada. Nama štrajk nije bio cilj već sredstvo da dobijemo pozornosti onih koji donose odluke te će štrajk trajati sve dok se ne oglasi Ministarstvo na naše zahtjeve.'

Klaićeva bolnica

9.55 - Iz Klinike za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj objavili su da sve službe u bolnici danas normalno rade. 

U Karlovcu štrajka nema

9.00 - U Karlovcu i Karlovačkoj županiji pacijenti mogu biti mirni je nije bilo najava štrajka. Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KŽ Perica Vucelić za KAportal je rekao da iako u Zavodu rade članovi sindikata, štrajkaša nema i radi se redovno po planu i rasporedu.

Ista je situacija s Domom zdravlja Karlovačke županije. V.d. ravnateljica ustanove Tanja Šterk Tudić rekla je za KAportal da štrajka nema niti u Karlovcu niti u drugim gradovima u županiji. Štrajk je ovog puta čini se zaobišao i karlovačku Opću bolnicu u kojoj nije aktivan sindikat Zajedno, a navodno ima tek jednog člana.

8.10 - Sindikat Zajedno izvijestio je u ponedjeljak ujutro kako je odličan odaziv njihovih članova na štrajk oko povećanja osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima te da prema prvim podacima u 58 zdravstvenih ustanova štrajka oko 4000 zdravstvenih djelatnika.

"Odaziv je odličan, fantastičan. Jako puno ljudi se odazvalo štrajku", izjavio je Hini predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec.

Štrajk se održava u 58 zdravstvenih ustanova, a preliminarni podaci pokazuju da štrajka oko 4000 radioloških tehničara, laboranata, djelatnika saniteta, medicinskih sestara i farmaceutskih tehničara, odnosno otprilike čitavo članstvo Sindikata, dodao je.

Sindikalni povjerenici obratit će se javnosti u 10 sati ispred KBC-a Sestre Milosrdnice, Instituta za tumore, OB-a Bjelovar, KBC-a Split, KBC-a Rijeka i Saniteta Bjelovarsko-bilogorske županije vezano za razne pritiske s kojima se susreću članovi Sindikata.

"Djelatnici koji su u štrajku premještaju se na druga radna mjesta, neki i na izvanredne edukacije. Sve se radi da se štrajk uspori, odnosno da se suzbije, ali neće uspjeti. Naši članovi su odlučni i spremni su se do kraja izboriti za svoja prava", poručio je Kušec.

U nekim zdravstvenim ustanovama i do 100 posto odaziv

U tim zdravstvenim ustanovama odaziv je vrlo visok, čak i do 100 posto, pogotovo na Institutu za tumore gdje su se štrajku odazvali svi članovi Sindikata.

"Veliki je odaziv i u Općoj bolnici Bjelovar gdje se ljudi ne mogu dogovoriti tko će raditi", rekao je Kušec, dodavši kako će se s točnim brojevima djelatnika u štrajku izaći kasnije.

Štrajk planiraju do ispunjenja zahtjeva, no Kušec poručuje kako su još uvijek spremni na razgovor.

"Ovisi o Ministarstvu zdravstva hoće li štrajk trajati par sati, par dana, par tjedana", istaknuo je.

Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od ponedjeljka štrajka zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto. 

Najavili su da će tijekom štrajka raditi samo hitne slučajeve, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati. 

Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak da ne vidi razloga za najavljeni štrajk zdravstvenih radnika jer nisu iscrpljene sve mogućnosti koje nudi vijeće za provedbu koeficijenata. Također je naveo kako štrajk organizira samo jedan sindikat dok drugi to ne podržavaju te da pitanje koeficijenata nije predmet pregovora nego da to vlada donosi jednostrano.

Iz Ministarstva su ranije poručili kako su spremni razgovarati sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima, smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje, a građanima poručuju da mogu biti mirni. 

Ipak, iz Sindikata su više puta istaknuli kako Ministarstvo od veljače ne odgovara na njihove dopise o nelogičnostima u uredbi o koeficijentima za pojedina radna mjesta, a štrajk su najavili nakon neuspješnog pokušaja mirenja. 

Ministarstvo je sa sindikatom utvrdilo popis prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati.

Počeo štrajk u zdravstvu

7.31 - Nekoliko tisuća zdravstvenih djelatnika, inače članova Sindikata Zajedno, danas započinje štrajk u bolnicama i domovima zdravlja zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.

Zbog štrajka neće se obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prijevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata koja nisu hitna, kao i dio dijagnostičke obrane poput magneta, rengena, mamografija. Na ortopediji KBC-a Zagreb, primjerice, neće biti zakazanih operacija kukova, kralježnice i koljena.

Tisuće pacijenata strepe jer ne znaju u kojoj mjeri će moći obaviti ranije zakazane preglede. Iz sindikata pak uvjeravaju da ničiji život ni zdravlje neće biti ugroženi.

Sindikat je najavio da će tijekom štrajka raditi samo hitne slučajeve, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati. Iz Ministarstva su ranije poručili kako su spremni razgovarati sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima, smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje, a građanima poručuju da mogu biti mirni.

Ministarstvo je sa sindikatom utvrdilo popis prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati.

Otkako su objavili da idu u štrajk, sindikatu stižu mailovi sa svih strana. Članovi im javljaju da im se po bolnicama prijeti, da ih se zastrašuje i vrši pritisak da odustanu.

'Može trajati danima i tjednima'

Predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec za RTL Danas priznao je da jedan poziv iz Ministarstva zdravstva može spriječiti štrajk, odnosno umanjiti ga. "Sve ovisi o njima, štrajk može trajati nekoliko sati, ali i danima, tjednima. Idemo do kraja, do ispunjenja zahtjeva", odlučan je Kušec.

Sindikat broji 4000 članova. Od 2019. godine ne primaju dodatak na uvjete rada, u ovom slučaju na zračenje, a svaki dan rade s otvorenim izvorima zračenja, od nuklearne medicine do CT-a, rengena - i to žele nazad.

KBC Rijeka pozvao je pacijente da se u vrijeme štrajka odazovu na pretrage ili zahvate prema dodijeljenom terminu, dok u splitskom KBC-u očekuju poteškoće jer će se na odjelima u štrajku obrađivati samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti.

"Sukladno provedenim internim analizama, najavljena obustava rada svojim opsegom i disperzijom neće značajno utjecati na dostupnost zdravstvene zaštite u KBC Rijeka pa opravdano očekujemo da će se pružanje medicinskih usluga u cijelosti odvijati prema planiranom programu", istaknuo je riječki KBC.

U slučaju bilo kakvih značajnih organizacijskih promjena, KBC Rijeka će bez odgode obavijestiti javnost, navodi se u priopćenju Uprave riječkog KBC-a.

Splitski KBC očekuje poteškoće

Splitski KBC je priopćio da se zbog najavljenog štrajka dijela zdravstvenih djelatnika očekuju poteškoće u radu Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku.

Na tim odjelima obrađivat će se samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti, kao i svi oni pacijenti koji po drugim osnovama spadaju u kategoriju prioritetnih.

"Djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati, a normalno će raditi i sve druge sastavnice splitskog KBC-a.

Pacijenti će tijekom jutra biti obaviješteni o potencijalnom otkazivanju termina.

"Sve pacijente molimo za strpljenje i nadamo se što skorijem okončanju štrajka. Svi pacijenti kojima pregled bude otkazan dobit će novi, što skoriji termin o kojem će biti naknadno obaviješteni", poručuju iz splitske bolnice.

Iz Opće bolnice Pula kazali su ranije da će svi pacijenti biti pregledani, dok iz KBC-a Osijek poručuju da nema najave većeg obima štrajka.

POGLEDAJTE VIDEO: Ravnatelj Vinogradske poručio: 'Liječnici i sestre ne idu u štrajk'. Ali, moglo bi biti kašnjenja...

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo