Posljednjih nekoliko dana bilo je puno govora o tenkovima Leopard njemačke proizvodnje i hoće li ih savezničke zemlje moći poslati u Ukrajinu bez izravnog dopuštenja. Novi njemački ministar obrane rekao je da je zemlja "spremna brzo krenuti po tom pitanju ako se postigne sporazum sa saveznicima". No, kad se podvuče crta, Njemačka je odbila poslati moćne Leoparde.
"Njemačka vlada još nije pristala na ukrajinski zahtjev za tenkovima Leopard 2. Danas ne možemo reći kada će odluka (o potencijalnom slanju Leoparda) biti donesena i kako će to točno izgledati. Nema međunarodnog dogovora po tom pitanju", rekao je novi njemački ministar obrane Boris Pistorius koji je se u zračnoj bazi Ramstein sastao s predstavnicima NATO saveza i ministarima obrane.
"Moraju se pažljivo odvagnuti svi razlozi za i protiv", rekao je Pistorius, dodajući da se o tom pitanju razgovaralo u petak, ali da odluka nije donesena. Pistorius nije rekao koji se saveznici, ako ih ima, ne slažu s isporukom tenkova, niti je iznio pojedinosti o tome što vidi kao prednosti i mane takve politike.
Strahuju od krađe tehnologije?
Čini se da vlada kancelara Olafa Scholza oklijeva odobriti izvoz tenkova iz straha da ne isprovocira Rusiju. Neki zapadni dužnosnici također su istaknuli zabrinutost da bi Rusija mogla zarobiti napredno zapadno oružje i ukrasti njegovu tehnologiju.
Saveznici već dulje vrijeme preklinju Njemačku da donese pozitivnu odluku o slanju Leoparda Ukrajini, kako onih iz svojih zaliha, tako i onih koje pripadaju drugim državama. Naime, iako i brojne druge članice NATO saveza posjeduju Leoparde i spremne su ih donirati Ukrajini, za taj potez moraju prvo dobiti dozvolu Berlina, jer Njemačka odlučuje o prodaji oružja proizvedenoj u toj zemlji trećim državama.
"Ovo je presudan trenutak. Rusija se regrupira, regrutira nove vojnike i pokušava se naoružati. Ovo nije trenutak da usporimo, nego da zagrabimo još dublje", kazao je američki ministar obrane Lloyd Austin na otvaranju sastanka u Ramsteinu.
Kako ide rat u Ukrajini, tenkovi će vjerojatno postati iznimno važni. Ukrajina kaže da na proljeće dolazi velika ruska ofenziva, koja bi u bitku mogla baciti još pola milijuna ruskih vojnika. U kopnenim ratovima koji uključuju velike pješačke ofenzive, tenk može učiniti veliku razliku, a urednik Sky Newsa za međunarodna pitanja Dominic Waghorn odgovara na ključna pitanja oko uloge tenkova kao i zašto je baš Njemačka pod povećalom.
Nisu li stručnjaci govorili da je ovaj rat učinio tenk zastarjelim?
Jesu, ali to je bila starija vrsta tenkova koje su koristile i Ukrajina i Rusija. Konketno, T-tenkovi sovjetske proizvodnje od T-64 pa sve do T-90, broj koji općenito označava godinu kada je tenk prvi put ušao u službu. Zapadno isporučeno protutenkovsko oružje u kombinaciji s ukrajinskim promatračima pomoću bespilotnih letjelica uništilo je više od 1500 njih na ruskoj strani.
Zašto Ukrajinci od Zapada traže još tenkova?
Ukrajinci imaju puno tenkova, ali i to su T-tenkovi, uglavnom T-64 i T-72, stari i ranjivi na ruski napad. Za odbijanje proljetne ruske ofenzive potrebni su moderni borbeni tenkovi koji su daleko bolje zaštićeni, brži i ubojitiji. A trebaju ih i ako se žele probiti kroz dobro ukopane ruske snage i povratiti zemlju koju su zauzeli ruski okupatori.
Što točno Ukrajinci traže?
Najbolji tenk za Ukrajinu bio bi Leopard 2 njemačke proizvodnje. Tenkovi se ocjenjuju prema njihovoj sposobnosti da pogode druge ciljeve i njihovoj otpornosti na napad. Leopard 2 kreće se brzo, ima vrhunsko ciljanje i dobro je zaštićen oklopom. Također, što je ključno, njega koristi 14 europskih zemalja tako da su rezervni dijelovi široko dostupni.
Zar ne žele tenkove Challenger koje Britanci šalju?
Challenger je možda vrlo sposoban tenk, ali UK ih može poslati samo desetak. Ukrajina želi 300 tenkova. Stručnjaci kažu da će to biti dovoljno da napravi razliku ako dobije 100. Britanija ih uglavnom nudi kao katalizator za uvjeravanje Nijemaca i drugih da pošalju vlastite borbene tenkove.
Djeluje li takvo uvjeravanje?
Ne još. Njemačka je oklijevala poslati tenkove, ali i dati dopuštenje drugim zemljama da ih pošalju umjesto njih. Kaže da bi se to promijenilo ako i Amerikanci pošalju svoje tenkove Abrams.
Jesu li američki tenkovi Abrams bolji?
To je kao da kupujete polovni auto. Važni su rezervni dijelovi i dostupnost servisa. Sveprisutnost Leoparda u Europi daje mu prednost u oba odjela. Abrams M1 također gubi bodove na potrošnji goriva u odnosu na njemačkog rivala, a nedostatak goriva je važan problem.
Hoće li SAD ipak poslati nekoliko njih da potaknu Nijemce da oslobode Leoparde?
Kako stvari stoje, ne. Čini se da žele da Europljani učine više kako bi podržali Ukrajinu. Također su zabrinuti da bi slanje Abramsa značilo da glavni ofenzivni kapacitet Ukrajine opskrbljuje Amerika i da bi to eskaliralo rat. obzirom na tvrdnje ruske propagande da se ovaj rat bori protiv agresije SAD-a.
Što ako Ukrajina ne dobije tenkove koje želi?
Ruski ratni vođa Josip Staljin jednom je rekao da "kvantitet ima vlastitu kvalitetu". Rusija mobilizira stotine tisuća vojnika koji se vjerojatno pripremaju za veliku ofenzivu u proljeće. Ukrajinski zapovjednici kažu da će zapadni tenkovi biti presudni za odbijanje te prijetnje, a s tim se slažu i mnogi vojni stručnjaci. No trebaju ih uskoro ako žele imati dovoljno vremena trenirati na njima i učinkovito ih upotrijebiti za otklanjanje ruske prijetnje.