Nekada su memorijske kartice i uređaji s 4 gigabajta prostora za slike audio i video datoteke smatrani 'ogromnima'. Mogućnost da se u mobitelu skladišti stotine pjesama, tisuće fotografija (doduše, niske rezolucije) i video klipovi smatrana je izuzetnim tehnološkim napretkom.
Samo desetljeće kasnije, mnogim korisnicima nije više dovoljno ni 512 gigabajta. Razlog je jednostavan - unaprjeđenje operativnih sistema samog uređaja, oni lako zauzimaju oko 70-ak gigabajta. Dodajmo na to i brojne aplikacije koje korisnik naknadno instalira (od kojih društvene mreže zauzimaju najviše prostora), video igre, te veliki broj fotografija i video zapisa, i odjednom se relativno nov uređaj napuni podacima.
Također, današnji uređaji imaju i daleko naprednije kamere - 50 megapiksela je danas standard, iako mnogi uređaji imaju i kamere sa 100 i više megapiksela. Kada se na to doda i 4K, ili čak 8K rezolucija video snimki, jasno je da se bez 512 gigabajta (i barem još toliko prostora na memorijskoj kartici) jednostavno - ne može. Novi pametni telefoni također omogućavaju i snimanje fotografija u RAW formatu, koji zauzima daleko više prostora od 'običnih' fotograafija koje su najčešće u JPEG formatu. Novi iPhone modeli iz Applea također omogućavaju i snimanje video zapisa u 'filmskom' formatu (CinemaRaw) koji je kasnije moguće dalje obrađivati u softveru za video montažu.
Očekuje se i da će uskoro 1 TB (terabajt) prostora za podatke postati standard u većini novih uređaja, i to ne samo zbog multimedijalnih sadržaja. Naime, i Google i Apple žele, u narednim godinama glavni fokus u svojim operativnim sistemima (Android i iOS), staviti na potpuno nove opcije 'digitalnog pratitelja' (smart co-pilot) iza kojih će se 'u pozadini' nalaziti napredni algoritmi za umjetnu inteligenciju (Ai algorithm). Ovi Ai-algoritmi će koristiti i mnogo više profesorske snage, radne memorije uređaja, kao i prostora za skladištenje podataka u odnosu na današnje aplikacije koje se preuzimaju s aplikacija Play Store ili App Store.
POGLEDAJTE VIDEO: Drastičan porast nasilja među djecom, najviše putem aplikacija. 'Važno je da roditelji pregledavaju njihove mobitele'