- 81. je dan rata u Ukrajini
- Rusija izgubila bitku za Harkiv
- Rusija je 'vjerojatno' izgubila trećinu kopnenih vojnika od početka rata
- Finska će podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u
- Rusija je bacila fosforne bombe na čeličanu Azovstalj u Mariupolju
PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:
Nova analiza i karta rata u Ukrajini
22.45 - Institut za proučavanje rata objavio je novu analizu i kartu sukoba u Ukrajini.
"Ukrajinsko uništavanje značajnih elemenata ruske motorizirane brigade koja je 11. svibnja pokušala prijeći pontonski most preko rijeke Siverski Donjec šokiralo je istaknute ruske vojne blogere i analitičare. Počeli su komentirati nesposobnost ruske vojske sa stotinama tisuća sljedbenika. Pokušaj prijelaza rijeke pokazao je zapanjujući nedostatak taktičkog smisla jer satelitske slike pokazuju uništena ruska vozila skupljena na oba kraja razrušenog mosta.
Prema ukrajinskim dužnosnicima, njihove snage će vjerojatno provesti protuofenzivne operacije kako bi istjerale Ruse iz okolice Izjuma. Ranije smo primijetili da je ruska topnička vatra usmjerena na zapad iz okolice Izjuma vjerojatnije imala za cilj ometanje takve protuofenzive.
Ruske snage nastavile su s povlačenjem iz Harkivske oblasti, ali će vjerojatno nastojati zadržati liniju istočno od Vovčanska kako bi osigurale kopnenu komunikacijsku liniju (GLOC) koja ide od Belgoroda preko Vovčanska do Izjuma.
Teren na ovom području općenito pogoduje Ukrajini, a Rusi imaju i druge GLOC-ove kojima mogu opskrbiti Izjum, tako da Ukrajinci u ovom trenutku možda neće pokušavati napredovati mnogo dalje na istok. Ukrajinski branitelji nastavili su se boriti u tvornici Azovstal u Mariupolju unatoč strašnim uvjetima i ruskim napadima", stoji u analizi.
Ukrajinske postrojbe stigle na granicu s Rusijom
22.38 - Već se zna da Rusi imaju puno problema u Ukrajini. Poznato je i da se povlače iz okolice Harkiva. To dokazuje i snimka 127. brigade teritorijalne obrane koja je bez većih problema stigla na granicu s Rusijom u Harkivskoj regiji te je i označila.
Ima poginulih i ranjenih u Donjecku, Ukrajina gubi kontrolu nad Luhanskom
22.00 - Glasnogovornica predsjednika Ukrajine, Julija Mendel potvrdila je kako je tijekom dana u ruskim napadima na regiju Donjeck poginulo troje, a ozlijeđeno 13 osoba: Dodala je kako je pod ukrajinskom kontrolom samo 10 posto regije Luhansk.
Rusija šalje 2500 rezervista u Ukrajinu
19.58 - Rusija planira poslati do 2500 rezervista u rat u Ukrajini, koji su sada obučeni u centrima za obuku u regijama Voronjež, Belgorod i Rostov, objavio je Glavni stožer ukrajinske vojske.
Ukrajinci: Rusija pretrpjela značajne gubitke u ljudstvu i opremi
19.55 - Ukrajinska vojska tvrdi da su ruske jedinice "pretpjele značajne gubitke u ljudstvu i opremi" u pokušajima napredovanja prema zapadu do granica Luganske i Donjecke regije, izjavio je glasnogovornik Glavnog stožera Oružanih snaga.
"U nekim područjima, popunjenost ruskih postrojbi, kao posljedica neprijateljstava, manja je od 20 posto", izvijestio je večeras Glavni stožer oružanih snaga Ukrajine.
"U smjeru Popasne, zbog velikih gubitaka i nemogućnosti samostalnog djelovanja, zračno-desantne postrojbe oružanih snaga Ruske Federacije udružuju se s predstavnicima ruskih privatnih vojnih tvrtki za daljnje djelovanje", rekao je Oleksandr Štupun, glasnogovornik Glavnog stožera, prenosi CNN.
Ruševine Popasne pale su u ruke ruskih snaga ranije ovog mjeseca, ali čini se da su od tada zauzele malo područje. Rusi se također nekoliko tjedana pokušavaju progurati na jug od Izjuma, a glavni stožer je u nedjelju rekao da su bezuspješno pokušavali izvesti ofenzivne i jurišne operacije prema dva sela južno od grada
Ukrajinska vojska je također rekla da ruske snage sjeverno i istočno od grada Harkiva pokušavaju obraniti svoje položaje kako bi "spriječile napredovanje naših trupa do državne granice Ukrajine", dok nastavljaju granatirati gradove i sela koja je nedavno ponovno zauzela Ukrajina.
Švedska premijerka: Bili bismo ranjivi, a ovako ćemo biti pružatelj sigurnosti
18.58 - Švedska premijerka Magdalena Andersson obratila se javnosti nakon što je vladajuća Socijaldemokratska partija podržala zahtjev za ulazak u NATO. Poručila je da bi Švedska "bila u vrlo ranjivoj poziciji" da nije podnijela zahtjev", a ovako će "Švedska biti pružatelj sigurnosti".
Ona će sutra u parlamentu tražiti podršku za ulazak u NATO, za koji ne dvoji da će biti jednoglasno prihvaćen. Tvrdi da se turske primjedbe mogu riješiti, ali ističe da će Švedska biti ranjiva i tijekom pristupnog procesa, prenosi BBC.
Andersson je naglasila kako švedsko pristupanje NATO-u nije potez usmjeren protiv Rusije, već nešto što je najbolje za Švedsku.
Švedska vladajuća stranka podržala ulazak u NATO
18.49 - Vladajuća Socijaldemokratska partija Švedske podržala je članstvo zemlje u NATO savezu, objavila je njihova ministrica vanjskih poslova Ann Linde na Twitteru.
Više doznajte OVDJE.
Odluka o 40 mlrd $ američke pomoći u srijedu
18.46 - Čelnik republikanaca u američkom senatu Mitch McConnell rekao je kako očekuje da će Senat u srijedu glasovati o predloženoj pomoći Ukrajini u iznosu od 40 milijardi dolara, nakon što će u ponedjeljak biti održano proceduralno glasovanje.
"Očekujemo da ćemo se pozvati na 'zatvaranje', nadamo se sa značajnom razlikom, na prijedlog za nastavak u ponedjeljak, što bi nam omogućilo da odobrimo odluku u srijedu", rekao je McConnell nakon posjeta glavnom gradu Ukrajine. Referirao se na proceduralno glasovanje kojim se daljnja rasprava o tom pitanju ograničava na 30 sati, prenosi Reuters.
Ukrajina razmjestila američko naoružanje
18.42 - Ukrajina je razmjestila donirane nove američke haubice M-777 na prve crte bojišnice, a Washington je isporučio sve osim jednog od 90 artiljerijskih oruđa koje su obećali poslati, priopćilo je američko veleposlanstvo u Kijevu
Reuters je izvijestio da je pošiljka haubica M-777 dio ogromnog izdatka za oružje iz Washingtona kako bi se pomoglo Ukrajini da se odbrani od ruske invazije. M-777 se smatra posebno značajnim zbog svog velikog dometa i točnosti. Američko veleposlanstvo prenijelo je ukrajinski video o obuci vojnika za korištenje tog oružja.
Rusi koriste zabranjeno oružje
16.40 - U presretnutom telefonskom pozivu, ruski vojnik je ustvrdio da Rusi koriste zabranjeno oružje. "Fosforne bombe, kasetno streljivo - omogućili su nam da koristimo sve što je zabranjeno međunarodnim konvencijama", rekao je ruski vojnik prijatelju u pozivu koji je presrela i objavila ukrajinska služba sigurnosti, očito misleći na njegovu zapovijed, javlja The Kyiv Independent.
Ponašanje Rusije narušava sporazum s NATO-om
16.33 - Annalena Baerbock, ministrica vanjskih poslova Njemačke, kaže da ponašanje Rusije predstavlja jednostrano odbacivanje sporazuma s NATO-om iz 1997. godine. “Ruska vlada je jasno dala do znanja da joj Osnivački akt NATO-Rusija više ništa ne vrijedi. Dakle, sada moramo priznati da je ovaj temeljni čin također jednostrano prekinula Rusija, a ne NATO." Sporazum je uspostavljen kako bi se izgradilo povjerenje i ograničila prisutnost obiju strana u istočnoj Europi. NATO je obustavio praktičnu suradnju s Rusijom 2014. nakon što je pripojila Krim.
Turska iznijela zahtjeve za primanje Finske i Švedske u NATO
15.45 - Turski ministar vanjskih poslova rekao je u nedjelju da Švedska i Finska moraju prestati podržavati terorističke skupine u svojim zemljama, pružiti jasna sigurnosna jamstva i ukinuti zabranu izvoza Turskoj ako žele da Turska podrži njihovo članstvo u NATO-u. Govoreći nakon sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Berlinu, Mevlut Cavusoglu je rekao da se sastao sa svojim švedskim i finskim kolegama i da su svi nastojali odgovoriti na turske zabrinutosti. Dodao je kako Turska nikome ne prijeti niti koristi postojeću situaciju, ali je posebno govorio o švedskoj potpori kurdskoj militantnojs kupini PKK, koju Turska, Europska unija i SAD smatraju terorističkom organizacijom.
Zabrinutost Turske može predstavljati prepreku, budući da svaka odluka o proširenju NATO-a zahtijeva jednoglasno odobrenje svih 30 država članica. "Ovdje apsolutno moraju postojati sigurnosna jamstva. Moraju prestati podržavati terorističke organizacije", rekao je Cavusoglu turskim novinarima u Berlinu. Šef turske diplomacije dodao je i da Švedska i Finska moraju ukinuti zabranu na izvoz nekih proizvoda svoje obrambene industrije u Tursku. "Naš stav je savršeno otvoren i jasan. Ovo nije prijetnja, ovo nisu pregovori u kojima pokušavamo nametnuti svoje interese", rekao je. "Ovo također nije populizam. Ovdje se očito radi o potpori dvije potencijalne države članice terorizmu, a podijelili smo naša jasna zapažanja o tome", dodao je.
'Ukrajina može dobiti ovaj rat'
15.11 - Jens Stoltenberg je rekao da "Ukrajina može dobiti ovaj rat" protiv Rusije. Govoreći iz Bruxellesa, glavni tajnik je dodao da Rusija nije uspjela zauzeti Kijev i Harkiv, te je odugovlačila s napadom na Donbas. Stoltenberg tvrdi da bi ulazak Finske i Švedske u NATO učinilo te zemlje sigurnijima.
Rusija tvrdi da je pogodila brojne ciljeve u istočnoj Ukrajini
14.47 - Rusija je izvijestila da je izvela brojne raketne napade u dijelovima istočne Ukrajine, nakon što su se pojavila izvješća da su ukrajinski vojnici potisnuli ruske snage iz grada Harkiva. Prema ruskom ministarstvu obrane, Rusi su pogodili dvije zapovjedne točke, 11 položaja satnije i četiri skladišta topništva. Tvrdnje još nisu neovisno provjerene, javlja Sky News.
Audio snimka potonuća Moskve
12.56 - Ukrajinska vojska objavila je audio zapis s potonuća krstarice Moskva. Na snimci član posade kaže da je brod dva puta pogođen i da se naginje na bok. Kaže i da se posada mora spasiti. Moskva, vodeći brod ruske Crnomorske flote, potonuo je 14. travnja 2022. Ukrajina je rekla da je pogodila brod s dvije protubrodske rakete R-360 Neptun, dok Rusija tvrdi da je brod potonuo nakon požara. Moskva je najveći ruski ratni brod potopljen od Drugog svjetskog rata i prvi ruski vodeći brod potopljen od rusko-japanskog rata 1905. godine, javlja The Kyiv Independent.
Ukrajinski šef diplomacije: 'Više oružja za Ukrajinu'
12.30 - Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je da se u nedjelju sastao s američkim državnim tajnikom Antonyjem Blinkenom u Berlinu te da je "još oružja i druge pomoći na putu za Ukrajinu". Kuleba u nedjelju u Berlinu treba izvijestiti ministre vanjskih poslova država članica NATO-a o stanju u Ukrajini i o tome kako savez može dodatno pomoći u borbi protiv ruske invazije koja traje 12 tjedana. "Dogovorili smo blisku suradnju kako bismo osigurali da hrana koju Ukrajina izvozi stigne do potrošača u Africi i Aziji. Zahvalan (sam) tajniku Blinkenu i SAD-u za njihovo vodstvo i čvrstu podršku", napisao je Kuleba na Twitteru. Dvojica dužnosnika raspravljali su o učincima ruske invazije na Ukrajinu, uključujući i učinke na prehrambenu sigurnost u svijetu, rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price. "Tajnik je prenio pojedinosti glede posljednjeg dijela američke sigurnosne pomoći radi jačanja ukrajinske obrane", rekao je Price.
Finska će podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u
12.23 - Finski predsjednik Sauli Niinisto kaže da će Finska podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u. Rekao je da će to "maksimizirati" sigurnost zemlje. Finska premijerka Sanna Marin rekla je da se nada da će parlament odobriti odluku o prijavi, javlja Sky News.
Rusija bacila fosforne bombe
11.45 - Rusija je bacila fosforne bombe na čeličanu Azovstalj u Mariupolju nakon ukrajinske pobjede na Euroviziji, rekli su ukrajinski izvori u nedjelju. "Pakao je došao na Zemlju. U Azovstalj", napisao je zastupnik u gradskoj skupštini Mariupolja Petro Andriuščenko na Telegramu, gdje je objavio videosnimku napada na kojoj se vidi i topnička paljba, no snimka nije mogla biti nezavisno potvrđena. Fosforne bombe su zapaljive bombe koje se zapale pri doticaju s kisikom i izazivaju ogromnu štetu. Njihova je upotreba u naseljenim područjima zabranjena međunarodnim pravom.
Andriuščenko je također objavio fotografije koje prikazuju natpise na bombama, prema kojima se čini da su bombe bačene kao odgovor na ukrajinsku pobjedu na Eurosongu u talijanskom gradu Torinu. Izvor fotografija je nepoznat, no ruski tekst na oružju glasi: "Kaluša, kao što je zatraženo! U Azovstalj", a engleski dio: "Pomozite Mariupolju - Pomozite Azovstalju sada" uz datum 14. svibnja. To su bile riječe pjevača sastava Kaluš orkestaar, koji je apelirao na svjetsku javnost na pozornici u Torinu nakon što su pobijedili na natjecanju. Rusija je isključena iz Eurosonga zbog rata. Otprilike tisuću ljudi nalazi se u opkoljenoj čeličani Azovstalj, prema ukrajinskim izvorima.
Četiri neprijateljska projektila pogodila ukrajinsku vojnu infrastrukturu
10.08 - Sky News je izvijestio da je ukrajinski dužnosnik tvrdio da je jutros izveden raketni napad na regiju Lavov. Guverner područja Maxim Kozitski rekao je da je u napadu pogođena vojna infrastruktura i da je jedna osoba ranjena. Objasnio je naknadno da su "četiri neprijateljska projektila" pogodila to područje. "Objekt je potpuno uništen. Prema preliminarnim informacijama, nema stradalih. Nitko nije zatražio liječničku pomoć", dodao je. Regionalno zračno zapovjedništvo "Zapad" ukrajinskih zračnih snaga objavilo je u objavi na društvenim mrežama da je nekoliko projektila ispaljeno iz Crnog mora na regiju Lavov. Dvije rakete su uništene prije nego što su pogodile mete, dodaje se.
Spriječeni napadi proruskih hakera tijekom Eurovizije
10.06 - Talijanska policija spriječila je hakerske napade proruskih skupina tijekom polufinala 10. svibnja i subotnjeg finala Eurosonga u Torinu, priopćeno je u nedjelju. Policija je rekla da je ublažila nekoliko kibernetičkih napada hakerske skupine "Killnet" i s njom povezanog "Legiona" na mrežnu infrastrukturu tijekom glasanja i nastupa natjecatelja. "Killnet" je 11. svibnja rekao da je napao mrežne stranice nekoliko talijanskih institucija, uključujući Senat, gornji dom talijanskog parlamenta, i Nacionalni zdravstveni institut (ISS), izvijestila je novinska agencija ANSA. Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 24. veljače, mnoge su zapadne vlade podigle razinu pripravnosti zbogmogućih kibernetičkih napada na IT sustave i infrastrukturu. Ukrajinska grupa Kaluš orkestar pobijedila je u subotu na Eurosongu, uz val podrške javnosti, a emotivnu pobjedu pozdravio je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij.
Sve je spremno za brzu ratifikaciju članstva Finske i Švedske u NATO-u
10.02 - Njemačka je poduzela sve pripreme za brzi proces ratifikacije ako Finska i Švedska odluče podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u, izjavila je u nedjelju ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, ističući potrebu obiju zemalja za sigurnosnim jamstvima. "Njemačka je pripremila sve za brzi proces ratifikacije", rekla je ona novinarima drugog dana razgovora sa svojim kolegama iz NATO-a u Berlinu, dodajući da su se ministri na večeri u subotu složili da ne bi trebalo biti sive zone između vremena prijave i pridruživanja. "Ako se odluče pridružiti, mogu se brzo pridružiti... Moramo se pobrinuti da im damo sigurnosna jamstva, ne smije biti prijelaznog razdoblje, sive zone, u kojem je njihov status nejasan", rekla je. Pritom je mislila na razdoblje ratifikacije koje može potrajati i do godinu dana, tijekom koje nordijske zemlje još neće biti zaštićene člankom 5 NATO-a koji jamči da je napad na jednog saveznika napad na sve.
Zelenskij: 'Rusija je luda'
9.17 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da Rusija izgleda "bezumno" jer još uvijek pokušava oduzeti pobjedu u regiji Donbas. Zelenskij je rekao da je "zahvalan svima i svakome" koji i dalje brane Donbas i druge istočne i južne regije, dodajući da Ukrajina tjera ruske okupatore da napuste ukrajinsku zemlju "korak po korak". U subotu je ukrajinska vojska priopćila da se ruske trupe povlače iz okolice Harkiva, drugog najvećeg ukrajinskog grada, nakon što su ga tjednima bombardirali.
Uslijedio je to nakon procjene instituta za proučavanje rata sa sjedištem u Washingtonu koji je rekao da je Ukrajina "izgleda pobijedila u bitci za Harkiv". Grad u kojem je većina govorila ruski i s prijeratnim stanovništvom od 1,4 milijuna bio je ključni vojni cilj ranije u ratu, kada se Moskva nadala da će zauzeti i zadržati velike gradove.
Rusija je 'vjerojatno' izgubila trećinu kopnenih vojnika od početka rata
8.11 - Rusija je "vjerojatno" izgubila “jednu trećinu” kopnenih snaga koje je angažirala u invaziji na Ukrajinu, priopćilo je britansko Ministarstvo obrane (MoD). U svom najnovijem izvještaju, Ministarstvo obrane tvrdi je da je ruska ofenziva u Donbasu, istočnom industrijskom srcu Ukrajine, "izgubila zamah i značajno zaostaje za rokom". Dodaje se da zapravo tijekom prošlog mjeseca Rusija uopće "nije uspjela" postići "značajne teritorijalne dobitke". "Ruske snage su sve više ograničene umanjenim sposobnostima, kontinuirano niskim moralom i smanjenom borbenom učinkovitosti", navodi se. "Malo je vjerojatno da će Rusija dramatično ubrzati svoju stopu napredovanja u sljedećih 30 dana." Moskva je počela ciljati Donbas nakon što nije uspjela zauzeti glavni grad Ukrajine Kijev. Jučer su Ukrajina i američki think tank tvrdili da je Rusija izgubila bitku za grad Harkiv na sjeveroistoku zemlje - ključnu metu Vladimira Putina.
'Ruska ofenziva je izgubila zamah'
8.09 - Ruska ofenziva u ukrajinskoj pokrajini Donbas "izgubila je zamah i značajno zaostaje", objavila je britanska vojna obavještajna služba u nedjelju. "U trenutačnim uvjetima, Rusija vrlo vjerojatno neće bitno ubrzati svoje napredovanje tijekom narednih 30 dana", napisala je britanska vojska u svom redovitom izvještaju na Twitteru. Ukrajinske su snage u petak spriječile rusku vojsku da prijeđe rijeku u Donbasu, istočnom području koje obuhvaća regije Luhansk i Donjeck, a koje se nalaze u središtu rata.
Zelenskij: 'Naša glazba osvojila je Europu'
8.00 - "Naša je hrabrost zadivila svijet, a naša glazba osvojila Europu", napisao je na Facebooku ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij nakon pobjede Kaluš orkestra na ovogodišnjoj Euroviziji u Torinu. Kaluš orkestar pobijedio je na Euroviziji s pjesmom "Stefania" na valu masovne podrške javnosti. Otpjevana na ukrajinskom, pjesma je kombinacija rapa i tradicionalnog folka i posvećena je pjevačevoj majci.