ZA SVE JE KRIV LOBI? /

Zašto Amerikancima toliko smeta TikTok? Tehnološki stručnjaci imaju teoriju

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Tehnološki stručnjaci vjeruju da je ovo rezultat prije svega velikog pritiska 'tehnološkog lobija' iz Silikonske doline, najvećih svjetskih kompanija iz tehnološkog sektora

26.4.2024.
17:05
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

Američki predsjednik Joe Biden potpisao je uredbu kojom se otvara put za zabranu rada društvene mreže TikTok u SAD-u.

Propis je najavljivan prije skoro dvije godine, a sada je usvojen u Senatu SAD-a u okviru potpuno drugog seta propisa - podrške Ukrajini i Izraelu. Iako propis omogućuje da se TikTok praktično odmah povuče s trgovina aplikacija za iPhone i Android uređaje u SAD-u, to se još uvijek neće dogoditi. Kompanija Byte Dance iz Hong Konga, koja je vlasnik TikToka, najavila je žalbu pred američkim institucijama, navodeći da je u pitanju 'kršenje slobode govora i Prvog amandmana Ustava SAD-a'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tehnološki stručnjaci vjeruju da je ovo rezultat prije svega velikog pritiska 'tehnološkog lobija' iz Silicijska dolina, najvećih svjetskih kompanija iz tehnološkog sektora, koje od samog početka vide TikTok kao 'nelojalnu konkurenciju'. Ne treba zaboraviti ni da su najveće američke tehnološke kompanije ujedno i neki od najvećih donatora u kampanjama obje stranke, i Demokrata i Republikanaca.

Image
Iz Katmandua u Sela /

Priča hrvatski, Tik Toka o Sisku, a iz 8000 kilometara udaljenog Nepala stigla je tek lani. Upoznajte Barshu

Image
Iz Katmandua u Sela /

Priča hrvatski, Tik Toka o Sisku, a iz 8000 kilometara udaljenog Nepala stigla je tek lani. Upoznajte Barshu

Također, neizvjesno je hoće li neka od američkih kompanija uopće htjeti kupiti dio TikToka na tlu SAD-a. Iako je dosad bilo nekoliko zainteresiranih, nijedna američka kompanija nije ušla u pregovore s kineskim Byte Danceom. Analitičari s Wall Streeta procjenjuju vrijednost TikToka na 400 do 500 milijardi dolara, što bi značilo da dio u SAD-u vrijedi najmanje oko 100 milijardi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički analitičari u Washingtonu, pak, ovo najvećim djelom vide kao početak kampanje za reizbor Joea Bidena. Biden je cijelog mandata bio kritiziran da je 'suviše popustljiv prema Kini', naročito kada je u pitanju zaštita američkih kompanija od uvoza jeftine robe iz Kine. Bidenova administracija je već uvela i brojne zabrane za izvoz najnovijih čipova iz Silikonske doline u Kinu, kao i izvoz tehnologija za proizvodnju mobilnih uređaja.

Kina je najveći svjetski uvoznik i izvoznik tehnoloških proizvoda, a godišnje izvoze elektronike za više od 700 milijardi dolara. Smatra se da barem trećinu ovog iznosa čine uređaji čiji je dizajn i tehnologija ukraden od američkih kompanija, kao i od onih iz Europske unije.

POGLEDAJTE VIDEO: Tik Toku odzvonilo u SAD-u, hoće li ga zabraniti i u Europi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo