Tuševi na plaži ne rade, ali turisti ne tuguju. Pijesak, kažu nije problem. Tuširaju se kad se s plaže vrate u svoj smještaj.
"Malo nedostaju tuševi, ali sve je u redu. Naš prijatelj ima vilu ovdje i u njoj smo smješteni, pa je i to razlog zadovoljstva", kaže Cristian iz Slovačke.
"Uopće ne osjetim da nema vode sve ima dobro sad ovdje zatvorili su ove tuševe", tvrdi Damir iz Njemačke.
Istrani su bili štedljivi pa su gostima osigurali uobičajen odmor. Odgovornom potrošnjom uštedjeli su 20% vode što je zaustavilo pooštravanje mjera.
"Pa ja bi rekao da je istarska županija pravovremenim mjerama, donekle nešto i oborinama učinila da se problem vode i vodoopskrbe ne osjeti i da naši gosti u principu imaju sve ono što i zaslužuju imat i što su rezervirali i što im pripada", poručuje Boris Žgomba, predsjednik udruženja hrvatskih putničkih agencija.
Turisti zato bezbrižno uživaju. U suncu, moru, plaži, koktelima.
"Ovo nam je drugi dan, došli smo na plažu danas da vidimo kako je šta je i lijepo je jako, sviđa nam se", kaže Lorena iz Njemačke.
Cijene su nešto više nego prošlih godina, ali za njihov standard, kažu, još su uvijek pristupačne.
"Iznajmili smo apartman na tjedan dana . Stigli smo jučer i platili smo dvije tisuće eura i ja mislim, svi mislimo da je cijena poštena i da nije preskupo", poručuje Sebastian iz Njemačke.
Kao ovdje na plaži tako je i u Njemačkoj. Skupo! Tako da ako želiš piće ili hranu dobiti jeftinije treba otići s plaže u unutrašnjost", kaže Suzanna iz Njemačke.
Ugostitelji će u blagajnu staviti koju kunu više, ali profit neće biti kakav žele zbog velikih troškova.
"Ove dvije godine novog normalnog su nas navikle na nešto drugo tako da šta god bude ove godine će biti rekord za razliku od 2019. nema onog naglog booma koji obično kreće između 15 i 20 sedmog cijela sezona je postojana još od šestog mjeseca", smatra vlasnik bara na plaži, Vedran Bakija.
A to pokazuju brojke u Istri. Prva je ove godine za 2% i u noćenjima i u dolascima premašila 2019.