Hrvatski sabor u srijedu je, na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, minutom šutnje odao počast svim ženama žrtvama nasilja. "Na ovaj dan sjećamo se i svih drugih žena koje su nasilno izgubile svoje živote“, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković, podsjetivši da je odlukom Sabora 22. rujna proglašen Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, u znak sjećanja na ubojstvo koje se dogodilo 22. rujna 1999. godine.
Tada je, na ročištu tijekom brakorazvodne parnice na zagrebačkom Općinskom sudu, Mato Oraškić usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić i njenu odvjetnicu Hajru Prohić, te sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Sanju Cvetković.
"Obilježavanjem ovoga Dana želimo dodatno senzibilizirati javnost i ukazati na ovaj društveni problem, te poslati jasnu poruku o nultoj stopi tolerancije prema nasilju i važnosti zaštite žrtava i kažnjavanja nasilnika", rekao je Jandroković.
Prepoznavanje i prijavljivanje nasilja
Poseban naglasak, istaknuo je, treba staviti na važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja. "Zločin od 22. rujna 1999. trajno nas obvezuje da moramo biti glasni u osudi nasilja, a mlađim generacijama ostaviti tolerantnije društvo", poručila je Ljubica Maksimčuk (HDZ), upozoravajući kako je nasilje nad ženama i djevojkama jedno je od najraširenijih na svijetu i kako često ostane neprijavljeno.
Ova Vlada odlučna je u borbi protiv svih vrsta nasilja, kazala je zastupnica, upućujući na važnost edukacije i prevencije od najmlađih dana na nultu stopu tolerancije na nasilje.
I Ivana Posavec Krivec (SDP) poručuje kako obilježavanje Nacionalnog dana mora za cilj imati osvješćivanje i senzibiliziranje javnosti o problemu nasilja, kako se mora poslati poruku o nultoj toleranciji za nasilje. Bilo bi, kaže, dobro da uvedemo građanski odgoj, da od najmlađih dana učimo da nasilje ne može biti tolerirano.
Miletićeva oštra poruka
Osudi nasilja nad ženama priključio se i Most. "Nema ništa jadnije nego kada muškarac digne ruku na ženu, nema ništa jadnije od muškarca koji izvrši bilo koji oblik nasilja nad ženom, najjadniji muškarci u svemiru, mladići i muževi, su oni koji dignu ruku na djevojku ili ženu", naglasio je Marin Miletić.
Podsjetio je kako je nasilje nad ženama prisutno u svim društvima, a poseban je problem nizak broj prijava za nasilje, razloga za to je puno. Seksualno nasilje ubraja se u najmanje prijavljivanje zločine, na jedno prijavljeno silovanje dolazi čak 15 do 20 neprijavljenih, upozorio je.
'Nasilje se nije smanjilo'
Hrvoje Zekanović (HS) podsjetio je kako je Hrvatska u travnju 2018. usvojila "famoznu“ Istanbulsku konvenciju, kako je premijer Andrej Plenković tada uvjeravao kako će se smanjiti nasilje u obitelji, nad ženama. "Međutim, lagao je, nije s smanjilo, čak se i povećalo, nasilja nad ženama u obitelji, ima više“, kazao je, ustvrdivši i kako Konvencija ne govori o zaštiti od nasilja, nego o nečem drugom.
"Ljudska vrsta dijeli se na dva spola, muški i ženski, ali se ne dijeli na dva roda, rod je nešto fluidno, podložno promjenama kad vam, padne na pamet i o tome govori Istanbulska konvencija, ne o zaštiti od nasilja“, kazao je.