Iako je Turska rekla da ne želi spriječiti Finsku i Švedsku da se pridruže NATO-u, ako podnesu zahtjev, naglasila je također da će trebati vremena za razmatranje njihovih zahtjeva. Macrin Zaborowski, direktor politike za budućnost sigurnosnog programa u GLOBSEC-u, objasnio je situaciju za Sky News rekavši da prigovori iz Turske nisu nešto novo.
"U prošlosti je Turska koristila takve prilike da se istakne, testira i traži određene ustupke u zamjenu za svoju podršku. Kada je bivši glavni tajnik NATO-a Anders Rasmussen biran i nominiran za tu poziciju, Turska se također usprotivila, navodeći da je gospodin Rasmussen kritizirao nastojanja Turske za pridruživanje EU", rekao je.
“Ova stvar je riješena, a Turska je dobila nekoliko visokih pozicija u strukturama NATO-a. Tako da mislim da je ono što ovdje vidimo pregovaračka taktika kojom Turska želi dobiti bolji dogovor od onoga što već ima u NATO-u."
Finska će podnijeti zahtjev
Finski predsjednik Sauli Niinisto potvrdio je u nedjelju da će njegova zemlja službeno podnijeti zahtjev za članstvo u NATO savezu, javlja BBC.
Govoreći zajedno s predsjednikom u Helsinkiju, finska premijerka Sanna Marin rekla je kako se nada da će parlament potvrditi odluku o podnošenju zahtjeva za pridruživanje NATO-u u sljedećih nekoliko dana.
Ona je izjavila da su oboje bili u bliskom kontaktu sa zemljama članicama NATO-a i da im sam NATO zahvaljuje na dosadašnjoj potpori. "U Finskoj je još pred nama parlamentarni proces, ali vjerujem da će parlament odlučno i odgovorno raspravljati o ovoj povijesnoj odluci", rekla je premijerka.
Situaciju s ratom u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.