Zbraja se šteta u hrvatskim voćnjacima. Jaki udari vjetra uništili su velik broj plastenika diljem zemlje, a najteže su stradale jagode. Pomoći nije bilo ni više od pola stoljeća starim trešnjama i višnjama.
Ne pamte ovakve štete
Poharani su brojni nasadi diljem zemlje, a snažna oluja uzela je maha i na većem djelu plantaže jagoda u zagrebačkom naselju Belovar. Udari vjetra jači od 110 kilometara na sat bili su dovoljni da poderu folije i polome željezne cijevi. Uzgajivači ne pamte ovakve štete.
"Jagodama se bavimo već 22 godine, negdje od 97. godine i nikad nije bilo ovoliko štete i ovakvog nevremena na području grada Zagreba, rekao je za RTL Danas uzgajivač jagoda Branko Antolković.
Antolkoviću su gotovo svi plastenici uništeni. Pravu štetu, tek će zbrajati, kaže, za dva tjedna. "Porušilo je od 25 tisuća kvadratnih metara plastenika koliko imamo, preko 20 tisuća kvadratnih metara, oko 70 do 80 posto.
Stradale jagode, višnje, šljive..
Nevrijeme je stvorilo probleme voćarima diljem zemlje, kažu iz
Hrvatske voćarske zajednice, te dodaju kako je najveća šteta u
proizvodnji jagoda, no velika je šteta i u rasadničkoj
proizvodinji gdje je došlo do lomljenja sadnica.
Otežana je bila zaštita jagoda, što bi moglo utjecati na razvoj bobičastog voća čija je sezona u jeku. Uz plastenike, lomila su se stabla. Stradale su šljive, trešnje i višnje.
"To se odnosi naročito na šljivike u Lici, na Banovini, čak i u Zagrebu ima jako puno voćara koji su me zvali kojima su uništene trešnje, govori Frane Ivković iz Hrvatske voćarske zajednice.
Jedna od njih je i zagrepčanka Dragica, u čijem je dvorištu vjetar iščupao trešnju staru više od pola stoljeća. "Jako je trešnja lijepa, debela. Obratili smo se kako bi sačuvali ono što je ostalo, ako bi nekako mogli cijepiti, ali moramo čekati do osmog mjeseca, govori zagrepčanka.
Voćari se nadaju da ovakvih neugodnih iznenađenja više neće biti.