Za turiste je otvoren stoljetni rudnik u Raši u Istri. Obnovljen je i otvoren za javnost, a tim povodom svoga nekadašnjeg posla prisjetili su se bivši rudari.
''Bilo je situacija da smo ležeći zarađivali kruh. I ako ne bismo dobro očistili ugalj ispod ramena, morali smo se okretati da bismo se izvukli van'', kazao je za Danas.hr RTL-a bivši rudar Rasim Čaušević.
''Radili smo i na 40 metara. Ti moraš faktički ležati i raditi. Nije baš jednostavno, ali u rudniku smo bili takvi - složni, jedinstveni. Bilo je i zafrkancije. To zavoliš i jednostavno ne možeš više bez toga'', kaže Izudin Fejzić, također bivši rudar.
Po markici znali tko nije izašao iz jame
''Imali smo lampe, a na lampi broj i markica. Kad izađeš iz jame, predaš lampu i uzmeš svoj broj i markicu. Ako netko nije uzeo markicu, onda je za njim potraga jer taj nije izašao iz jame'', prisjeća se Fejzić.
U Raškom rudniku još se može naći ugljena, tog 'crnog zlata' kako su ga zvali prije nafte. To 'crno zlato' prehranilo je mnoge generacije. U najboljim danima, rudnik Raša je zapošljavao više od 10 tisuća rudara. U smjeni je ponekad radilo i 800 ljudi.
Najveća podzemna atrakcija u Hrvatskoj
''Na temeljima ovog rudnika i rudarstva nastala je Raša. Danas se vraćamo tim temeljima koje želimo sada pokazati svima'', kazala je za RTL Danas načelnica općine Raša Gloria Paliska.
Nakon godinu i pol dana radova prohodan je potkop Karlota, koji je spreman ugostiti prve znatiželjnike. Sveukupno je tri kilometra hodnika kroz koje će se moći proći. Prenamjena rudnika u najveću podzemnu hrvatsku atrakciju koštala je općinu Raša 870 tisuća eura, a uređen je i muzej s rudarskom kućom.