STIŽE POMOĆ - VAUČERI, NIŽI PDV... /

Energetičar uz brojne opaske podržao paket mjera, ima i svoj prijedlog, ali i loše vijesti: 'Ljudima se to mora reći...'

Image
Foto: PIXSELL

'Trajno rješenje je ujednačavanje cijena energenata za građane i industriju i navikavanje građana na osjetno skuplju energiju. Ljudima se to mora reći', kaže Igor Grozdanić

15.2.2022.
7:01
PIXSELL
VOYO logo

Vlada će ovoga tjedna, najvjerojatnije u srijedu, predstaviti grozničavo iščekivani paket mjera za ublažavanje posljedica drastičnog rasta cijena energenata, u prvom redu prirodnog plina. Do javnosti je već doprlo koje mjere će biti u tom paketu, a i sami predstavnici Vlade već su ih najavljivali otkako je inflacija uzela maha, a tržišne cijene energenata eksplodirale.

Vladin paket trebao bi, kako je to u nedjelju objavio RTL, ići u tri smjera. Prvi je povećanje iznosa vaučera za plaćanje energenata, namijenjenih najsiromašnijim građanima te proširenje broja korisnika istih. Druga mjera je smanjenje stope PDV-a na prirodni plin. I treće - opskrbljivači energentima, koji su u državnom vlasništvu, morat će se odreći dijela zarade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PROCURILE SU VLADINE MJERE POMOĆI /

Hoćemo li moći preživjeti nakon što se plate režije? Prosudite sami, poznati su neki detalji

Image
PROCURILE SU VLADINE MJERE POMOĆI /

Hoćemo li moći preživjeti nakon što se plate režije? Prosudite sami, poznati su neki detalji

Koliko je građana energetski siromašno?

Iznos vaučera sada je 200 kuna, a PDV na prirodni plin je maksimalnih 25 posto. Navodno u Vladi još važu hoće li biti smanjen na 13 ili na pet posto. Za komentar ovih mjera koje su, napominjemo, još uvijek neslužbene, ali su na tragu onoga što su ranije govorili premijer Andrej Plenković i njegovi ministri iz nadležnih resora, zamolili smo energetičara Igora Grozdanića. On podržava sve tri spomenute mjere, a za svaku je dao posve konkretnu opasku i vlastiti prijedlog.

''Osobno sam predlagao da se iznos vaučera podigne na 400, ako ne i 500 kuna, jer većina država EU-a svojim građanima daje vaučere u iznosu od 100 do 150 eura. Važno je i da se točno utvrdi koliko je naših građana energetski siromašno'', kaže Grozdanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za primjer nudi Italiju koja je od srpnja prošle godine potrošila osam milijardi eura kako bi ublažila posljedice poskupljenja električne energije, a PDV na plin za kućanstva i industriju smanjila je tada na pet posto do ožujka ove godine. Nizozemska je, kaže, smanjila porez na energiju što je rezultiralo otprilike 400 eura nižim troškovima kućanstava.

'Ljudima treba reći da nema više jeftine energije'

Ipak, Grozdanić naglašava da vaučeri ne bi smjeli biti trajno rješenje.

''Trajno rješenje su novi modeli energetske politike prema građanima i industriji. A to znači ujednačavanje cijena energenata za građane i industriju i navikavanje građana na osjetno skuplju energiju. Nema više jeftine energije, ljudima se to mora reći'', kazao je Grozdanić.

Što se tiče smanjenja PDV-a za plin i električnu energiju, Grozdanić kaže kako je to dobro rješenje, ali da ne smije postati trajno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Predlažem da se PDV i za plin i za struju smanji na pet posto. Za prirodni plin možda čak i nula posto, ali na najviše šest mjeseci. To mora biti konkretna i vremenski ograničena mjera, jer ni država ne smije izgubiti dio svojih prihoda'', objašnjava.

'Svaka mjera treba biti vremenski ograničena'

Što se tiče moguće mjere prema kojoj bi se opskrbljivači energentima u državnom vlasništvu odrekli dijela zarade, Grozdanić je smatra dobrom, ali također sa zadrškom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''To nikako ne smije biti krajnja mjera, jer i opskrbljivači imaju definiran svoj posao, a to nije socijalna politika cijena. I ta bi mjera morala biti strogo kontrolirana i vremenski ograničena'', kaže.

Kao poseban problem ističe činjenicu da je Hrvatska među malobrojnim zemljama u Europskoj uniji gdje su razlike u cijeni energenata za gospodarstvo i za kućanstva ogromne, a na štetu gospodarstva. Pa opet spominje primjer Nizozemske.

'Ako se ne pomogne poduzetnicima, inflacija će jako rasti'

''Nizozemska je izdvojila oko 500 milijuna eura za kompenzaciju malim i srednjim tvrtkama pa mislim da bi i naša Vlada morala sjesti za stol i razgovarati s predstavnicima malih i srednjih tvrtki - kroz njihove strukovne udruge poput HUP-a i Glasa poduzetnika - da bi se vidjelo kako kompenzirati ovakve udare. I poduzetništvo i industrija su na udaru, a ako se to ne kompenzira, inflacija će jako rasti'', upozorio je Grozdanić.

Na koncu je i treći put naveo Nizozemsku kao primjer koji treba poslužiti kao uzor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Nizozemska puno ulaže u bolju izolaciju stanova i kuća, a mislim da mi imamo dobar Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji bi upravo sada trebao pokrenuti programe za jačanje izolacije kuća i stanova i za obnovu fasada kako bi se smanjila potrošnja energije. Nizozemci po tom pitanju rade nabolje stvari, Španjolci isto'', rekao je na kraju Grozdanić.

fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo