FORMU ŽENA SDP-A UPOZORAVA /

Činjenica pred kojom svi okreću glavu: 'Nasilje, pogotovo ono obiteljsko, ogroman je problem u društvu i tiče se svih'

Image
Foto: Shutterstock

Forum žena SDP-a drži da je potrebno još mnogo zakonskih i društvenih promjena kako bi se spriječilo nasilje nad ženama

22.9.2021.
12:59
Shutterstock
VOYO logo

Socijaldemokratski forum žena SDP-a ocijenio je u srijedu da je, unatoč zakonskim izmjenama, potrebno mnogo nužnih promjena u sustavu suzbijanja rodno uvjetovanog nasilja, dodavši da se više ne smije slati poruka da se za nasilje nad ženom ne odgovora i da će se počinitelj izvući.

“Svjedoci smo stalnih situacija i događanja kada se umanjuju kazne počiniteljima i kada se odluke baziraju na olakotnim umjesto otegotnim okolnostima za počinitelja te se time ne može dobiti primjerena kazna za počinjeno nasilje”, poručio je Socijaldemokratski forum žena SDP-a povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SELAK RASPUDIĆ O NASILJU NAD ŽENAMA /

'Kazne za nasilnike većinom su minimalne i gotovo da ih i nema'

Image
SELAK RASPUDIĆ O NASILJU NAD ŽENAMA /

'Kazne za nasilnike većinom su minimalne i gotovo da ih i nema'

Istaknuli su da su vrste olakotnih okolnosti “vrlo često apsurdne”, što sigurno nije jasna poruka nulte tolerancije. “Ako bi se pak počinitelji nasilja izložili najstrožim kaznama (tzv. zakonskim maksimumima), poslala bi se jasnija društvena poruka, a počinitelje bi se učinkovitije odvraćalo od ponovnog počinjenja djela”, upozoravaju.

Potrebno je još promjena

Ocijenili su da su novim izmjenama Kaznenog zakona i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji donesena poboljšanja. Iako smatraju da su njima otklonjeni neki značajni nedostaci u području učinkovitijeg suzbijanja rodno utemeljenog nasilja, kažu da je potrebno još mnogo nužnih promjena u cjelokupnom sustavu, posebice u sustavu prevencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovoj zemlji treba dugoročno i sustavno proračunsko financiranje nezavisnih usluga za podršku ženama žrtvama nasilja u zajednici. Osnivanje i financiranje skloništa i savjetovališta u regijama i sredinama gdje ih nema i to kroz suradnju sa specijaliziranim organizacijama”, kažu.

Poručuju da će se nastaviti snažno zalagati da se kroz građanski odgoj uči djecu i mlade toleranciji i nenasilju, a inzistirat će na edukaciji onih koji primjenjuju zakone i propise te tako utječu na sudbine žrtava, a i na slanje društvenih poruka.

“Nasilje, pogotovo ono obiteljsko, ogroman je problem u društvu. Ono nije samo problem jedne obitelji, to je društveni i politički problem i tiče se svih aktera društvene zajednice. Nema opravdanja za nečinjenje i zatvaranje očiju nad nasiljem bilo koje vrste, jer nitko ne smije trpjeti”, ističu.

Muškarci nasilnici, a žene žrtve

Dodaju i da je, prema podacima MUP-a, od početka godine do 31. kolovoza zabilježeno 5522 počinitelja prekršaja nasilja u obitelji, od kojih su 77 posto počinitelji bili muškarci, dok su u istom razdoblju evidentirane 6333 žrtve prekršaja nasilja u obitelji, a 63,8 posto žrtava bile su žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozoravaju i da je od 1153 žrtava kaznenih djela nasilja u obitelji, njih 86 posto bile žene, kao i da je u prvih osam mjeseci u odnosu na prošlu godinu, porastao broj silovanja u Hrvatskoj, što zabrinjava i ukazuje na nastavak negativnog trenda.

Podsjećaju da se Nacionalni dan protiv nasilja nad ženama obilježava se u znak sjećanja na ubojstva koja su se dogodila 22. rujna 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu suprug ubio suprugu, sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo