U posljednje vrijeme je povećan pritisak na saveznoga kancelara Scholza da dopusti isporuku tenkova „Leopard 2“ Ukrajini, piše DW. Sad bi se to navodno moglo dogoditi, ako i SAD isporuči tenkove. Pentagon je reagirao suzdržano.
Prema pisanju više medija njemački savezni kancelar Olaf Scholz je sad navodno spreman odobriti isporuku tenkova „Leopard 2" Ukrajini. Ali, on očito za to postavlja jedan uvjet. Po informacijama novina Süddeutsche Zeitung Scholz je u telefonskom razgovoru s američkim predsjednikom Joeom Bidenom dao na znanje da Njemačka može isporučiti tenkove „Leopard 2" ako i Sjedinjene Države stave Ukrajini na raspolaganje svoje tenkove tipa „Abrams". U razgovoru vođenom ovog utorka Biden se navodno nije jasno očitovao o američkom stajalištu.
I njemačke novine Bild javljaju, pozivajući se na vladine krugove, da je Scholz spreman odobriti i njemačke isporuke „Leoparda 2" i dopustiti da partneri unutar NATO-a Ukrajini pošalju te tenkove proizvedene u Njemačkoj, ako SAD ispuni navedeni uvjet.
Prema tom izvještaju Scholzu je stalo do toga da Europa i SAD samo zajedno isporučuju Ukrajini borbene tenkove, kako ruski predsjednik Vladimir Putin ne bi mogao praviti razdor unutar NATO-a. Taj argument je Scholz već ranije naveo kao obrazloženje za svoje odugovlačenje.
Pentagon: dosad nije predviđena isporuka 'Abramsa'
Iz Pentagona je sinoć stigla suzdržana reakcija. Rečeno je da oni još nisu spremni Ukrajini poslati tenkove tipa „Abrams". Državni tajnik u američkom ministarstvu obrane Colin Kahl izjavio je da je tenk „Abrams" vrlo komplicirano oružje, da je ono skupo i zahtijeva tešku izobrazbu te da svojim turbo-pogonom troši jako puno goriva. „To za održavanje nije najjednostavniji sustav."
Američki ministar obrane Lloyd Austin ne želi isporučiti Ukrajincima oružje „koje oni ne mogu popraviti, koje ne mogu održavati i koje si dugoročno ne mogu priuštiti, jer to nije korisno", rekao je dalje Kahl. „Ne radi se o ciklusu vijesti ili o tomu što je simbolički vrijedno, nego o tomu što Ukrajini stvarno pomaže na bojnom polju." Istovremeno Kahl nije potpuno isključio da bi SAD u budućnosti Ukrajini mogao isporučiti tenkove „Abrams".
Iz kancelarovog ureda se nisu oglasili
Kancelarov ured nije htio komentirati medijske napise. Savezni kancelar Scholz u raspravama o isporukama oružja od početka rata prije gotovo godinu dana stalno naglašava da Njemačka neće činiti nikakve solo-akcije nego da će kod važnih koraka uvijek svoje odluke prisno dogovarati s partnerima, osobito s SAD-om i Francuskom. U jednom govoru u Davosu Scholz nije dao naslutiti nikakvu tendenciju. Na Svjetskom gospodarskom forumu kancelar se nije izjasnio o mogućoj isporuci tenkova „Leopard 2".
Njemačka odlučuje o isporuci
U svijetu ima 20 zemalja koje posjeduju moderne tenkove „Leopard 2" proizvedene u Njemačkoj. Svaku prodaju ili poklanjanje nekoj trećoj zemlji mora odobriti Njemačka. To je u pravilo tako zapisano u kupoprodajnim ugovorima. „Leopard 2" se smatra jednim od najboljih tenkova na svijetu. Ukrajinci bi njime htjeli probijati neprijateljske linije koje se u posljednje vrijeme uglavnom ne pomiču.
Stoltenberg obećao Ukrajini teško naoružanje
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg ranije je najavio da će Ukrajina za borbu protiv Rusije dobiti teško naoružanje. To bi trebalo biti objavljeno na susretu Kontaktne skupine za Ukrajinu koji se ovog petka održava u američkoj vojnoj bazi Ramstein na jugozapadu Njemačke. Poruka je da će biti „više dalekosežne potpore, teškog naoružanja i više modernog naoružanja", rekao je Stoltenberg na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu.
Hoće li biti objavljena isporuka tenkova „Leopard 2" Stoltenberg nije rekao. Moguće je da Stoltenberg misli prije svega na činjenicu da Velika Britanija namjerava Ukrajini isporučiti 14 borbenih tenkova tipa „Challenger 2".
Isporuka naoružanja kao 'put prema miru'
Stoltenberg je ukazao na to da bi i za NATO bilo opasno da Putin pobijedi u ovom ratu. Onda bi drugi autoritarni vladari dobili poruku da brutalnom silom mogu dobiti ono što žele. „Time bi svijet postao opasniji, a mi ranjiviji."
Isporuke oružja su u ovom slučaju put prema miru, rekao je Stoltenberg. Jedini put prema mirovnom sporazumu je uvjeriti Putina da na bojnom polju ne može pobijediti, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.