Porezna uprava reagirala je priopćenjem na netočne najave u nekim medijima, da se iznajmljivačima uvodi "novi" porez.
"Aktualnim izmjenama Zakona o lokalnim porezima (dalje: ZLP) ne uvodi se novi porez, niti se proširuje ili mijenja način njegove primjene", poručuju iz Porezne uprave.
"Prema odredbama ZLP-a, porez na kuće za odmor je opcijski porez što znači da jedinice lokalne samouprave svojom Odlukom odlučuju uvode li porez na kuće za odmor. Uz donošenje odluke o uvođenju poreza na kuće za odmor, jedinice lokalne samouprave ovlaštene su propisati visinu poreza, u granicama određenim ZLP-om, ovisno o mjestu, starosti, stanju infrastrukture te drugim okolnostima bitnim za korištenje kuće za odmor te nadležno porezno tijelo za utvrđivanje i naplatu poreza", kažu u Poreznoj upravi.
Povećanje gornje granice visine poreza
Pojašnjavaju da se izmjenama Zakona o lokalnim porezima, na zahtjev pojedinih jedinica lokalne samouprave, povećava gornja granica za propisivanje visine ovog poreza te se preciziraju odredbe o utvrđivanju statusa kuće za odmor u slučaju kada se predmetna nekretnina koristi za iznajmljivanje u turizmu.
"Naime, za utvrđivanje obveze poreza na kuće za odmor, kao jednog od oblika poreza na imovinu, bitno je utvrditi radi li se o zgradi ili dijelu zgrade ili stanu koji se koristi povremeno ili sezonski odnosno bitno je utvrditi da predmetna nekretnina nema namjenu trajnog korištenja (za stanovanje vlasnika ili druge osobe ili u drugu trajnu svrhu korištenja). Iznajmljivanje stanova, soba i postelja putnicima i turistima, koje se pruža prema posebnom propisu, je djelatnost koju obavlja fizička osoba te po osnovi djelatnosti za ostvarene prihode od djelatnosti propisana je obveza plaćanja poreza na dohodak prema odredbama Zakona o porezu na dohodak. Ako se djelatnost iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima pruža samo u dijelu kalendarske godine, razvidno je da se takva nekretnina koristi povremeno ili sezonski te bez obzira na obavljanje djelatnosti u predmetnoj nekretnina ista podliježe obvezi plaćanja poreza na kuće za odmor", kažu u Poreznoj upravi.
U čemu je razlika?
Podsjećaju i da su porez na kuće za odmor i porez na dohodak koji plaćaju iznajmljivači porezni oblici koji se utvrđuju neovisno jedan od drugoga, jer se radi o porezima koji se utvrđuju s različitih osnova.
Porez na kuće za odmor utvrđuje se po osnovi vlasništva i načina korištenja određene nekretnine, dok se porez na dohodak utvrđuje po osnovi obavljanja djelatnosti prema ostvarenim prihodima ili po drugom kriteriju.
"Ovakvo tumačenje ovih poreznih oblika proizlazi iz temeljnih postavki oporezivanja utemeljenih na tri stupa (rad, imovina i potrošnja) koje su implementirane u zakonske odredbe o obvezi plaćanja ovih poreza. Porezna uprava na nepromijenjeni način tumači i provodi ove zakonske odredbe od uvođenja ovih poreznih oblika, a što je jasno vidljivo i iz mišljenja na upite poreznih obveznika koje je objavljeno na Internet stranici Porezne uprave", zaključuje Porezna uprava u svom priopćenju.
Na zadatku 'češljanja'
Podsjetimo, iznajmljivači su na svoje adrese počeli dobivati poziv Porezne uprave da dostave PDV, PDV-S i račune s Bookinga.
"Svaki građanin/iznajmljivač, koji ostvaruje dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova, dužan je prijaviti Poreznoj upravi obavljanje turističke djelatnosti te odabrati način oporezivanja, paušalno oporezivanje ili oporezivanje na osnovu poslovnih knjiga. Na prijavljeni ostvareni dohodak obvezan je platiti porez na dohodak i prirez porezu na dohodak na način kako je to utvrđeno poreznim propisima“, pojasnili su iz Porezne uprave za Dalmacija Danas.
S obzirom na to da se određeni broj PDV obveznika ne drže ove obveze, Porezna je na zadatku 'češljanja'.