Pet dana nakon ada sovjetskog drona u Zagrebu, javnost nije dobila odgovore na ključna pitanja. Čini se kako ni neće, barem još neko vrijeme, sudeći prema komunikaciji domaćih vlasti, ali i NATO-a oko ovog slučaja. NATO tvrdi da letjelica koja se srušila u četvrtak navečer na zagrebačkom Jarunu nije bila naoružana, premijer Andrej Plenković tvrdi da je nosila bombu.
“To je jako teško suvislo komentirati. Ovakvi nesporazumi zadnjih mjeseci obilježavali su domaću komunikaciju vrha vlasti… Predsjednik koji je inače notorno brz na okidaču se suzdržao, sad se Vlada našla u diskusiji s vrhom NATO saveza. Još u petak i subotu su razni komentatori uzrujavali javnost da je pala letjelica zastarjela, a nadležni su nas krenuli smirivati pričom o bombi u Zagrebu kod Jaruna koja je pala s neba nakon preleta dvije-tri NATO države, kao da sustavi proturaketne obrane nisu postojali.
Ne bi me čudilo da i s te strane NATO pokušava spustiti loptu na zemlju, a s druge strane, Hrvatska tu dodatno dokazuje postojanje nekakve bombe. Nadajmo se da, ako stvarno dođe do ad hoc ministarskog sastanka NATO-a, da će barem uskladiti priče, dok svi osluškuju bombe i slušaju borbene avione kako u niskom letu nadlijeću Zagreb”, prokomentirao je za N1 vojni analitičar Igor Tabak s portala Obris.
Naglasio je da cijelu situaciju treba razjasniti i smiriti. “Ne zaboravimo da još traje pandemija. Samo jednu državu dalje od nas traje rat čije ćemo posljedice dugo osjećati. U takvom slučaju prilično je jasno da su ljudi ili nervozni ili preplašeni i ne treba dizati tenzije više nego što je potrebno”, poručio je.
Dodao je da su naše institucije još uvijek u mirnodopskom stanju, ali im nedostaje povezanosti i brzine. “Politički PR koji gledamo s Francuskom zadnjih dana nije bio potreban”, rekao je, pojasnivši da se suradnja s Francuskom i SAD-om mogla napraviti s manje buke, čime bi se i pučanstvo primirilo.