Optimistične vijesti o cjepivu protiv koronavirusa jučer su odjeknule u javnosti obišle svijet te je novu nadu borbi protiv Covida dao američki Pfizer i njemački BioNTech. Njihovo cjepivo, izvijestili su, uskoro bi moglo izaći na tržište pa ponuditi zaštitu veću od 90 posto. Već za 10-ak dana, Američka agencija za hranu i lijeko (FDA) mogla bi dobiti njihov zahtjev za registraciju glasničkog cjepiva protiv koronavirusa koje je potpuno utemeljeno na biotehnologiji.
Prva privremena analiza učinkovitosti, koju je prije nekoliko dana proveo vanjski neovisni Odbor za nadzor podataka (DMC) provedena je na rezultatu treće faze kliničkog ispitivanja ovog cjepiva. U nju je bilo uključeno 43.538 osoba. U istraživanju su, nakon cijepljenja, potvrđena 94 slučaja Covida kod ispitanika. No, analiza zaražavanja je potvrdila da su uglavnom zaraženi oni koji su dobili placebo. Ono što se pokazalo jest da je učinkovitost cjepiva veća od 90 posto čak sedam dana nakon druge primljene doze. Kako prenosi Jutarnji list, to znači da se zaštita postiže 28 dana nakon početka cijepljenja.
Ipak, iz dvije tvrtke poručuju da i dalje nastavljaju pratiti djelotvornost cjepiva te da ona može varirati, baš poput podataka o mogućim sigurnosnim problemima.
'DANAS JE VELIKI DAN ZA ZNANOST I ČOVJEČANSTVO!' Tvrde da je njihovo cjepivo učinkovito u čak 90 posto slučajeva!
Konačno stiže rješenje zdravstvene krize?
Dr. Bojan Polić, imunolog s riječkog Medicinskog fakulteta, ističe da su ovo obećavajući rezultati, no da valja biti oprezan dok se cjepivo ne završi.
"Naime, premda se radi o više od 40.000 ispitanika, to je za konačni zaključak još uvijek mali broj onih koji su cjepivo dobili, ali svakako ulijeva optimizam da bismo konačno mogli doći do rješenja za ovu zdravstvenu krizu", govori dr. Polić za Jutarnji list.
14.08.2020.,. .Zagreb . Ilustracija za cjepivo protiv koronavirusa. Velike svjetske farmaceutske kompanije ( GSK, Pfizer, Sanofi,Astrazenica, Valneva,Sanofi,BioNTech ) koje su vec u 3. fazi klinickih ispitivanja cjepiva za COVID 19. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Predsjednik i izvršni direktor tvrtke Pfizer, dr. Albert Bourla, navodi da je vijest o cjepivu sjajna za znanost i čovječanstvo. Rekao je da niz rezultata njihova ispitivanja protiv Covida-19 u trećoj fazi daje početne dokaze o njegovoj sposobnosti da spriječi koronavirus te pomogne u zaustavljanju globalne zdravstvene krize.
"Prva privremena analiza naše globalne studije faze 3 pruža dokaze da cjepivo može učinkovito spriječiti covid-19. Ovo je pobjeda za inovacije, znanost i globalnu suradnju. Kad smo krenuli na ovo 'putovanje' prije 10 mjeseci, upravo je ovaj rezultat bio cilj koji smo željeli postići. Pogotovo danas, dok smo svi usred drugog vala i mnogi od nas u blokadi, još više cijenimo koliko je važna ova prekretnica na našem putu prema okončanju ove pandemije i da svi povratimo osjećaj normalnosti. Nastavit ćemo prikupljati daljnje podatke dok se liječenje nastavlja upisivati na konačnu analizu planiranu kad se ukupno prikupe 164 potvrđena slučaja covida-19. Želio bih zahvaliti svima koji su pridonijeli da se ovo važno postignuće omogući", kazao je profesor Ugur Sahin, suosnivač i izvršni direktor tvrtke BioNTech.
Primorac: 'Ova vijest vratila je optimizam među ljude'
Profesor Dragan Primorac, znanstvenik i član Znanstvenog savjeta Vlade, rekao je za HRT-ov Dnevnik da je vijest o cjepivu protiv korone vratila optimizam među ljude.
"Dobre vijesti idu i s drugim cjepivima, sad ih je 11 u trećoj fazi kliničkih istraživanja, a ova vijest je na poseban način vratila optimizam među ljude. Riječ je o velikom broju ispitanika, više od 43.000. Vrlo je zanimljivo da je ovo prvo cjepivo koje je dobilo dozvolu američkih tijela za testiranje i na populaciji djece u dobi od 12 godina. Kao znanstvenik, rekao bih da je ova učinkovitost sjajna. Naravno, oprez uvijek postoji, želim vidjeti i detaljne znanstvene rezultate", komentirao je Primorac za HRT.
Znanstvenik dodaje da ga sretnim čini što američki monitoring committee tijekom praćenja ove studije nije prijavio niti jedan značajni štetni učinak cjepiva.
O kakvom je cjepivu riječ?
Cjepivo nazvano BNT162b2 treću fazu kliničkog ispitivanja počelo je 27. srpnja te je do danas u njega uključeno 43.538 sudionika. Do 8. studenog drugu dozu cjepiva primilo je 38.955 osoba. Radi se o oko 42 posto sudionika iz raznih zemalja te 30 posto američkih različitih rasa, što znači da imaju raznoliko etničko podrijetlo što je i potrebno da bi se dokazalo da cjepivo djeluje kod svih.
Riječ je o mRNK cjepivu koje sadrži sintetičku verziju RNK, što virus inače koristi za stvaranje proteina. Ono što mRNK omogućava koronavirusu jest da "spike" protein probije stanice u organizmu. Cjepivo možda nema dovoljno genetskih podataka za proizvodnju virusnih proteina, no ima toliko da zavara imunološki sustav. Tada on počinje proizvoditi antitijela protiv korone pa štiti ljudskih organizam od bolesti.
Dakle, ovo cjepivo nema umrtvljen ni oslabljen koronavirus, kako imaju druga cjepiva koja potiču organizam na stvaranje antitijela. Plan tvrtki je proizvesti 50 milijuna doza glasničkog cjepiva u 2020. godini. Kako navodi Jutarnji list, tijekom iduće godine planira se proizvesti 1,3 milijarde doza cjepiva u novim pogonima sagrađenim tijekom pandemije.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.