Po broju cijepljenih Hrvatska se nalazi na dnu Europe, a na dnu je i po broju doza koje su stigle. Ta činjenica samo još više žalosti jer je Hrvatska po proizvodnji cjepiva nekada bila među najboljima. U cijelom svijetu je Imunološki zavod bio poznat po vrhunskim cjepivima, dok je cjepivo protiv ospica Svjetska zdravstvena organizacija proglasila najboljim na svijetu.
Možemo samo zamišljati što bi bilo da nije uništen i da nije propao jer bi znanstvenici već prije godinu dana prionuli na posao te bi možda razvili hrvatsko cjepivo protiv koronavirusa.
Tada ne bismo ovisili o nespretnim europskim dogovorima, stranim farmaceutskim kompanijama te ishodu geopolitičkih igara. Cjepivo bismo možda i izvozili, a za mjesec dana bismo proizveli cjepivo za sve ljude u državi i to po dvije doze za svakoga.
Što se danas u Imunološkom radi?
Prije osam godina Imunološki zavod je ostao bez dozvola za proizvodnju cjepiva pa sada proizvode podloge za laboratorijsku dijagnostiku, čuvaju sekvencionirane viruse, skladište krvne plazme.
"Jako nam je drago da su se svi sjetili Imunološkog gdje smo proizvodili cjepiva za rubeolu i ospice i tako smo ih istrijebili. Bilo bi super kada bismo ponovno mogli proizvoditi cjepivo protiv covida", rekla je za RTL DirektLjerka Kotarski, voditeljica Odjela za proizvodnju.
Cjepivo za koronu ne mogu proizvoditi, no pomažu Zavodu za javno zdravstvo. U prostoriji u koju je ušla ekipa RTL Direkta je nula bakterija te se u njoj rade podloge za briseve. Tako pomažu borbi protiv koronavirusa, a dnevno ih mogu proizvesti 20.000.
Teško je vratiti ono što je desetljećima uništavano
S koronom ne bismo imali toliko problema da imamo Imunološki i možda bismo osmislili svoje cjepivo ili pak preuzeli patent od postojećih. Prema procjenama Imunološkog, mogli bismo proizvesti 250.000 doza na dan, što znači da bi Hrvatska bila procijepljena za manje od mjesec dana.
"Dobrim odabirom partnera, a ima ih i sami iskazuju interes, puno toga bi se moglo. Evo sad kada vidite i najmanja tvornica proizvodi jedno 50 tisuća doza dnevno, to je sto milijuna, pa do 500 milijuna godišnje", rekao je za RTL Direkt ravnatelj Imunološkog Vedran Čardžić.
Dakle, već kontaktiraju s nekoliko svjetskih proizvođača cjepiva - u jednoj varijanti Imunološki bi proizvodio, a partneri distribuirali. No, ne može se tako lako vratiti ono što je desetljećima uništavano. Naime, nekada je u Imunološkom radilo 440 ljudi te su proizvodili cjepivo protiv velikih boginja, ospica, rubeole i to za cijeli svijet - Indiju, Meksiko, Pakistan, Filipine, Rusiju. Bili smo najbolji.
"Veliki pogon, velike količine cjepiva... evo nadamo se da će nam omogućiti da se opet pokrene proizvodnja", veli gospođa Kotarski koja u Imunološkom zavodu radi 40 godina te bi proizvodnja cjepiva bila u njezinim rukama. Nažalost, sada samo žive sjećanja na neka bolja vremena.
I životinje čekaju bolje dane
Sada je u Imunološkom zaposleno 155 osoba. "Radimo na uvođenju metoda, imamo znanje i spremni smo ih prenijeti u novu tvornicu...", rekla je Ana Vučenović Mijatović, voditeljica kontrole kvalitete.
U Brezju bi trebala niknuti nova tvornica, gdje se sada nalazi ergela Zavoda. To su konji, ovce, zmije, miševi, dok ih je nekada bilo trostruko više. Od stotinu konja ostalo ih je samo 16, a više ne rade ni protuotrov za zmijski ugriz i tetanus. Posljednji zmijski protuotrov Imunološki je proizveo 2013. godine. Nažalost, i životinje čekaju bolje dane Imunološkog.
"To su životinje čiju mi krv plasiramo na tržište zainteresiranim klijentima. Ostale laboratorijske životinje čuvamo za daj Bože ponovno okretanje ove naše priče", rekao je Hrvoje Šindler, voditelj Odjela za proizvodnju.
Ravnatelj Imunološkog: 'Sad ili nikad'
Ravnatelj veli da će trebati tri godine za izgradnju nove tvornice, dobivanje dozvole, modernizaciju proizvodnje.
"Sad ili nikad, sad je vrijeme. Vlada ima to u svojem programu, ozbiljno se radi na tome, duboko sam uvjeren da ćemo uspjeti, postoji i financijsko rješenje. Kažem, sad ili nikad jer također ovakvu situaciju više nikada nećemo imati", rekao je Čardžić za RTL Danas.
Dok cjepiva u Hrvatsku stižu na kapaljku, Imunološkom zavodu su ruke vezane. Izgubili su sve za proizvodnju cjepiva te im je ostalo samo znanje koje je na čekanju.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.